جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۲ فروردين
English/العربيه
تازه ها
پانزدهم ربيع الاول" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
پانزدهم ربيع الاول

{mosimage}
احداث اولين مسجد توسط پيامبر اسلام \"ص\"

مسجد قبا؛ نخستين مسجد

\r\n

  مسجد قبا نخستين مسجد در اسلام است كه سنگ بناي آن توسط رسول اكرم (ص)بنا شد و اينك با گذشت 1400 سال از ساخت آن همچنان قداست و كرامت خود را حفظ كرده و مهمترين مسجد مدينه بعد از مسجدالنبي به شمار مي رود.

\r\n

 مدينه منوره نخستين پايتخت اسلامي به شمار مي رود، چرا كه با گذشت بيش از 1400 سال همچنان جايگاه رسول خدا(ص)و سجده گاه او محسوب مي شود. در اين شهر مقدس بناهاي تاريخي و ديني بسياري به چشم مي خورد كه بزرگترين نويسندگان و محققان درباره آن به تحقيق و پژوهش پرداخته اند.

\r\n

 وجود دو مسجد تاريخي و قديمي \"مسجدالنبي\" و \"مسجد قبا\" در مدينه به اين شهر قداست و كرامت خاصي بخشيده است. مسجد قبا كه در جنوب غربي مدينه منوره واقع شده، حدود سه و نيم كيلومتر از مسجدالنبي فاصله دارد.

\r\n

ساخت مسجد قبا

\r\n

 پس از مهاجرت رسول خدا (ص) از مكه به مدينه و به روستاي قبا در ماه ربيع الاول دستور ساخت مسجد از سوي حضرت محمد (ص) صادر شد، اين مسجد كه قبا نام دارد، اولين مسجد در دوران اسلامي به شمار مي رود كه حضرت محمد (ص) اولين سنگ بناي ساخت آن را گذارد. پايه هاي اين مسجد توسط خود حضرت (ص) از صخره ها استخراج و با اصحابش به ساخت مسجد اقدام كرد.

\r\n

بازسازي مسجد قبا

\r\n

 با گذشت زمان، خلفاي راشدين چون عثمان به بازسازي مسجد قبا اقدام كردند. سپس عمر بن عبدالعزيز به منظور زيبا سازي آن تلاش كرد. او اولين كسي بود كه براي آن گلدسته ساخت، در سال 555 هجري جمال الدين اصفهاني آن را تجديد بنا كرد و به زيبايي آن افزود.

\r\n

 مسجد قبا بارها و بارها بازسازي، مرمت و تعمير شد تا اينكه در سال 881 با آباداني مسجدالنبي اين مسجد نيز آباد شد.

\r\n

در دوران سعودي ديوارهاي خارجي آن مجددا احيا و از سمت شمال به وسعت آن افزوده شد.

\r\n

 در سال 1405 ملك فهد بن عبدالعزيز دستور داد تا علاوه بر بازسازي مجدد به مساحت آن نيز بيفزايند، البته اين كار در نهايت دقت و ظرافت انجام شد.

\r\n

فضاي دروني مسجد قبا

\r\n

 اين مسجد داراي محراب و منبري از سنگ مرمر است. در اين مسجد چاهي وجود دارد كه به ابو ايوب انصاري منسوب است. عرض مسجد و حياط آن با سنگ مرمر كه حرارت و نور خورشيد را منعكس مي كند، پوشيده شده است. اين حياط داراي سايه بان هايي است كه از پارچه هايي از الياف شيشه اي ساخته شده و بر اساس نياز از آنها استفاده مي شود.

\r\n

 تنها فضاي نمازخانه و درون مسجد به 5 هزار و 35 متر مربع رسيده كه ساختمان مسجد به همراه سرويس هاي خدمه به 13 هزار و 500 متر مربع از فضا را گرفته است. قبل از اين مساحت مسجد 1600 متر مربع بود. البته به اين مسجد كتابخانه، موزه و اماكني براي خدمت رساني به زائران اضافه شده است. اينك اين مسجد گنجايش 20 هزار نمازگزار را دارد.

\r\n

نماي بيروني مسجد قبا

\r\n

 پس از اين ساخت و سازها، بناي قديمي آن ويران و بخش هايي از زمين هاي مجاور از 4  طرف به ساختمان جديد مسجد اضافه شد و به جاي يك گلدسته قديمي، 4 گلدسته از هر جهت، به ارتفاع 47 متر به آن اضافه شد.

\r\n

 اين مسجد مجموعه اي از قبه هاي متصل دارد، 6 قبه بزرگ كه قطر هر كدام از آنها 12 متر است و 56 قبه كوچك كه قطر هر كدام 6 متر است، اين قبه ها كه قوسي شكل هستند، به ستون هاي محكمي در داخل هر رواق تكيه كرده اند

\r\n

 مسجد قبا هم اكنون يكي از مهمترين و زيباترين مساجدي است كه در محدوده فعلي مدينه قرار دارد، چرا كه با توسعه شهر، قبا نيز در محدوده مدينه قرار گرفته است. بناي جديد آن مربوط به سال 1406 هجري قمري است و كتيبه‏اي سنگي كه مربوط به اين بازسازي است نيز در بيرون مسجد نصب شده است.

\r\n

 در آيات بسياري از قرآن چون سوره توبه به بناي مسجد قبا كه جلوه اي از تقوا و پرهيزكاري بود، اشاره شد، اين آيات نشانگر عظمت اين مسجد است كه خير و بركات موجود در آن رمز برتري اش از ديگر مساجد به شمار مي رود.

تاریخ:
1391/11/7
تعداد بازدید:
34
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal