جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۹ فروردين
English/العربيه
تازه ها
گفت‌وگو با دكتر محمود آبادي برنده رتبه نخست كتاب سال اصفهان در حوزه تاريخ" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
گفت‌وگو با دكتر محمود آبادي برنده رتبه نخست كتاب سال اصفهان در حوزه تاريخ
"ساختار مثلث يونانيان، اشكانيان و روميان در ايران باستان" اثر دكتر اصغر محمود آبادي، عضو هيئت علمي گروه تاريخ دانشگاه اصفهان برنده رتبه نخست كتاب سال اصفهان در حوزه اصفهان شد.
دكتر اصغر محمود آبادي در گفت‌وگو با خبرنگار وب سايت خبري uinews.irبا بيان اينكه هدف از نوشتن كتاب "ساختار مثلث يونانيان، اشكانيان و روميان در ايران باستان" پرداختن به بنياد استراتژي در ايران باستان بوده است، اظهار كرد: خواستم ايرانيان قديم، به ويژه دولت كم شناخته اشكانيان را بشناسانم و آنها را جهاني كنم. به ويژه به دولت اشكاني در رابطه با سلوكيان و روميان باستان نگاه كردم.وي با اشاره به اينكه هدفش پرداختن در سه وجه مختلف به اشكانيان بوده است، افزود:ابتدا اينكه اشكانيان برخاسته از مردم ايران بودند و با دولت استعمارگر سلوكي مبارزه كردند و سلوكيان كه نيروي قبلي و باقي مانده دوره اسكندر بود را از ايران خارج كردند.
اما نكته حائز اهميت اين است كه اشكانيان شيوه‌هايي كه سلوكيان در مديريت اقتصادي، شهرسازي، مسائل فرهنگي و معماري داشتند را از بين نبردند و سعي كردند تا از نكات مثبت دوره سلوكي استفاده كنند.
عضو هيئت علمي گروه تاريخ ادامه داد:دومين نكته اين است كه اشكانيان در برابر نيروي مهاجم روم قرار داشتند. روميان خود را صاحب، مالك و صاحب اختيار اراضي شرقي مي‌دانستند، اما اشكانيان در برابر آنها ايستادند و با روميان مبارزه‌اي طولاني داشتند و اين مبارزه بيشتر يك دفاع نظامي در برابر يك دولت استعمارگر بود.
دكتر محمود آبادي اضافه كرد: سومين نكته نيز اين است كه دولت اشكاني توانست يك دولت نيرومند به وجود آورد. به نظر من اشكانيان در هر سه مورد موفق بودند و توانستند يك دفاع و پدآفند ملي در برابر دشمنان به وجود آورند.
وي با بيان اينكه دولت اشكاني يك دولت ناشناخته است، خاطر نشان كرد: فردوسي در شاهنامه نيز به اين ناشناخته بودن دولت اشكاني اعتراف مي‌كند و 23 بيت براي آنها بيشتر شعر نمي‌گويد، اين در حالي است كه براي ساسانيان 28 هزار بيت شعر مي‌سرايد.
حتي در مورد اشكانيان مي‌گويد، از ايشان به جز نام نشنيده‌ام/ نه در نامه خسروان ديده‌ام/ چو كوتاه شد شاخ و هم بيخشان/ نگويد جهان ديده تاريخشان.عضو هيئت علمي گروه تاريخ گفت: اشكانيان يكي از طولاني‌ترين دوره‌هاي حكومت در تاريخ ايران را داشته‌اند و بيش از 475 سال بر ايران حكمراني كردند.
از يك نهاد قومي كوچك به يك امپراتوري رسيدند و اين كار بدون هيچ كودتا يا تشكيلات انجام شد.نحوه حكومت آنها نيز دموكراتيستي و فدراليستي بود، ضمن اينكه سر تسليم نيز در برابر هيچ حكومتي فرود نياوردند و سرافراز بودند، به طوري كه روميان و يونانيان نيز به خوبي از آنها ياد مي‌كنند.
دكتر محمود آبادي افزود:با كتابي كه نوشتم مي‌خواستم دولت اشكاني را در ذهن ايرانيان زنده كنم تا ارزش‌هاي معنوي اين حكومت نشان داده شود.
اگرچه ساسانيان در برابر اشكانيان بسيار به خطا رفتند و آثار بر جاي مانده از آنها را از بين بردند، اما اشكانيان حكومتي مهم و تأثيرگذار بود. من پنج مقاله نيز در رابطه با كتابم در مجلات علمي پژوهشي كشور چاپ كردم و در پايان كتاب نيز آورده‌ام. بنابراين افرادي كه كتاب را مي‌خوانند مي‌توانند از مقالات نيز استفاده كنند. از جمله مقاله‌اي به نام شهرهاي فرنگ در ايران كه اشكانيان آنها را ساختند و ساسانيان از بين بردند.
وي ادامه داد:خيلي خوشحالم كه سالها زحمت و تلاش من براي شناخت ايران عزيز و براي آيندگان و نسل امروز كه در كتاب "ساختار مثلث اشكانيان، يونانيان و روميان در ايران زمين" توسط موسسه "نهفت" به مديريت خانم بيدمشكي منتشر شد، مورد نظر بزرگان فرهنگ اصفهان قرار گرفت و به عنوان كتاب سال استان معرفي شد.
من از همه دست اندركاران و ناشر و همچنين داوران و اهالي فرهنگ اصفهان كه در اين راه تلاش كردند و نگاه مثبت به كتاب من داشتند تشكر مي‌كنم و اميدوارم مورد پسند همه كساني كه به ايران و تاريخ ايران علاقه‌مندند واقع شود.
تاریخ:
1393/09/11
تعداد بازدید:
29
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal