جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۳ فروردين
English/العربيه
تازه ها
همايش سراسري قطب هاي علمي كشور در دانشگاه اصفهان برگزار مي شود " class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
همايش سراسري قطب هاي علمي كشور در دانشگاه اصفهان برگزار مي شود
نشست خبري همايش سراسري قطب هاي علمي كشور با حضور دكتر نعمت اله اكبري معاون پژوهش و فناوري و دكتر سيد علي اصغر ميرباقري فرد دبير قطب‌هاي علوم انساني و هنر دانشگاه اصفهان برگزار شد.
به گزارش خبرنگار وب سايت خبري uinews.ir، دكتر نعمت‌الله اكبري در جمع خبرنگاران از برگزاري سومين نشست قطب‌هاي علمي كشور در دانشگاه اصفهان خبر داد و اظهار كرد: اين نشست مي‌تواند فرصتي براي ارزيابي عملكرد قطب‌هاي علمي و بهبود آن‌ها فراهم آورد.
وي افزود: قطب‌ها، مراكز علمي و تخصصي هستند و زماني كه يك دانشگاه شرايط لازم را براي ايجاد يك قطب علمي در كشور داشته باشد مي‌تواند اين مراكز را راه‌اندازي كند.
 
 
معاون پژوهشي دانشگاه اصفهان با اشاره به وظايف قطب‌هاي علمي، ادامه داد: گسترش مرزهاي دانش، پاسخگويي به نيازهاي كشور، تسريع و تبيين راهكارهاي گوناگون از وظايف قطب‌هاي علمي است و در صورتي كه به وظايف خود عمل نكنند اعتبار خود را از دست مي‌دهند و حتي ممكن است مجوز آن‌ها لغو شود.
دكتر اكبري اضافه كرد: بر اساس چشم‌انداز 20 ساله بايد در سال 1404 جايگاه اول علمي بين 23 كشور منطقه را كسب كنيم، اما فاصله‌اي كه با دو كشور عربستان و تركيه داريم در 10 سال گذشته اگر بيشتر نشده باشد كمتر هم نشده است.
وي تصريح كرد: براي اينكه در سال‌هاي آينده بتوانيم به جايگاه اول برسيم يكي از راهكارها استفاده از اقتصاد دانش بيان و ظرفيت‌هاي علمي دانشگاه است و در ميان آن‌ها به قطب‌هاي علمي اميد داريم.
معاون پژوهشي دانشگاه اصفهان با اشاره به ظرفيت‌هاي استان اصفهان گفت: بين 300 تا 330 هزار نفر دانشجو در سال‌هاي اخير در استان اصفهان تحصيل كرده‌اند بنابراين بايد به اين استان توجه ويژه‌اي داشت، به خصوص كه بر اساس چشم‌انداز 20 ساله اصفهان بايد جايگاه اول را در بين استان‌ها در حوزه علم و فناوري داشته باشد.
 
 
دكتر اكبري با انتقاد از اجرايي نشدن نقشه جامع علمي در سال‌هاي اخير، افزود: قرار بود كه يك و نيم درصد از سهم توليد ناخالص ملي به حوزه پژوهش تعلق بگيرد، اما محقق نشد و بخش خصوصي وضعيت مناسبي در اين سهم ندارد.
وي با تأكيد بر فن‌آوري و فن آفريني ادامه داد: در صورتي كه از علم و فناوري استفاده كنيم راه ميانبر را طي خواهيم كرد و از كشورهاي رقيب پيش خواهيم افتاد.
معاون پژوهشي دانشگاه اصفهان با بيان اينكه در دانشگاه نسل اول مانده‌ايم، اضافه كرد: هنوز دولت پول مي‌دهد و در دانشگاه هزينه مي‌شود، در صورتي كه بايد بر اساس ارزيابي در مورد نيروي انساني، بازار شغلي و نيازهاي كشور به تربيت دانشجو و استاد پرداخت.
دكتر اكبري افزود: در اقتصاد دانش‌بنيان بايد فناوري را مورد نظر قرار دهيم. در سال‌هاي اخير در توليد علم خوب بوده‌ايم اما علم را تبديل به فناوري نكرده‌ايم.
وي با تأكيد بر ظرفيت‌هاي استان اصفهان در علم و صنعت، ادامه داد: قرار بود كه اصفهان به عنوان پايلوت كريدورهاي علم و فناوري انتخاب شود كه در سال 1384 به تصويب هيئت دولت وقت رسيد، اما اجرايي نشد. در سال 1388 نيز دوباره بررسي شد، اما اين بار با عنوان منطقه ويژه علم و فناوري تصويب شد كه آن هم به مرحله اجرا نرسيد.
معاون پژوهشي دانشگاه اصفهان اضافه كرد: رويكرد وزارت علوم ارتقاي سطح كيفي مراكز آموزش عالي است و تأكيد بر قطب‌هاي علمي تأكيد بر كيفي سازي دانشگاه‌هاست.
دكتر اكبري با اشاره به بودجه قطب‌هاي علمي، اظهار كرد: از ابتداي تأسيس قطب‌هاي علمي تاكنون 600 ميليون تومان به قطب‌هاي علمي كشور بودجه اختصاص داده شده و دانشگاه‌ها نيز به همين اندازه به قطب‌ها كمك كرده‌اند.
وي افزود: در سال‌هاي اخير بودجه‌هاي پژوهشي كافي و وافي نبوده و در بسياري از موارد تحقق نيافته است. در دو سال گذشته دانشگاه‌ها مكلف شدند كه 15 درصد از بودجه را به پژوهش اختصاص دهند و دانشگاه اصفهان در سال گذشته 16 و نيم درصد از بودجه خود را به پژوهش اختصاص داد.
معاون پژوهشي دانشگاه اصفهان ادامه داد: در سال گذشته 45 نفر از دانشجويان دكتري براي فرصت مطالعاتي اعزام شدند و در سال جاري نيز قصد داريم اين تعداد را به 70 نفر برسانيم.
دكتر اكبري با بيان اينكه قطار علمي كشور دچار مشكلاتي است، اضافه كرد: توليد مقاله در دانشگاه‌ها انجام مي‌شود، اما توليد مقاله صرفاً به معناي توليد علم نيست و بر اين باوريم كه زماني توليد مقاله مفيد است كه مشكلات كشور را رفع كند.
وي تصريح كرد: چاپ مقاله در مجلات انگليسي در ميان پژوهشگران ايراني جا افتاده است اما از اين مقالاتي كه چاپ مي‌شود مردم نمي‌توانند استفاده بسياري داشته باشند. پس بايد به مجلات فارسي به ويژه مجلات علمي ترويجي توجه داشته باشيم، زيرا اين مجلات رابط دانشگاه و جامعه است.
 
 
هم‌چنين دبير قطب‌هاي علوم انساني و هنر دانشگاه اصفهان نيز با بيان اينكه قطب‌هاي علمي يك ساختار فرا دانشگاهي هستند، اظهار كرد: از سال 1379 قطب‌هاي علمي شروع به فعاليت كردند و وظايفي همچون گسترش مرزهاي دانش و پاسخ به سؤالات كشور را بر عهده گرفتند.
دكتر سيد علي اصغر ميرباقري فرد با اشاره به برنامه محور بودن قطب‌هاي علمي، افزود: قطب‌ها مي‌خواهند فعاليت گروهي را ترويج و محيطي فعال و پويا در دانشگاه‌ها به وجود بياورند.
وي ادامه داد: سومين همايش نشست قطب‌هاي علمي كشور 30 ارديبهشت ماه در دانشگاه اصفهان برگزار مي‌شود و گروهي از مسوولان كشوري و روساي قطب‌هاي علمي در اين همايش شركت مي‌كنند.
دبير قطب‌هاي علوم انساني و هنر دانشگاه اصفهان اضافه كرد: دانشگاه اصفهان پس از دانشگاه تهران در رتبه دوم قطب‌هاي علمي از نظر تعداد قطب علمي در كشور قرار دارد.
 
 
دكتر ميرباقري فرد تصريح كرد: يكي از اتفاقاتي كه در سال‌هاي اخير افتاد پررنگ‌تر شدن قطب‌هاي علمي علوم انساني بود كه تعدادش به 28 قطب رسيد. قطب‌هاي علمي علوم انساني موظف هستند در چند محور كار كنند كه بومي‌سازي و ارزش‌مداري و گسترش مرزهاي علوم انساني و توجه به جامعه و رويكرد فن آورانه را در پيش بگيرند.
قطب هاي علمي كشور در30 ارديبهشت در دانشگاه اصفهان گرد هم مي آيند
تاریخ:
1394/02/28
تعداد بازدید:
19
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal