جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۹ شنبه ۱۶ فروردين
English/العربيه
تازه ها
توسعه كشور در گرو توسعه علمي است" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
توسعه كشور در گرو توسعه علمي است
پيام وزير علوم در سومين همايش سراسري قطب هاي علمي كشور :توسعه كشور در گرو توسعه علمي است

به گزارش خبرگزاري uinews محمد فرهادي صبح امروز (چهارشنبه) در پيامي به سومين همايش قطب‌هاي علمي كشور كه توسط عبدالحسين فريدون مشاور و مديركل دفتر وزارت علوم، تحقيقات و فناوري قرائت شد، اظهار كرد: ايجاد قطب‌هاي علمي در مراكز دانشگاهي و علمي معتبر جهان مسبوق به سابقه بوده، تا آنجا كه بخش قابل توجهي از دستاوردهاي نوآورانه علمي و فناوري مرهون فعاليت‌هاي علمي و تحقيقاتي مراكز مذكور است.

وي افزود: قطب‌هاي علمي از اواخر دهه 70 و به دنبال اجراي برنامه سوم توسعه و با هدف پيشگيري از افزايش فاصله علمي كشور با سطح علمي جهان شكل گرفته است.

وزير علوم اضافه كرد: وزارتخانه‌هاي علوم و بهداشت مأموريت يافتند به منظور پرورش پيشتازان علمي، تأمين انديشمندان و پژوهشگران، توليد دانش و فناوري سازمان‌يافته در زمينه‌هاي مختلف و محوريت يافتن پژوهش نسبت به انتخاب دانشگاه‌ها و رشته‌هاي تحصيلي به عنوان قطب علمي اقدام كنند.

فرهادي ادامه داد: روزآمد كردن دانشگاه‌ها به ويژه قطب‌هاي دانشگاهي از نظر دسترسي به اطلاعات علمي جهان، تأمين كتب، نشريات و تجهيزات آموزشي و پژوهشي و شبكه اطلاع‌رساني، در مجموعه راهكارهاي اجرايي برنامه سوم توسعه مورد تأكيد قرار گرفت.

وي با بيان اينكه خوشبختانه به رغم كمبودهاي اعتباري، قطب‌هاي علمي زودتر از حد انتظار موجوديت يافت و به بار نشست، تأكيد كرد: تا حدي كه امروز با وجود قطب‌هاي علمي متعدد در زمينه‌هاي مختلف شاهد بارور شدن نهادهايي هستيم كه در آينده نزديك به چشمه روزافزون باروري انديشه، جست‌وجوگري و نوآوري تبديل شده و توسعه متوازن كشور را رقم مي‌زنند و ايران 1404 را به رتبه نخست علمي و فناوري منطقه ارتقا مي‌دهند.

وزير علوم به فرآيند تدوين و تصويب برنامه ششم توسعه كشور اشاره و خاطرنشان كرد: دولت و مجلس شوراي اسلامي مي‌خواهند بيش از پيش چتر حمايتي خود را بر دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي و فناوري و به تبع آن بر قطب‌هاي علمي به عنوان ارزان‌ترين مسير تحقق آرمان‌هاي انقلاب اسلامي بگسترانند، و اطمينان داشته باشند كه توسعه علمي كشور، توسعه اقتصادي، اجتماعي، سياسي و فرهنگي را نيز در پي دارد.

فرهادي اظهار كرد: دستيابي به دانش نو، شناخت ناشناخته‌ها، محك زدن نظريه‌هاي موجود، ارائه نظريه‌هاي جديد و نوآوري در عرصه‌هاي مختلف در سايه هم‌افزايي دانش و تجربيات علمي گروه‌هاي هيئت‌علمي در رشته‌ها و تخصص‌هاي مختلف قابل حصول بوده و حلقه‌هاي علمي شكل‌ گرفته در قطب‌هاي علمي، كانون و مركز مهم و مؤثر براي برقراري مناسبات و ايجاد هم‌افزايي اندوخته‌هاي دانشي و تجربي به شمار مي‌روند.

وي با تأكيد بر ضرورت ارتباط مداوم و مؤثر و تعامل مثبت و سازنده معاونت علمي و فناوري رئيس‌جمهور و قطب‌هاي علمي اضافه كرد: اين تعامل و همكاري در تحقق اهداف نظام علم و فناوري كشور آثار مثبتي داشته است.

وزير علوم، تحقيقات و فناوري به بند ب ماده 20 قانون برنامه پنجم توسعه اشاره و تأكيد كرد: از رؤساي دانشگاه‌ها و مراكز تحقيقاتي و فناوري مي‌خواهم كه با بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي قانوني اين بند از قانون، نهايت كمك و مساعدت را در جهت تقويت قطب‌هاي علمي مرتبط به كار بگيرند.

فرهادي تصريح كرد: از مديران قطب‌هاي علمي انتظار دارم كه در عين پرداختن به مباحث علمي و تحقيقاتي براي رسيدن به مرزهاي دانش با برنامه‌ريزي مناسب و استفاده از همه توانمندي‌هاي درون‌سازماني و جلب مشاركت بيشتر اعضاي هيئت‌علمي براي مواجهه با چالش‌هاي پيش ‌رو، بيش از پيش و با حساسيت ويژه نسبت به حل مسايل و معضلات اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي و زيست محيطي كشور اقدام كنند.

وي افزود: از دبيرخانه قطب‌هاي علمي كشور مي‌خواهم كه در شناساندن قطب‌هاي علمي دانشگاهي به جامعه و افراد و مخاطبان ويژه و برقراري ارتباط و تعامل آنها با بخش‌هاي مختلف اقتصادي و اجتماعي كشور اهتمام كنند.

وزير علوم، تحقيقات و فناوري اضافه كرد: اميدوارم اين همايش بتواند با طرح بي‌پرده مسايل و مناسبات حاكم بر تأسيس و فعاليت قطب‌هاي علمي و تعيين نقاط ضعف و قوت ساختار اداري و اجرايي در حوزه‌هاي صف و ستاد و به تبع آن ارايه عملكرد واقع‌بينانه از قطب‌هاي علمي موجود و ارايه راهكارهاي ممكن براي حل مشكلات پيش رو، زمينه را براي تحقق كامل اهداف تشكيل قطب‌هاي علمي فراهم كند.

تاریخ:
1394/02/30
تعداد بازدید:
17
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal