جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۲ فروردين
English/العربيه
تازه ها
همايش ملي مصرف بهينه آب در صنعت ،چاش ها و راهكارها در دانشگاه اصفهان برگزار شد." class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
همايش ملي مصرف بهينه آب در صنعت ،چاش ها و راهكارها در دانشگاه اصفهان برگزار شد.
همايش ملي مصرف بهينه آب ، چالش ها و راهكارها با حضور مديران دستگاه هاي اجرائي،صنايع و اعضاي هيات علمي دانشگاه اصفهان برگزار شد.

 

همايش ملي مصرف بهينه آب ، چالش ها و راهكارها با حضور مديران دستگاه هاي اجرائي،صنايع و اعضاي هيات علمي دانشگاه اصفهان برگزار شد.
 
 

به گزارش وب سايت خبري uinews دكتر علي دهنوي دبير اجرائي همايش مصرف بهينه آب در صنعت در مراسم افتتاحيه اين همايش اظهار داشت: همايش مصرف بهينه آب در صنعت در محيطي كاملا" علمي به موضوع كمبود آب و راهكارهاي مصرف بهينه پرداخته است. وي در ادامه افزود: امروز صنايع به اين نتيجه رسيده اند كه بحران آب را جدي بگيرند و به آن توجه بيشتري نمايند، همچنين سهم زياد مصرف صنايع براي استفاده از آب و تسويه آب در فرآيند هاي صنعتي از ديگر دلايل پرداختن به اين موضوع در صنايع بوده است. دبير اجرائي همايش در ادامه افزود: براي برنامه اين همايش 2000 كانون هدف از جمله دانشگاه ها،مراكز صنعتي، دستگاه هاي اجرائي و صنايع بزرگ دعوت شده اند . وي ادامه داد: تاكنون 15000 بازديد از سايت اينترنتي همايش انجام شده و حدود 10000 ايميل ارسال شده است. دكتر دهنوي در ادامه اظهار اميدواري نمود كه با برگزاري اين همايش ف راهكارهاي مثبت و ارزنده اي براي بحران كم آبي به دست آيد. گفتني است: مديريت مصرف آب و بازيافت آن در صنعت، به كارگيري فناوري هاي نوين در تصفيه و شيرين سازي آب و بازيافت پساب ، الزامات بازيافت و كاربرد پساب هاي شهري در صنعت ، استاندارد هاي كمي و كيفي آب در صنعت و راهبرد هاي توسعه پايدار در تامين آب از محور هاي اين همايش ملي دو روزه است.

 
 

لازم به ذكر است  در اين همايش دكتر جمالي نژاد شهردار اصفهان نيز با اشاره آلاينده هاي زيست محيطي اظهار داشت: 80 درصد صنايع آلاينده اصفهان در حريم و شهرهاي اطراف واقع شده‌اند كه يا بايد انتقال يابند و يا تبديل به صنايع پاك شوند.

وي مهاجرت بي‌رويه را يكي از اساسي‌ترين معضلات شهر دانست و تصريح كرد: رينگ‌هاي جاده‌اي اول، دوم و سوم در سال‌هاي اخير و توسط شهرداري‌ها زده شده و ما امروز رينگ چهارم را در دست احداث داريم، اما مشكلات شهر هم‌چنان باقي و حل نشده است.

شهردار اصفهان عنوان كرد: سال‌هاست كابوس كم‌آبي خواب را از انديشمندان حوزه‌هاي شهري و جغرافيا ربوده است  چرا كه كشور ما در كمربند خشك جهان واقع شده و بارندگي آن يك سوم ميانگين بارندگي جهاني است و رشد صنايع آلاينده منجر به تشديد بحران خشك‌سالي شده است.

وي تأكيد كرد: صنايع پير استان، گريبان سلامت جامعه را گرفته‌اند و افيون آن شده‌اند و امروز چشم اميد ما فقط به بارش‌هاي آسماني است.

شهردار اصفهان ادامه داد: بايد رداي ژنده و پوسيده خوش‌خيالي را از خودمان دور و فانوس دانايي را روشن كنيم.

وي با تشكر از فعاليت‌هاي شهرداران سابق اصفهان، بيان كرد: امروز در حال تدوين برنامه اصفهان 1400 هستيم كه رويكردهاي نويني نسبت به گذشته مي‌طلبد.

جمالي‌نژاد تأكيد كرد: در رويكرد جديد اصفهان به يك بوم‌شهر تبديل مي‌شود و اين يعني شهري كه با طبيعت سازگار است، از انرژي‌هاي تجديدپذير استفاده مي‌كند و از آب به بهينه‌ترين شكل بهره مي‌گيرد.

شهردار اصفهان اصول صحيح مصرف انرژي به‌صورت آب و مصرف آب به‌صورت خاص در رويكرد جديد را اين طور توضيح داد: انجام تمام اقدامات به‌صورت عالمانه، استفاده از منابع انرژي جايگزين و نوين، بهره‌برداري صحيح از منابع آب زيرزميني، به حداقل رساندن توليد پسماند، تكميل چرخه بازيافت، كاهش وابستگي به زمين، مديريت كاربرد آب و استفاده مجدد آب در فرايندها

دكترجمالي‌نژاد ادامه داد: رويكرد ما در برنامه اصفهان 1400، تبديل اصفهان به يك باغ‌شهر است، شايد سؤال شود كه آيا با اين منابع آب، اين امر امكان‌پذير است؟ در جواب بايد گفت اگر رويكرد ما از فضاي سبز افقي كه همان پوشش چمن و كاشت گل است كه هزينه هنگفتي را به شهرداري تحميل مي‌كند، به سمت فضاي سبز عمودي سوق پيدا كند، كما اينكه در كتب تاريخي فضاي سبز اصفهان را اين‌گونه توصيف كرده‌اند، اين امر محقق مي‌شود.

گفتني است در ادامه مراسم به نقل از خبرگزاري تسنيم : دكتر رسول زرگرپور استاندار اصفهان نيز  در مراسم  افتتاحيه همايش ملي مصرف بهينه آب در صنعت اظهار داشت: اصفهان به‌عنوان يكي از قطب‌هاي علمي پژوهشي كشور از برخي جهات در مسئله آب اهميت دارد كه نخست مقوله آب و كمبود آب كه چه در دنيا و در ايران و چه در استان ما موضوعي فراگير و يك مطالبه عمومي است و اگر دولت‌ها  به‌موقع به آن نپردازند به بحران تبديل مي‌شود.

استاندار اصفهان با بيان اينكه در مديريت آب در جهان 3 مقطع و يا دوره كاملاً مجزا وجود دارد، خاطرنشان كرد: نخست اينكه زماني آب بسيار و تقاضا كم است كه به آن مديريت عرضه گفته مي‌شود  پس‌ازآن آب زياد و تقاضا زياد كه آن را مديريت توأمان عرضه و تقاضا مي‌ناميم و مقوله سوم كه در آن قرار داريم محدوديت آب و تقاضاي بالا كه در آن مديريت تقاضا گفته مي‌شود.

وي تصريح كرد: بايد دانست در شرايط فعلي ما در كجاي 3 مرحله بالا قرار داريم و در حال حاضر در مرحله مديريت عرضه و تقاضا قرار گرفته‌ايم و منابع ما محدود و تقاضا بسيار بالا بوده است.

زرگرپور بابيان اينكه 70 درصد بارش‌هاي كشور در 30 درصد سرزمين‌هاي كشور است، گفت: ذخيره‌سازي امري اختياري نبوده و ما ناگزير به ذخيره‌سازي هستيم كه اين ذخيره‌سازي به ده‌ها روش امكان‌پذير است و همه اين دانش‌ها ابزارهايي براي مديريت آب هستند و هركدام از ذخيره آب زياد با توجه به مديريت زماني استفاده كرد.

وي با اشاره به اينكه ساخت سد نبايد به‌عنوان هدف باشد و بايد به‌عنوان ابزار از آن به‌درستي استفاده كرد، بيان كرد: هيچ‌كدام از ابزارهاي ذخيره‌سازي بر ديگري برتري ندارد و بلكه فعاليت‌هاي كارشناسي و مهندسي است كه مشخص مي‌كند كه از هر ابزار چگونه استفاده كند البته در كشور ما عده‌اي پشت علم سدسازي خيمه مي‌زنند و عده‌اي نيز در عدم ساخت سد بر سر خود مي‌كوبند.

استاندار اصفهان با بيان اينكه امروزه بايد از پساب‌ها و آب‌هاي غيرمتعارف استفاده شود، اظهار داشت: در برخي از كشورها در حال حاضر با 500 مترمكعب آب ساليانه هر فرد كشور را مديريت مي‌كند اما بسياري از كارشناسان و مديران ما در مديريت عرضه به سر مي‌برند كه در حال حاضر برخلاف تصورات ما در مديريتي  توأمان عرض و تقاضا شخص‌هايي مشخص داريم.

وي با اشاره به‌صرف آب در صنعت افزود: در سال 92 كل مصرف آب در صنعت استان حدود 100 ميليون مترمكعب بوده و اين آمار در سال 93 به 85 ميليون و در سال 94 به 72 ميليون مترمكعب رسيده است كه يك سياست كلان كلي تغييرناپذير در مصوبه 9 ماده‌اي شوراي عالي آب آمده كه در 3 سال كه صنعت ديگر نبايد از آب شرب استفاده كنند و بايد از پساب‌ها بهره گيرند.

زرگرپور با اشاره به قرارداد شركت فولاد مباركه با آب و فاضلاب برخي استان‌هاي اطراف خود خاطرنشان كرد: اين سياست در استان در حال اجرا است و استفاده از آب تميز در صنعت در حال كاهش بوده كه در اين زمينه در بحث شرب نيز در فرايند 3 ساله شاهد 20 درصد كاهش مصرف شرب باشيم و در كشاورزي نيز با حفظ ميزان محصول بايد شاهد كاهش 50 درصد باشيم.


 
 
 
 
 
 
 
تاریخ:
1394/08/20
تعداد بازدید:
39
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal