جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۹ شنبه ۱۶ فروردين
English/العربيه
تازه ها
تفاهم نامه همكاري بين دانشگاه اصفهان و دانشگاه هاي كشور چين منعقد شد " class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
تفاهم نامه همكاري بين دانشگاه اصفهان و دانشگاه هاي كشور چين منعقد شد
دكتر هوشنگ طالبي رئيس دانشگاه اصفهان به اتفاق دكتر سيد كميل طيبي مشاور رئيس دانشگاه در امور بين­الملل و مدير دفتر همكاري­هاي علمي بين­المللي دانشگاه اصفهان و دكتر سعيد اعظم عضو هيأت علمي گروه رياضي و مدير قطب علمي جبر باناخ از دانشگاه­هاي شهر گوانجو (دانشگاه گوانگ دونگ مطالعات خارجي، دانشگاه جي نان و دانشگاه سان يات سن) و شهر شيامن (دانشگاه شيامن) بازديد و تفاهم نامه همكاري منعقد نمودند.

 

تفاهم نامه همكاري بين دانشگاه اصفهان و دانشگاه هاي كشور چين منعقد شد

 

دكتر هوشنگ طالبي رئيس دانشگاه اصفهان به اتفاق  دكتر سيد كميل طيبي مشاور رئيس دانشگاه در امور بين­الملل و مدير دفتر همكاري­هاي علمي بين­المللي دانشگاه اصفهان و دكتر سعيد اعظم عضو هيأت علمي گروه رياضي و مدير قطب علمي جبر باناخ از دانشگاه­هاي شهر گوانجو (دانشگاه گوانگ دونگ مطالعات خارجي، دانشگاه جي نان و دانشگاه سان يات سن) و شهر شيامن (دانشگاه شيامن) بازديد و تفاهم نامه همكاري منعقد نمودند.

 
 

به گزارش خبر نگار وب سايت خبري uinews در پاسخ به بازديد پرفسور ژو چانگشي (Prof. Zhu Changshi) رئيس دانشگاه شيامن (Xiamen University) چين و هيأت همراه از ايران و بر اساس دعوت رسمي آن دانشگاه، هيأتي از دانشگاه اصفهان به رياست دكتر طالبي رئيس دانشگاه، دكتر طيبي مشاور رئيس دانشگاه در امور بين­الملل و مدير دفتر همكاري­هاي علمي بين­المللي دانشگاه و دكتر سعيد اعظم عضو هيأت علمي گروه رياضي و مدير قطب علمي جبر باناخ از دانشگاه شيامن و سه دانشگاه ديگر كشور چين در شهر گوانجو شامل دانشگاه مطالعات خارجي گوانگ دونگ (Guangdong University of Foreign Studies)، دانشگاه جي نان (Jinan University) و دانشگاه سان يات سن (Sun-Yat-Sen University) به منظور توسعه همكاري­هاي دوجانبه بازديد نمودند. سفر اين هيأت با برنامه­ريزي و هماهنگي بين كنسولگري ايران در گوانجو، رايزني علمي فرهنگي ايران در پكن بين دانشگاه اصفهان و دانشگاه­هاي فوق­الذكر انجام پذيرفت كه دستاوردهاي ارزنده­اي را از جمله امضاي تفاهم­نامه همكاري، افتتاح مركز ايران­شناسي در دانشگاه مطالعات خارجي گوانگ دونگ و توافقات و راهكارهاي متعدد همكاري به دنبال داشت.

 

 

 

شايان ذكر است ،اولين برنامه رسمي هيأت دانشگاه اصفهان به بازديد از دانشگاه مطالعات خارجي گواندونگ اختصاص داشت كه در بعدازظهر روز دوشنبه 14/10/1394 صورت پذيرفت. در اين برنامه آقايان سالاريان سركنسول ايران در گوانجو و دكتر گنجي­دوست رايزن فرهنگي سفارت ايران در چين نيز حضور داشتند. پس از يك بازديد كوتاه از محوطه دانشگاه جلسه رسمي ملاقات رؤساي دو دانشگاه به طور رسمي آغاز شد. در اين جلسه پروفسور ژونگ ويه (Zhong Weihe) رئيس دانشگاه مطالعات خارجي ضمن خوشامدگويي به هيأت دانشگاه اصفهان خاطر نشان ساخت كه اين سفر مي­تواند فصل جديدي در همكاري­هاي علمي دو دانشگاه باشد. وي ضمن اشاره به وجود 20 كرسي زبان خارجي نسبت به راه­اندازي زبان فارسي در دانشگاه متبوعش ابراز تمايل نمود. وي اشاره نمود امضاء تفاهم­نامه همكاري بين دو دانشگاه به منزله اولين تفاهم­نامه همكاري رسمي با يك دانشگاه ايراني است. نامبرده به تبادل استاد و دانشجو بين دو دانشگاه تأكيد نمود و اظهار داشت 19 دانشجوي ايراني در مقطع تحصيلات تكميلي در اين دانشگاه مشغول تحصيل هستند.

 

در ادامه دكتر طالبي رئيس دانشگاه اصفهان ضمن تبريك سال نو ميلادي و سال نو چيني و تشكر از ميزباني دانشگاه مطالعات خارجي گواندونگ به معرفي همكاران خود در هيأت دانشگاه اصفهان پرداخت. ايشان ضمن معرفي اجمالي دانشگاه به وجود گروه زبان و ادبيات چيني در دانشگاه اصفهان اشاره نمود و ابراز تمايل نمود كه آن دانشگاه اهتمام جدي نسبت به ارتقاء آن گروه داشته باشد. ايشان در ادامه به جاذبه­هاي علمي، فرهنگي و تاريخي شهر اصفهان نيز اشاره نمود و در اين خصوص كتاب اصفهان­شناسي را به ايشان تقديم كرد. سپس آقايان سالاريان و دكتر گنجي­دوست با ايراد سخناني بر همكاري­هاي علمي بين دانشگاه­هاي ايراني و چيني تأكيد نمودند. در ادامه اين جلسه پس از امضاء تفاهم­نامه همكاري بين دو دانشگاه مراسم راه­اندازي مركز ايران­شناسي در دانشگاه گواندونگ مطالعات خارجي با حضور مسئولين دو دانشگاه، سركنسول ايران و رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي برگزار شد.

گفتني است ،دانشگاه مطالعات خارجي گوانگ دونگ در سال 1965 تأسيس شده و در حدود 1500 عضو هيأت علمي و 35000 دانشجو در مقاطع مختلف تحصيلي است، و از درجه بالاي بين­المللي برخوردار است. در اين دانشگاه 61 تخصص كارشناسي و 18 زبان خارجي آموزش داده مي شود. در سال 2014، 20189 دانشجو در مقطع كارشناسي و كارشناسي ارشد و 2818 دانشجوي دكتري، و بيش از 12000 نفر از دانش آموزان به صورت آموزش مداوم و دانش آموزان در خارج از كشور داشته است. اين دانشگاه داراي روابط نزديك با سازمان هاي بين المللي و سازمان هاي برجسته دانشگاهي است. هم­چنين به عنوان اولين دانشگاه جنوبي چين است كه تفاهم نامه همكاري با سازمان ملل متحد امضا نموده است. به­علاوه يكي از 21 دانشگاه جهان واجد شرايط براي عرضه مفسران و مترجمان مورد اعتماد به سازمان بين­الملل است. اين تنها دانشگاه زبان­هاي خارجي در چين است.

 

دستاوردهاي بازديد از GUFS

1- امضاء تفاهم­نامه همكاري بين دو دانشگاه

2- افتتاح مركز ايران­شناسي در دانشگاه مطالعات خارجي گوانگ دونگ

3- توافق براي اعزام استاد زبان چيني به دانشگاه اصفهان و همچنين استاد زبان فارسي به GUFS كه از سپتامبر 2016 اجرايي خواهد شد.

4- ايجاد فرصت­هاي بازديد استادان و دانشجويان از هر دو دانشگاه

5- دعوت رسمي از رئيس دانشگاه مطالعات خارجي كه در نيمه دوم سال 2016 خواهد بود.

6- زمينه­ سازي براي مبادله استاد و دانشجو در ساير رشته­ها به ويژه در زمينه روابط بين­ الملل، مديريت بازرگاني و اقتصاد 

7- برگزاري كارگاه آموزشي و همايش مشترك بين دو دانشگاه با تمركز بر موضوعات اقتصاد، مديريت، علوم سياسي و روابط بين­الملل

8- بهره­ مندي دانشگاه اصفهان از تجربيات GUFS در زمينه بين­المللي­سازي دانشگاه

در ادامه طبق برنامه تنظيمي بازديد از دانشگاه جي نان ابتدا اختصاص به بازديد از موزه تاريخي آن دانشگاه داشت كه در آن بر اساس يك طراحي مدرن روند شكل­گيري دانشگاه را از سال 1906 نشان مي­داد. پس از بازديد مفصل از موزه تاريخي دانشگاه، دفتر يادبود موزه توسط آقاي دكتر طالبي رئيس دانشگاه اصفهان و هيأت همراه به امضاء رسيد. در بازديد از دانشگاه جي نان آقاي دكتر گنجي­دوست و دو نفر از كاركنان كنسولگري ايران هيأت دانشگاه اصفهان را همراهي مي­كردند. 

در ادامه هيأت دانشگاه ايراني مورد استقبال رئيس دانشگاه جي نان، پروفسور هو- جو (Prof. Hu-Ju) و ساير مسئولين قرار گرفت. در جلسه ديدار رسمي پروفسور هو- جو ضمن خوشامدگويي به معرفي آن دانشگاه پرداخت و اظهار داشت بازديد هيأت دانشگاه اصفهان با يكصد و دهمين سالگرد آن دانشگاه مصادف شده است. وي ادامه داد دانشگاه جي نان يكي از دانشگاه­هاي جامع و مهم چين است كه در زمينه پزشكي و داروسازي و علوم اجتماعي در رتبه اول اين كشور قرار داشته و رتبه­ي خوبي هم در سطح جهان دارد. وي اظهار داشت كه آن دانشگاه بيش از 336 تفاهم­نامه همكاري با دانشگاه­هاي جهان دارد. ايشان ضمن اشاره به قدمت و تمدن دو كشور بزرگ ايران و چين، تمايل خود را نسبت به همكاري­هاي گسترده با دانشگاه­هاي ايران و به ويژه دانشگاه اصفهان ابراز نمود.

در ادامه دكتر طالبي ضمن تشكر از استقبال گرم رئيس و ساير مسئولين دانشگاه جي نان به معرفي هيأت همراه و ويژگي­هاي دانشگاه اصفهان پرداخت. ايشان تلاش دانشگاه جي نان را در مسير پيشرفت كه بسيار پرفراز و نشيب بوده مورد تمجيد قرار داد و تمايل خود را نسبت به شروع همكاري­هاي علمي با آن دانشگاه ابراز نمود. در ادامه دو طرف به گفتگوهاي خود در قالب يك كارگروه ويژه همكاري دانشگاهي ادامه دادند تا به راه­كارهاي اجرايي براي عملياتي كردن تفاهم نامه كه در آينده امضا مي­شود، دست يابند.

 

لازم به ذكر است ، دانشگاه جي نان يكي از قديمي­ترين دانشگاه­هاي چين مي­باشد كه در سال 1906 تأسيس شده و حدود 110 سال قدمت دارد. در دانشگاه جي نان رشته­هاي علوم پزشكي، داروسازي، مهندسي و شيمي تدريس مي­شود. بيشترين دانشجويان خارجي در دانشگاه "جي نان" مشغول به تحصيل هستند كه از 106 كشور و منطقه جهان مي باشند. دانشگاه "جي نان" جزء يكي از 100 دانشگاه برتر چين است كه مورد حمايت دولت چين است. در حال حاضر دانشگاه "جي نان" در شهرهاي گوانجو، شن جن و جوهاي 28 دانشكده، 62 رشته تحصيلي، 203 مركز تحقيقاتي و 87 آزمايشگاه دارد. همچنين دانشگاه "جي نان" بيش از 50 هزار نفر دانشجو دارد. 

3-1-1- دستاوردهاي بازديد از دانشگاه جي نان

1- موزه تاريخي دانشگاه جي نان الگوي مناسبي براي استقرار چنين موزه­اي در دانشگاه اصفهان است.

2- ارتباط و همكاري با اين دانشگاه به منزله پلي براي توسعه روابط علمي و فرهنگي با كشور چين است.

3- رئيس دانشگاه جي نان به دعوت آقاي دكتر طالبي در يك فرصت مناسب از دانشگاه اصفهان در شهر اصفهان بازديد خواهد نمود.

4- هر دو دانشگاه براي اعزام استادان زبان چيني و فارسي اعلام آمادگي نمودند.

5- امكان انتشارات مشترك در قالب Joint Paper براي هر دو دانشگاه وجود دارد.

6- بنا به پيشنهاد آقاي دكتر طالبي، امكان شروع همكاري سريع بين دو دانشگاه به ويژه در زمينه­هاي شيمي، بيولوژي و علوم طبيعي وجود دارد.

7- دانشگاه جي نان از منابع علمي خوبي برخوردار است كه مي­تواند مورد بهره­برداري دانشگاه اصفهان قرار گيرد.

8- ضمن ارتباط مستمر دفاتر روابط بين­الملل دو دانشگاه زمينه براي امضاء تفاهم نامه همكاري بين دو دانشگاه برقرار مي­شود.

9- بر استفاده از فرصت­هاي مطالعاتي شش ماهه دانشجويان دكتري دانشگاه اصفهان در دانشگاه جي نان تأكيد شد.

بعد از ظهر روز دوم (سه­شنبه 15/10/1394) اختصاص به ديدار از دانشگاه سان يات سن (SYSU) داشت كه يكي از بزرگترين دانشگاه­هاي كشور چين است. سان يات سن از شخصيت­هاي بزرگ سياسي و اجتماعي چين بوده كه در حقيقت بنيانگذار اين دانشگاه محسوب مي­شود. در ملاقاتي كه هيأت دانشگاه اصفهان با مسئولين دانشگاه سان يات سن داشت به ضرورت همكاري دو جانبه بين دو دانشگاه تأكيد شد. در اين ديدار پروفسور مين بين يو (Prof. Minbin Yu) معاون رئيس دانشگاه ضمن خير مقدم به هيأت دانشگاه اصفهان و اشاره به روابط تاريخي ايران و چين ابراز تمايل نمود كه هر چه زودتر هر دو دانشگاه همكاري­هاي علمي خود را شروع كنند. در ضمن اشاره به جامع بودن سان يات سن اظهار داشت كه تنها 8 نفر دانشجوي ايراني عمدتاً در مقطع دكتري در اين دانشگاه مشغول تحصيل هستند و اميدوار است با توسعه روابط دانشگاهي تعداد دانشجويان و محققان ايراني به ويژه از دانشگاه اصفهان افزايش يابد.

در ادامه دكتر طالبي ضمن اشاره به توانمندي­هاي دانشگاه اصفهان ابراز علاقه نمود كه روابط دو جانبه توسعه يابد، ضمن اين كه الويت دانشگاه اصفهان با سان يات سن در درجه اول با دانشكده­هاي علوم و مهندسي و در درجه دوم در زمينه­هاي علوم انساني و زبان­هاي خارجي است.

سپس در ادامه اين بازديد، يك كارگروه متشكل از آقايان دكتر طيبي و دكتر اعظم و همچنين مسئولين مدرسه روابط بين­الملل و مدرسه مطالعات بين­الملل آن دانشگاه اقدام به تشكيل جلسه و مذاكره در خصوص نحوه همكاري بين دو دانشگاه نمود.

دانشگاه سان يات سن قديمي­ترين و بزرگترين دانشگاه جنوب چين و يكي از دانشگاه­هاي برتر آسيا است كه در سال 1924 تاسيس شده است. اين دانشگاه يك دانشگاه جامع در تمام رشته­ها و مقاطع تحصيلي از جمله علوم انساني، علوم اجتماعي، علوم طبيعي، علوم فني ، علوم پزشكي، داروشناسي و علوم مديريت است. دانشگاه سان يات سن جزء 10 دانشگاه برتر چين است كه رتبه 57 در آسيا و رتبه 171 در جهان را به خود اختصاص داده است. اين دانشگاه همچنين با 218 مركز علمي از آسيا، آمريكا، اروپا، اقيانوسيه و آفريقا همكاري دارد. دانشگاه سون يات سن نزديك به 82 هزار و 382 نفر دانشجو دارد كه از اين تعداد، حدود 2 هزار دانشجوي خارجي از 113 كشور و منطقه مشغول به تحصيل هستند.

 

اهم توافقات بعمل آمده در جلسه كارگروه مشترك دانشگاه­هاي اصفهان و سان يات سن

1- اعزام استاد زبان چيني به دانشگاه اصفهان به طوري كه حقوق وي بر عهده دانشگاه سان يات سن و هزينه اقامت بر عهده دانشگاه اصفهان باشد.

2- اعزام استاد زبان فارسي به دانشگاه سان يات سن به طوري كه حقوق وي بر عهده دانشگاه اصفهان و هزينه اقامت بر عهده دانشگاه سان يات سن باشد.

3- دانشجويان كارشناسي رشته زبان چيني دانشگاه اصفهان كه سال سوم باشند مي­توانند يك ترم يا يك سال در دانشگاه سان يات سن به طور رايگان تحصيل نمايند.

4- از سه تا چهار نفر از استادان رشته رياضي براي شركت در كنفرانس جبر لي در سال 2016 در دانشگاه اصفهان دعوت بعمل مي­آيد.

5- از دو تا سه نفر از استادان و محققان رشته اقتصاد براي شركت در دوازدهمين كنفرانس بين المللي APEF كه در ژولاي سال 2016 در دانشگاه اصفهان برگزار مي­شود دعوت بعمل آيد.

6- دو دانشگاه توافق نمودند كه يك مركز مطالعه مشترك در خصوص ابعاد اقتصادي، اجتماعي و سياسي جاده ابريشم با عنوان China-Iran Silk Road Center افتتاح نمايند، و هر دانشگاه يك دفتر در اين ارتباط در دفتر روابط بين الملل خود ايجاد نمايد.

در ادامه هيأت دانشگاه اصفهان با همراهي آقاي دكتر گنجي­دوست رايزن محترم علمي فرهنگي ايران در چين با يك پرواز داخلي از گوانجو صبح روز چهارشنبه 16/10/1394 وارد شيامن شد وبه ملاقات مسئولين دانشگاه شيامن براي عملي ساختن تفاهم­نامه همكاري خود پرداخت. در اين مراسم پروفسور ژو چانگشي (Prof. Zhu Changshi) رئيس دانشگاه شامن از دكتر طالبي و هيأت همراه استقبال گرمي را بعمل آورد و طرفين اولين نشست خود در پيش از ظهر به بررسي شيوه­هاي همكاري دو دانشگاه پرداختند. سپس هيأت دانشگاه اصفهان به ضيافت رسمي ناهار توسط رئيس دانشگاه شيامن دعوت شد.

 

بعد از ظهر اين روز اختصاص به بازديد از پرديس شماره يك دانشگاه داشت كه در آن هيأت دانشگاه اصفهان از نزديك با فعاليت­هاي دانشكده مستقر در اين پرديس از جمله كالج شيمي، كالج شيمي فيزيكي، مدرسه اقتصاد و ساير واحدها آشنا شد. آن چه در اين بازديدها جلب توجه مي­نمود برخورداري امكانات زياد گروه­هاي آموزشي پژوهشي دانشكده­هاي مختلف بود كه جايگاه خاصي را در بين مراكز علمي كشور چين به خود اختصاص داده­اند.

روز دوم اقامت در شيامن (پنجشنبه 17/10/1394) اختصاص به بازديد هيأت دانشگاه اصفهان از پرديس دوم دانشگاه شيامن داشت كه از امكانات بسيار زيادي برخوردار است. در مجموع مراكز مختلف مورد بازديد قرار گرفت كه عبارتند از:

- مدرسه علوم زيستي (School of Life Science) با امكانات و تجهيزات بسيار پيشرفته و الگوي آينده­نگري براي پيشبرد اهداف علمي دانشگاه

- كتابخانه مركزي فوق مدرن مجهز ب فناوري بالا در چندين طبقه

- كالج آموزش خارجيان (Overseas Education College)

- مراكز تفريحي و ورزشي شامل استخر شنا در حد استاندارد المپيك

- سالن­هاي غذاخوري و سلف سرويس دانشجويان

در بعد از ظهر اين روز پس از بازگشت به پرديس شماره 1، هيأت دانشگاه اصفهان در محل اقامت دانشجويان ايراني آن دانشگاه حاضر شده و از نزديك با فعاليت­هاي آموزشي و علمي آنها آشنا شد. تعداد اين دانشجويان 10 نفر و عمدتاً در مقطع دكتري هستند.

 

گفتني است ،دانشگاه شيامن در سال 1921 در شهر شيامن استان فوجيان چين تأسيس شد. اين دانشگاه داراي 4600 عضو هيأت علمي و حدود 40 هزار دانشجو و يكي از دانشگاه­هاي برتر چين است كه توسط دولت حمايت مي شود و در حوزه­هاي شيمي، زيست شناسي، مديريت، و حقوق يكي از بهترين دانشگاه­هاي چين است. دانشگاه شيامن بيش از 3000 دانشجوي خارجي نيز دارد كه البته سهم دانشجويان ايراني در اين ميان پايين است. اين دانشگاه داراي سه پرديس است و پرديس چهارم آن در كشور مالزي درحال تأسيس است. در اين دانشگاه سرمايه­گذاري­هاي كلان براي تجهيز لابراتوار، كتابخانه و سايت كامپيوتري در پرديس­هاي مختلف انجام گرفته است.

 

اهم دستاوردها و همكاري­هاي آتي دو دانشگاه اصفهان و دانشگاه شيامن چين

1- مبادله استاد با تكيه بر دوره­هاي فرصت مطالعاتي

2- مبادله دانشجو در قالب دوره­هاي كوتاه­مدت و دوره فرصت مطالعاتي شش ماهه دانشجويان

3- اعزام استاد زبان چيني با هماهنگي بنياد كنفسوس

4- اعزام استاد زبان فارسي از دانشگاه اصفهان به دانشگاه شيامن

5- امكان استفاده و بهره­برداري از تجهيزات دانشگاه شيامن مورد نياز در آزمايشگاه­هاي علوم پايه دانشگاه اصفهان

6- دعوت از استادان و پژوهشگران براي شركت در كنفرانس جبر لي كه در خرداد ماه 1395 در دانشگاه اصفهان برگزار مي­شود.

7- تبادل نظر براي برگزاري كنفرانس مشترك بين دو دپارتمان رياضي دانشگاه كه يك دوره اول در سال 2016 در دانشگاه شيامن و دوره دوم در سال 2017 در دانشگاه اصفهان خواهد بود.

8- مبادله نشريات كه به زبان انگليسي در هر دو دانشگاه به چاپ مي­رسد.

9- دعوت از استادان و پژوهشگران دانشگاه شيامن براي شركت در دوازدهمين كنفرانس بين­المللي انجمن اقتصادي آسيا و پاسيفيك (APEF) كه در ژولاي 2016 در اصفهان برگزار مي­شود.

10- دعوت از اعضاي هيأت علمي برجسته دانشگاه شيامن در مجلات بين­المللي دانشگاه اصفهان از جمله مطالعات اقتصاد بين­الملل

11- تبادل نظر براي امكان استقرار تجهيزات آزمايشگاهي و پژوهشي دانشگاه شيامن در دانشگاه اصفهان

12- بازديد يك ماهه يك نفر از استادان گروه علوم سياسي دانشگاه شيامن براي مطالعه تاريخ ايران

 
 

 

 

 

تاریخ:
1394/11/14
تعداد بازدید:
165
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal