جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۹ شنبه ۱۶ فروردين
English/العربيه
تازه ها
كتاب «مباني پژوهش تركيبي تلفيق رويكردهاي كمّي و كيفي» رونمايي شد" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
كتاب «مباني پژوهش تركيبي تلفيق رويكردهاي كمّي و كيفي» رونمايي شد
آيين رونمايي از كتاب «مباني پژوهش تركيبي تلفيق رويكردهاي كمّي و كيفي» تاليف دكتر چارلز تدلي و دكتر عباس تشكري و ترجمه دكتر عادل آذر، استاد دانشگاه تربيت مدرس و رئيس مركز آمار ايران و دكتر سعيد جهانيان، عضو هيأت علمي دانشگاه اصفهان، در ساختمان شماره دو جهاد دانشگاهي برگزار شد.

آيين رونمايي از كتاب «مباني پژوهش تركيبي تلفيق رويكردهاي كمّي و كيفي» تاليف دكتر چارلز تدلي و دكتر عباس تشكري و ترجمه دكتر عادل آذر، استاد دانشگاه تربيت مدرس و رئيس مركز آمار ايران و دكتر سعيد جهانيان، عضو هيأت علمي دانشگاه اصفهان، در ساختمان شماره دو جهاد دانشگاهي برگزار شد.

به گزارش وب سايت خبري uinews   كتاب مباني پژوهش تركيبي تلفيق رويكردهاي كمّي و كيفي» تاليف دكتر چارلز تدلي و دكتر عباس تشكري و ترجمه دكتر عادل آذر، استاد دانشگاه تربيت مدرس و رئيس مركز آمار ايران و دكتر سعيد جهانيان، عضو هيأت علمي دانشگاه اصفهان،  يكشنبه 16 خرداد‌ماه با حضور مترجمان اين كتاب،‌ دكتر علي منتظري،‌ رئيس پژوهشگاه علوم بهداشتي جهاد دانشگاهي، دكتر سعيد‌ پورعلي، معاون فرهنگي جهاد دانشگاهي عادل تقوي،‌ رئيس سازمان انتشارات جهاد دانشگاهي در ساختمان شماره دو جهاددانشگاهي برگزار شد.

شايان ذكر است در اين مراسم دكتر عادل آذر با معرفي خود به‌عنوان يك كمي‌گرا در حوزه علم آمار گفت: تخصص من در اين حوزه است گرچه در شاخه مديريت هستم ولي گرايش ام تحقيق در عمليات است و اين كتاب هم در حوزه آمار تدوين شده است.  

وي در ادامه افزود:  ترجمه كتاب «مباني پژوهش تركيبي تلفيق رويكردهاي كمّي و كيفي» را به دكتر جهانيان عضو هيات علمي دانشگاه اصفهان پيشنهاد كردم.

 دكتر عادل آذر در ادامه به بيان تجربياتي در خصوص انتخاب اين اثر براي ترجمه پرداخت و گفت: هم اكنون شاهد باز شدن باب جديدي در زمينه علوم آماري هستيم؛ رياضي‌دان‌ها در پي عبور از مسائل كمي و فرموله كردن كيفي امور هستند. بسياري از دانشمندان دريافته‌اند كه تكيه صرف به رياضيات نمي‌تواند نيازهاي اساسي جهان را برآورده، شبيه‌سازي و فرموله كند.

وي در ادامه، مطالعه كوهرت، آسيب ديدگان بمباران شيميايي سردشت و همچنين پژوهشي در خصوص نابرابري‌هاي اجتماعي كه در دانشگاه شاهد در حال انجام است را از جمله انگيزه‌هايش براي ترجمه اين اثر دانست و گفت: اين كتاب در واقع تعارض هاي ميان آمار كمي و كيفي را از بين مي‌برد و آن را معنادار مي‌كند.

اين دو اتفاق ملي سبب انگيزه اي شد و ما را به اين واداشت كه تبصره اي به رشته خودمان بزنيم به علم تحقيق در عمليات و آمار، كه درحوزه روش تحقيق تحت عنوان تحقيقات تركيبي كمي، كيفي با تمام حالاتش برايش طراحي شده است.

رئيس مركز آمار گفت: ابتدا ايده تاليف كتاب را دنبال كردم اما بعد از آشنايي با كتاب «مباني پژوهش تركيبي تلفيق رويكردهاي كمّي و كيفي» متقاعد شدم كه در حال حاضر اثري بهتر از اين وجود ندارد. سادگي و رويكرد كاربردي اين اثر از ويژگي‌هاي مهم اين اثر است.   

گفتني است در ادامه مراسم دكتر علي منتظري،‌ رئيس پژوهشگاه علوم بهداشتي جهاد دانشگاهي با اشاره به لزوم توجه به جهان‌بيني توحيدي در رشته‌هاي علوم پزشكي و علوم انساني در دانشگاه‌ها گفت: هرچند كه به ترجمه كتاب‌هاي غربي بي‌نياز نيستيم و دانشجويان تحصيلات تكميلي كه از اين روش استفاده مي‌كنند، اما گاهي محتواي اين منابع را تقليد وار بيان مي‌كنيم و گاهي نيز مي‌فهميم. بايد توجه داشت كه اين دسته از آثار داراي جهان‌‌بيني هستند بنابراين بايد با تسلط، مصرف‌كننده آن‌ها باشيم.

وي با انتقاد از بي‌توجهي برخي دانشجويان نسبت به مفهوم پارادايم پژوهش گفت: دانشجويان در بعضي از دانشگاه‌هاي كشور مُصّر‌ند تا در پايان‌نامه‌هاي خود از پارادايم پژوهش تركيبي استفاده كنند. بايد توجه داشته باشيم كه جهان‌بيني توحيدي به‌عنوان پارادايم پژوهش مورد توجه دانشجويان قرار بگيرد.

 دكتر منتظري با اشاره به توجه دانشگاهيان به روش‌ تحقيق تركيبي ادامه داد: كتاب «مباني پژوهش تركيبي تلفيق رويكردهاي كمّي و كيفي» اثر ارزشمندي است.  و ما نيز بايد بر اساس پارادايم توحيدي و ابتكار عمل  ببينيم با جهان بيني توحيدي چگونه به مسائل و حوادث نگاه كرد و به تأليف كتاب در اين حوزه بپردازيم. و جاي كار هم وجود دارد تا جوانان ناخواسته وارد فضايي نشوند كه دست خودشان نيست . آنها نياز به راهنمايي اساتيدي چون شما را دارند.

اين مطالعات بسيار در فهم مسائل و پديده‌ها كمك مي‌كند. پديده‌هايي كه الزاماً در دسته بندي علوم اجتماعي قرار نمي‌گيرد، بلكه رفتارهايي كه آثار بسيار واضحي در سلامت ما دارد و در حوزه سلامت نيز بسيار باب است و بهتر است در اختيار دانشجويان قرار گيرد.

لازم به ذكر است در ادامه مرراسم  دكتر سعيد جهانيان عضو هيات علمي دانشگاه اصفهان  در رابطه با روش هاي تركيبي اظهار داشت :آقاي تدلي و تشكري جزء نظريه پردازان معتبر Mixed Methods هستند .Mixed Methods از لحاظ روش شناسانه تكامل يافته تر از روش هاي كمي و كيفي هر كدام جداگانه است

وي گفت همان گونه كه جامعه شناس آلماني نيكلاس لومان مي گويد: علم يك زير سيستم اجتماعي است.

اين زير سيستم اجتماعي است كه به عنوان يك سيستم عمل مي كند و پژوهش علمي هم به عنوان يك سيستم است. تا يك مدت نظريه پردازان تصور مي كردند علم با عدد مي تواند خوب زوج شود و اين علم با سيستم عدد بهترين تطابق ها و توافق ها را دارد چون سيستم عدد يك سيستم پر سابقه است. عدد به نحوي به حقيقت ارتباط داده مي شود بنابراين با عدد مي توان حقيقت جهان را نشان داد.سيستم عدد يك سيستم كارآمد است و مي توان در عمل و تكنولوژي از آن كمك گرفت.

وي در ادامه افزود: ولي علوم انساني نتوانست با سيستم عدد به خوبي علوم طبيعي تطابق پيدا كند و زوج شود به همين دليل محققين تلاش كردند براي علوم انساني ماهيتي تعريف كنند كه بتوان از اين حالت سرخوردگي خارج شود.

علوم انساني خود را با سيستمي به نام زبان زوج كرد و كم كم زمينه شكل گيري روش هاي كيفي به وجود آمد.چون روش هاي كيفي معتقد است داده ها عدد نيست بلكه روايتهاي زباني است و به اين ترتيب مي تواند به موفقيت برسد.يك سيستم هر چقدر با سيستم هاي ديگر زوجي شود يعني اگر با عدد زوجي شود با زبان هم زوجي شود موفقيت آن بيشتر است.يك پژوهش مي تواند با زوجي شدن هاي بيشتر كانالهاي ارتباطي بيشتري داشته باشد. در نتيجه اطلاعات بيشتر انباشت مي شود به همين ترتيب يك پژوهش كه مبتني بر روش هاي تركيبي است احتمالا با حقيقت رابطه بهتر و قوي تري دارد چون آگاهي بيشتر در آن انباشته شده است.

ايشان درباره كتاب مباني پژوهش تركيبي تلفيق رويكردهاي كمّي و كيفي گفت: اين كتاب ساختار كارآمد و ساده اي دارد.از نظر تدلي و تشكر پژوهش سه بخش دارد1- مفهوم سازي 2 طراحي (Design) 3 استنتاج و در تمام فصل هاي كتاب سعي مي كنند هر كدام از اين سه مرحله را از نگاه كمي، كيفي و تركيبي مراحل و تكنيك ها را توضيح بدهد.

در پايان  آقاي تقوي رئيس سازمان انتشارات جهاد دانشگاهي ضمن اشاره به فعاليت‌هاي جانبي سازمان انتشارات جهاد دانشگاهي ادامه داد: رونمايي از كتاب يكي از فعاليت‌هاي ترويجي در حوزه معرفي كتاب سازمان انتشارات جهاد دانشگاهي است كه علاوه بر توليد محتوا صورت مي‌گيرد.

وي افزود: كتاب «مباني پژوهش تركيبي تلفيق رويكردهاي كمّي و كيفي» به‌عنوان يكي از منابع ميان‌رشته‌اي محسوب مي‌شود. برگزاري آيين رونمايي از كتاب ترجمه شده دكتر عادل آذر در جهاد دانشگاهي افتخاري براي سازمان به حساب مي‌آيد و اميد‌واريم كه در توزيع مطلوب اين اثر نيز موفق باشيم. دكتر عادل آذر يكي از مولفان پركار در سطح كشور و جهان اسلام در حوزه علوم مديريت و آمار هستند.   

تاریخ:
1395/03/17
تعداد بازدید:
500
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal