جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۹ شنبه ۱۶ فروردين
English/العربيه
تازه ها
روز نظامي گنجوي در تقويم ثبت شد/سعيد شفيعيون:نظامي يكي از مظلوم ترين شعراي بزرگ ماست" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
روز نظامي گنجوي در تقويم ثبت شد/سعيد شفيعيون:نظامي يكي از مظلوم ترين شعراي بزرگ ماست
روز گذشته شوراي عالي انقلاب فرهنگي روز21 اسفند را به عنوان روز بزرگداشت نظامي گنجوي براي ثبت در تقويم رسمي كشور تصويب كرد. سعيد شفيعيون كه پيشنهاددهنده اين روز است مي گويد: نظامي يكي از مظلوم ترين شعراي بزرگ ماست كه به او پرداخته نشده و كارهايي كه كرده اند در حد نام نظامي و جايگاه و شان او نيست.

 

روز گذشته شوراي عالي انقلاب فرهنگي روز21 اسفند را به عنوان روز بزرگداشت نظامي گنجوي براي ثبت در تقويم رسمي كشور تصويب كرد. سعيد شفيعيون كه پيشنهاددهنده اين روز است مي گويد: نظامي يكي از مظلوم ترين شعراي بزرگ ماست كه  به او پرداخته نشده  و كارهايي كه كرده اند در حد نام نظامي و جايگاه و شان او نيست.

 

به گزارش وب سايت خبري uinews و به نقل از ايسكانيوز: سعيد شفيعيون استاد ادبيات فارسي دانشگاه اصفهان و پيشنهاددهنده ثبت روز نظامي در تقويم، با اعلام اين خبر در گفتگو با ايسكانيوز در اين‌باره گفت: مدتي پيش چندتن از دوستان ما مي‌خواستند در مورد نظامي يك كار موسيقايي انجام دهند، از من خواستند كه براي كار شان از اشعار نظامي انتخاب كنم. همان زمان ها به اين فكر افتادم كه با اين كار مي توان نظامي را مجددا وارد زندگي مردم كرد و اين فكر در ذهنم جرقه خورد كه اصلا چرا ما روزي به نام روز نظامي در تقويم‌مان نداريم؟ در حالي كه روزهاي مختلفي چون روز مولوي، روز حافظ، روز عطار و... داريم. از اين باب مقداري ذهنم درگير شد. نظامي صرف نظر از جايگاه بلند وي در ادبيات روايي-غنايي، شاعري است كه هيچ كس مانند او در طول تاريخ ادبيات فارسي زمان وزمين را درننورديده است. چرا كه تقليدهايي كه از آثار او به زبانهاي مختلفي چون فارسي، تركي، اردو و... صورت گرفته در حوزه هاي مختلف جغرافيايي انجام شده است، از هند و آسياي مركزي تا بخش هايي از اروپا . تاثير او بر نيما هم كه به اصطلاح پدر شعر نو فارسي است،به وضوح قابل مشاهده است.

وي افزود: اين موضوع را با رئيس مركز ميراث مكتوب آقاي دكتر ايراني كه يكي از مديران خوب فرهنگي و دلسوز امروز كشورمان هستند درميان گذاشتم كه چطور مي توانيم يك روزي در تقويم به نام روز نظامي داشته باشيم. افزون بر اين بايد بدانيم كه حساسيت هاي سياسي و فرهنگي از طرف كشور آذربايجان و جريان عجيب پان تركيسم بر اين شاعر وجود دارد تا جايي كه عملا او را شاعر ترك آذربايجاني مي دانند و اين امر اهميت موضوع را بيشتر مي‌كرد.

شفيعيون اظهار داشت: تحريف هاي عجيب و غريبي در مورد نظامي صورت گرفته است. جايگاه اين شاعر بسيار مهم است درحالي كه متاسفانه خيلي به آن توجه نشده است. به هرحال سال گذشته در جلسه‌اي با چندتن از استادان بزرگ نامه اي براي شوراي عمومي تنظيم كرديم. مصوبات اين شورا براي نتيجه گيري به شوراي عالي انقلاب فرهنگي مي رود و تصويب مي شود. تا اينكه ظاهرا ديروز اعلام شد كه اين موضوع تصويب شده است و روز 21 اسفند به عنوان روز نظامي گنجوي در تاريخ ثبت شده است.

شفيعيون درباره معيار انتخاب اين روز يعني 21 اسفند براي ثبت در تقويم نيز گفت: من نمي دانم اين تاريخ قابل تغيير است يا خير؟ راستش ما از نظامي هيچ قرينه اي نداريم كه دقيقا سال تولد يا روز تولدش را بدانيم. البته تا حدي آنهم تخميني از روي آثارش مي دانيم كه در چه سالي بوده و در يكي از آثارش گفته من 40 سالم است و غيره، اما هيچ روزي را كه مشخص باشد مثلا اين روز نظامي به دنيا آمده يا از دنيا رفته يا اين اثر را در اين روز گفته نمي دانيم اما خب به هر حال بايد يك روزي را انتخاب مي كرديم. خيلي از بزرگان ما هم اينطوري هستند. روزهاي حافظ و مولوي هم همين طور است و چون ما درمورد تاريخ هيچ كدام اطلاع دقيقي نداريم.

وي ادامه داد: يكي از دلايل مخالفت هايي كه در ابتدا مي شد اين بود كه مي گفتند روزهايي در تقويم ثبت مي شوند و هيچ كاري در مورد آنها نمي شود. حالا اميدواريم كه با اين مساله به نظامي بيشتر پرداخته شود. متاسفانه بعد از اين همه سال كارهايي در مورد نظامي كرده اند كه هيچ كدام كار پسنديده و با كمالي نيست و واقعا نظامي يكي از مظلوم ترين شعراي بزرگ ماست كه به او پرداخته نشده و كارهايي كه كرده اند در حد نام نظامي و جايگاه و شان او نيست.

شفيعيون درمورد اينكه آيا اين موضوع مي تواند به ثبت جهاني نظامي به عنوان شاعر ايراني و نه آذربايجاني كمك كند يا خير نيز بيان كرد: به هر حال يكي از انگيزه هاي ما براي ثبت نظامي در تقويم همين بود كه درباره اينها مقداري بحث شود و مجال طرح آن بيشتر شود. اينكه نظامي را شاعر آذربايجاني و ترك نشان دهند برمي گردد به زمان شوروي سابق و به نظرم حدود 1930 بود كه اين فعاليت هاي سياسي انجام شد كه نظامي هم يك آذربايجاني تلقي شود. در دل اين مصادره يك سري تحريف هاي عجيب و غريب تاريخي انجام دادند. يعني آنها آمدند گفتند نظامي شاعر ايراني كه نيست هيچ، شاعر فارسي هم نيست. يك ديواني را پيدا كردند كه اصلا متعلق به نظامي ديگري بود و تمام اشعار تركي نظامي قونوي را كه ظاهرا از شاعران دوره عثماني بود به او منسوب كردند و بعد هم گفتند اينها شعرهاي نظامي است و آمدند حتي آثار ملي خودشان را هم تخريب كردند، يعني آن كتيبه هايي را كه اشعار نظامي روي آن حك شده بود برداشتند و كاشي هاي جديدي گذاشتند كه روي آنها شعرهاي تركي بود كه هيچ كدام متعلق به نظامي نبود و عملاتحريف هاي خيلي زشت و تاريخي انجام دادند. اين گونه تحريف خيلي مساله دردناكي است، به هر حال روز نظامي مي تواند يك مقداري به طرح دوباره اين مسايل بپردازد و درمورد اين مساله پيگيري، تحقيق و صحبت شود و از حد شعار و اين نامه نگاري هاي اداري بيرون بيايد .

 

تاریخ:
1395/06/04
تعداد بازدید:
104
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal