جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۹ فروردين
English/العربيه
تازه ها
 مصاحبه با دكتر رحيمي به مناسبت هفته پژوهش در دانشگاه اصفهان " class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
مصاحبه با دكتر رحيمي به مناسبت هفته پژوهش در دانشگاه اصفهان
به مناسبت برگزاري نوزدهمين هفته پژوهش و فناوري دانشگاه كه از تاريخ 20 الي 25 آذرماه در دانشگاه اصفهان برگزار مي شود مصاحبه اي با دكتر امير رحيمي معاون پژوهش و فناوري دانشگاه ترتيب داده شد.متن كامل مصاحبه به شرح زير است:

 

 

به مناسبت برگزاري نوزدهمين هفته پژوهش و فناوري دانشگاه كه از تاريخ 20 الي 25 آذرماه در دانشگاه اصفهان برگزار مي شود مصاحبه اي با دكتر امير رحيمي معاون پژوهش و فناوري دانشگاه ترتيب داده شد.متن كامل مصاحبه به شرح زير است:

به نظر شما برپايي هفته پژوهش و فناوري چه تاثيري در تقويت ارتباط صنعت و دانشگاه و تبديل علم به ثروت دارد؟

اگر نگاه به اين مقوله صرفاً ارائه خدمات پژوهشي به صنعت و جامعه باشد نگاه جامعي نيست. دانشگاه اثرگذار در عرصه پاسخگويي به جامعه و صنعت دانشگاهي است كه تحقيقات و پژوهش هاي آن در مرز دانش ارتقاء دهنده تكنولوژي صنعت و حل مشكلات جامعه با نسخه هاي بومي باشد. رسيدن به اين مقوله نيازمند سرمايه گذاري كلان صنعت و جامعه و بكارگيري نيروهاي كارآمد دانشگاهي در قالب ماموريتهاي علمي مبتني بر دانش روز دنياست و نيازمند نگاه بلندمدت. آنچه امروزه در قالب ارتباط صنعت و جامعه مطرح مي شود شايد سطحي ترين برداشت از اين ارتباط اساسي ست. بالا بودن حجم قراردادهاي يك مركز علمي صرفاً يكي از شاخصه هاي ارتباط مناسب با جامعه و صنعت است نه تمام معيارهاي لازم. هفته پژوهش و برنامه هاي آن اگر بر اساس ارائه توانمنديهاي اعضاء هيات علمي و سرمايه گذاري كلان و بلند مدت صاحبان صنعت و ارگانهاي اجتماعي تنظيم شود مي تواند حركت به سمت يك ارتباط هدفند با نتايج بلندمدت را تضمين نمايد. ارتباط با صاحبان صنعت و برگزاري نشست هاي آسيب شناسي ارتباط منطقي تر و آگاهانه تري را رقم خواهد زد.

 ارتباط صنعت و دانشگاه در دانشگاه اصفهان چگونه است؟

 با توجه به ركود موجود در صنعت در سالهاي اخير و تنگناهاي مالي شديد دستگاهها و ارگانهاي سفارش دهنده پروژه، كليه دانشگاهها با كاهش ارتباط و حجم قراردادها روبرو بوده اند. با اين وجود دانشگاه اصفهان در دو سال اخير سير ركود موجود را به يك روند صعودي تبديل كرده و با برنامه ريزي هاي انجام شده حجم و تعداد قراردادهاي منعقده در سال 95، حداقل 25% از حجم و تعداد قراردادهاي سال 94 بيشتر بوده است.

ايجاد مراكز پژوهشي مورد نياز صنعت و جامعه در دانشگاه اصفهان نيز از اقداماتي است كه در سالهاي آتي آثار مثبت خود را در ارتقاء ارتباط دانشگاه با صنعت و جامعه نشان خواهد داد. مراكزي كه دقيقاً مطابق با نيازهاي روز جامعه در حوزه هاي محيط زيست، علوم اجتماعي و انرژي ايجاد شده اندآينده درخشاني دارند.

 

 پيشنهادهاي جنابعالي در خصوص برپايي هرچه بهتر مراسم هفته پژوهش و فناوري چيست؟

پژوهش و تحقيق هفته و روز نمي شناسد. انسان ماهيتاً و ذاتاً پژوهشگر است. مراكز دانشگاهي دائماً در تحقيق اند و پژوهش. به نظر من اگر گروههاي آموزشي دانشگاه اين هفته را اختصاص به ارزيابي عملكرد و آسيب شناسي مشكلات و تنگناهاي پژوهش دهند تا مسير خود را اصلاح نمايند كاري شايسته و مفيد است. برگزاري نشست هاي تخصصي با صاحبان علم و شخصيت هاي برجسته و حضور دانشجويان تحصيلات تكميلي در اين نشست ها مي تواند در گسترش افق ديد همكاران هيات علمي و آشنايي با چالش هاي علمي روز موثر باشد. قطعا تجليل از پژوهشگران برتر نيز ايجاد انگيزه خواهد كرد.

 

 هماهنگي و همكاري دستگاه هاي اجرايي استان با دانشگاه اصفهان را چگونه ارزيابي مي كنيد؟

در زمينه برگزاري شايسته هفته پژوهش متاسفانه هماهنگي و همراهي مناسبي از سوي دستگاههاي اجرايي خارج از دانشگاه صورت نمي گيرد. اين در حاليست كه در ساير استان ها هماهنگي ها بيشتر و حمايت هاي دستگاهاي اجرايي از دانشگاهها بيشتر است. اما در خصوص همكاريهاي پژوهشي عليرغم تنگناهاي مالي دستگاههاي اجرايي و صنايع ميزان همكاريها در حال رشد بوده و بنده بسيار خوشبين هستم كه دانشگاه آرام آرام جايگاه خود را در پاسخگويي به نيازها بازيابي مي كند.

 به نظر شما نحوه تخصيص بودجه پژوهش در سطح كشور چگونه بايد باشد؟

اولا كه اين تخصيص در شرايط فعلي چندان مناسب نيست. تعدد مراكز تصميم گيري در خصوص تسهيم و هزينه كرد بودجه هاي پژوهشي ايراد وضعيت فعلي است. در خصوص نحوه تسهيم هم معتقديم كه بخشي از معيارها مي تواند مبتني بر ظرفيت ها و پتانسيل هاي دانشگاهها و استان ها باشد. به طور كلي بايد اعتماد بيشتري به دانشگاه هاي شهرستان ها داشت. نيروهاي توانمند در دانشگاههاي مادر و بزرگ استان ها منجمله دانشگاه اصفهان بسيارند كه در صورت حمايت تجهيزاتي و مالي كارهاي بزرگي را مي توانند به سرانجام برسانند. متاسفانه مدتهاست كه بودجه هاي پژوهشي و تجهيزاتي مناسبي به دانشگاهها تخصيص داده نشده است.

 بهترين دستاورد دانشگاه اصفهان در حوزه ارتباط با صنعت چه بوده است؟

ورود به پروژه هاي كلان استان و استان هاي ديگر شامل طرح هاي زيست محيطي و پدافند غيرعامل، گردشگري و حوزه هاي دفاعي از توانمنديهاي خاص و ويژه دانشگاه اصفهان است. همچنين انجام تحقيقات مسئله محور در حوزه علوم اجتماعي مبتني بر نياز ارگانها از اقدامات و موفقيت هاي جدي دانشگاه مي باشد.

 در راستاي تحقق دانشگاه هاي نسل سوم، يا دانشگاه كارآفرين ايده هاي عملي شما چيست؟

 مركز رشد و كارآفريني دانشگاه در دوسال اخير اقدامات شايسته اي در زمينه فرهنگ سازي و استقرار شركت هايي دانش بنيان صورت داده است. به طوري كه با رشد 4 برابري تعداد اين شركت ها در سال جاري نسبت به سال 94روبروايم. همچنين بر اساس تفاهمي كه با شركت هاي علمي- تحقيقاتي اصفهان بعمل آمده است بزودي پارك علم و فناوري دانشگاه راه اندازي خواهد شد. اعضاء هيات علمي و دانشجويان نيز طي دوره ها و كارگاههايي با مباني و مفاهيم كارآفريني آشنا مي شوند.

تاریخ:
1395/09/21
تعداد بازدید:
50
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal