جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۹ شنبه ۱۶ فروردين
English/العربيه
تازه ها
نكوداشت چهره ماندگار دكتر علي شريعتمداري در دانشگاه اصفهان برگزار شد" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
نكوداشت چهره ماندگار دكتر علي شريعتمداري در دانشگاه اصفهان برگزار شد
نكوداشت دكتر علي شريعتمداري چهره ماندگار تعليم و تربيت و عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با حضور دكتر خسرو باقري استاد دانشگاه تهران و دكتر هوشنگ طالبي رئيس دانشگاه اصفهان در دانشكده علوم تربيتي و روانشناسي دانشگاه اصفهان برگزار شد.


نكوداشت دكتر علي شريعتمداري چهره ماندگار تعليم و تربيت و عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با حضور دكتر خسرو باقري استاد دانشگاه تهران و دكتر هوشنگ طالبي رئيس دانشگاه اصفهان در دانشكده علوم تربيتي و روانشناسي دانشگاه اصفهان برگزار شد.

 

به گزارش وب سايت خبريuinews دكتر هوشنگ طالبي رئيس دانشگاه اصفهان در مراسم يادبود دكتر علي شريعتمداري كه روز يكشنبه 15 اسفند ماه سال جاري در تالار فارابي دانشكده علوم تربيتي دانشگاه اصفهان برگزار شد، ضمن اداي احترام به پاس زحمات مرحوم دكتر شريعتمداري اظهار داشت: پيام دكتر شريعتمداري پيام علم ، مبارزه، ايثار،تعهد و مسئوليت بوده است. رئيس دانشگاه اصفهان در ادامه بيانات خود افزود: ياد و خاطره اين استاد فرهيخته  محدود به يك دوره زماني نيست و تا ابد زنده خواهد ماند. دكتر طالبي همچنين ضمن بيان برخي از ويژگي هاي مرحوم دكتر شريعتمداري ، خواستار الگو پذيري دانشجويان و اساتيد از انديشه هاي ناب اين استاد بزرگوار شد و بر اين مهم تاكيد نمود.

 

لازم به ذكر است در اين مراسم دكتر شفتي عضو هيات علمي دانشكده علوم تربيتي نيز ضمن بزرگداشت ياد و خاطره دكتر شريعتمداري اظهار داشت: دكتر شريعتمداري مرزي براي دانش قائل نبود و شجاعت بي نظيري در انتخاب مطالب داشت. وي در ادامه افزود دكتر شريعتمداري علم را بررسي فرضيات مي دانست و به آزادي انديشه معتقد بود و دموكراسي را عاقلانه ترين راه زندگي قلمداد مي نمود.      

شايان ذكر است مرحوم دكتر علي شريعتمداري در سال 1302 شمسي در شهر شيراز به دنيا آمده بود، پس از اتمام تحصيلات متوسطه در اين شهر وارد دوره آموزش عالي شد و در سال 1332 مدرك كارشناسي علوم تربيتي و در سال 1335 مدرك كارشناسي علوم قضايي خود را اخذ كرد.

وي سپس براي ادامه تحصيل به خارج از كشور رفت و در سال 1336 موفق شد تا مدرك كارشناسي ارشد خود در رشته آموزش متوسطه را ازدانشگاه ايالت ميشيگان و مدرك دكتري خود را در رشته  فلسفه، تعليم و تربيت و برنامه‌ريزي درسي در سال 1338 از دانشگاه تنسي اخذ نمايد.

آن مرحوم در طول دوران تحصيل در كسوت شريف معلمي نيز به انجام وظيفه مشغول بود و پس از بازگشت به كشور در سال 1339 به عنوان استاد در رشته علوم تربيتي در دانشگاه اصفهان به كار مشغول شد. وي مدتي در سمت وزير فرهنگ و آموزش عالي در دولت موقت مهدي بازرگان مشغول فعاليت بود.

در سال 1344 و هنگامي كه به علت فعاليت سياسي عليه نظام ديگر نمي‌توانست در داخل از كشور به فعاليت علمي بپردازد، به عنوان استاد مدعو در دانشگاه‌هاي ايالت اينديانا و تنسي به خدمت پرداخت و پس از پيروزي انقلاب اسلامي براي ادامه خدمت به كشورش به ايران بازگشت و با عضويت در هيات علمي دانشگاه تهران به فعاليت علمي پرداخت.

مرحوم مغفور دكتر علي شريعتمداري از همان ابتداي تشكيل نظام جمهوري اسلامي حضور در سمت‌هاي مهم و حساسي مانند عضويت در ستاد و شوراي عالي انقلاب فرهنگي، وزارت فرهنگ و آموزش عالي، رياست گروه برنامه‌ريزي درسي رشته‌هاي علوم انساني،  عضويت در هيات مركزي گزينش و استخدام اعضاي هيات علمي دانشگاه‌ها، عضويت در شوراي پژوهش‌هاي علمي كشور، عضويت در هيات رييسه انجمن‌ ايراني فلسفه تعليم و تربيت و نيز انجمن روانشناسي ايران و  ... را در كارنامه پربار زندگي خود دارد.

ايشان به پاس خدمات علمي و فرهنگي، مدال درجه يك علمي و نشان درجه يك تعليم و تربيت جمهوري اسلامي ايران و لوح چهره ماندگار علمي كشور را نيز دريافت كرده است.

 

گفتني است : از جمله آثار علمي مرحوم دكترشريعتداري مي‌توان به كتاب‌هاي آموزش در حوزه و دانشگاه، روشنفكر كيست؟، تعليم و تربيت اسلامي، جايگاه علوم انساني در توليد علم، چگونگي ارتقاي سطح علمي كشور، نقد و خلاقيت در تفكر، نقد آراي برخي از دانشمندان معاصر و... اشاره كرد.

 

تاریخ:
1395/12/15
تعداد بازدید:
26
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal