جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۳ فروردين
English/العربيه
تازه ها
رونمايي از كتاب ارزشمند نهج الادب در دانشگاه اصفهان" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
رونمايي از كتاب ارزشمند نهج الادب در دانشگاه اصفهان
كتاب نهج الادب به تحقيق و تصحيح دكتر زهره مشاوري فارغ التحصيل دكتري زبان و ادبيات فارسي دانشگاه اصفهان با حضور بزرگان ادب پارسي رونمايي شد.


كتاب نهج الادب به تحقيق و تصحيح دكتر زهره مشاوري فارغ التحصيل دكتري زبان و ادبيات فارسي دانشگاه اصفهان با حضور بزرگان ادب پارسي رونمايي شد.

به گزارش وب سايت خبري uinews كتاب نهج الادب به تحقيق و تصحيح دكتر زهره مشاوري فارغ التحصيل دكتري زبان و ادبيات فارسي دانشگاه اصفهان با حضور دكتر امير رحيمي معاون پژوهش و فناوري،دكتر سيد علي اصغر ميرباقري فرد رئيس مركز نسخه پژوهي و تصحيح متن ،دكتر سعيد شفيعيون رئيس كتابخانه مركزي،دكتر جمشيد مظاهري،دكتر علي رواقي و جمعي از بزرگان و فرهيختگان ادب پارسي روز يكشنبه 14 آبان ماه سال جاري در محل تالار صائب دانشكده ادبيات و علوم انساني برگزار شد.

 

بنا به گزارش مذكور در اين مراسم دكتر امير رحيمي معاون پژوهش و فناوري دانشگاه ضمن ابراز خرسندي از انجام امور پژوهش محور در دانشگاه، تلاش براي كسب خرد و آزادي را بسيار ارزشمند دانست و اظهار داشت: خرد ،هنگامي دانايي تلقي مي شود كه در مسير درست قرار بگيرد. وي محدوديت ها و محروميت هاي بشري را حاصل علمي دانست كه مبتني بر خرد نبوده و بشريت را به نابودي و قهقرا ،سوق مي دهد.

دكتر رحيمي در ادامه از سياست گذاري هاي غلط كه منجر به ابتذال تاليف در جامعه شده است ،انتقاد نمود و خواستار ايجاد تغيير در راستاي ايجاد تاليفات فاخر،خصوصا در حوزه علوم انساني شد.

 

 همچنين دكتر ميرباقري فرد رئيس مركز نسخه پژوهي و تصحيح متن نيز، ضمن ارائه گزارش مبسوطي از روند شكل گيري و پيشرفت اين مركز اظهار داشت: كار تصحيح متن اگر در چارچوب علمي صورت پذيرد ،دشوارترين كار در حوزه تحقيقات زبان و ادبيات فارسي است. وي در ادامه خانم دكتر مشاوري را از فاضل ترين محققان رشته زبان و ادبيات فارسي دانشگاه اصفهان قلمداد نمود و افزود: خانم دكتر مشاوري با راهنمايي هاي دكتر مظاهري و ارتباط نزديك با مركز نسخه پژوهي و همكاري همسر بزرگوارشان جناب آقاي دكتر مومني رئيس دانشكده عمران وحمل و نقل، موفق به ثمر رساندن يكي از منضبط ترين كارهاي مركز شده اند كه از جهات مختلف قابل تقدير و قدرداني است. دكتر ميرباقري ضمن ابراز خرسندي از همكاري دكتر مومني از دانشكده عمران و حمل و نقل با مركز نسخه پژوهي،خواستار تداوم مطلوب و برنامه محور اين همكاري شد. وي در پايان از همكاري گروه زبان و ادبيات فارسي دانشگاه ، خانم دكنر رضايي رئيس مركز آفرينش هاي ادبي قلمستان و ساير دست اندركاران برگزاري اين مراسم تقدير به عمل آورد.

 

 شايان ذكر است خانم دكتر مشاوري نيز با بيان روند انجام تصحيح اين كتاب ارزشمند اظهار داشت: كتاب نهج الادب در ارديبهشت ماه 1396 به همت انتشارات سخن و با همكاري مركز نسخه پژوهي و تصحيح متن دانشگاه اصفهان در دو مجلد (1222 صفحه) منتشر شده است.

 نهج الادب كتابي است در دستور زبان فارسي كه در 1919م به قلم حكيم نجم الغني خان رامپوري در هند نوشته شده است. اين كتاب به سبب جامعيت و نگاه موشكافانة مؤلف مرجعي ارزشمند در مطالعات دستوري به شمار مي‌رود و در ايران از منابع مهم دستورنويسان بوده است.

دكتر مشاوري افزود: در مقدمه بر پايه برخي منابع اردو شرح احوال و آثار نجم الغني را ذكر نموده و سپس به ويژگي‌هاي كتاب و روش خود در تصحيح پرداخته ام. مجلد اول كتاب شامل مقدمه مؤلف و تعليم اول در علم صرف است كه به تعليقات ختم مي‌شود و مجلد دوم شامل تعليم دوم در علم نحو و تعليقات و نمايه‌هاست. تعليم اول، خود به پنج باب تقسيم مي‌شود كه ترتيب آنها چنين است: در بيان فعل، در بيان اسم، در بيان حرف، در بيان حركات و سكنات حروف، در آداب املا و رسم خط پارسي. تعليم دوم نيز مشتمل بر سه جمله است: در بيان كلمه، در بيان كلام، در بيان ملحقات به مفعول و توابع و مقدرات و محذوفات. پس از اين دو تعليم، بخشي به نام خاتمة الكتاب دارد كه در در آن به موضوعاتي چون اقسام زبان فارسي، كيفيت زبان فارسي و بيان محاورات ايران و توران، حقيقت لغت و ذكر كتب لغت اين زبان، ثبوت لغت به قياس و قرينه بيان وضع كلمات، تصرف تفريس در زبان عربي، تصرف تفريس در الفاظ هندي و تهنيد پرداخته شده است.

شش نمايه براي اين كتاب تهيه شده كه عبارتند از: نام كسان، نام كتاب‌ها، اشعار، لغات و تركيبات اردو، عبارات اردو، لغات و تركيبات دشوار.

نهج الادب در حدود سال 1338-1337ق به علت نوآوري هاي مولف و نگاه موشكافانه به مسائل دستوري و جامعيت، اقبال بيشتري به دست آورد و در ايران نيز مورد توجه واقع شد. اين كتاب نخستين بار در سال 1919م در هند چاپ سنگي شد و اكنون پس از گذشت حدود يك قرن چاپ جديد آن منتشر شده است.

 
 
 
تاریخ:
1396/08/14
تعداد بازدید:
140
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal