جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۳ فروردين
English/العربيه
تازه ها
ديپلماسي علمي گروه علوم سياسي دانشگاه اصفهان در تركيه" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
ديپلماسي علمي گروه علوم سياسي دانشگاه اصفهان در تركيه
در پاسخ به بازديد علمي هيئت تركيه¬اي دانشگاه مرمره استانبول از اصفهان در ارديبهشت 1396، جمعي از دانشجويان گروه علوم سياسي دانشگاه اصفهان به سرپرستي دكتر علي اميدي به مدت يك هفته از 22 تا 27 آبان 1396 در دانشگاه مرمره استانبول حضور يافتند.

 


 در پاسخ به بازديد علمي هيئت تركيه­اي دانشگاه مرمره استانبول از اصفهان در ارديبهشت 1396، جمعي از دانشجويان گروه علوم سياسي دانشگاه اصفهان به سرپرستي دكتر علي اميدي به مدت يك هفته از 22 تا 27 آبان 1396 در دانشگاه مرمره استانبول حضور يافتند.

 به گزارش وب سايت خبريuinews دكتر علي اميدي در چارچوب ديپلماسي علمي دانشگاه اصفهان با پروفسور «رجب بوزالگان»، معاون رييس دانشگاه مرمره و رئيس دانشكده علوم سياسي اين دانشگاه ديدار نمودند.

از مهم­ترين دستاوردهاي اين سفر، فراهم شدن مقدمات امضاي سند همكاري ميان روساي دو دانشگاه مي­باشد كه در آينده نزديك صورت مي گيرد. شايان ذكر است كه دانشگاه مرمره يكي از مهم­ترين دانشگاه­هاي تركيه با 3 هزار هيئت علمي و 80 هزار دانشجو مي­باشد و در زمره يكي از بزرگترين دانشگاه هاي جهان محسوب مي شود.

لازم به ذكر است، هيات اعزامي دانشگاه اصفهان متشكل از دانشجويان تحصيلات تكميلي گروه علوم سياسي در كنفرانس علمي برگزار شده در دانشگاه مرمره به ارائه ديدگاه هاي خود در مورد روابط ايران و تركيه در پرتو شرايط نوين منطقه­اي پرداختند و در حاشيه كنفرانس در قالب گفتگوهاي دوجانبه راجع به به راه­كارهاي توسعه و تعميق همكاري هاي علمي ميان دانشگاه اصفهان و دانشگاه هاي تركيه به تبادل نظر پرداختند.

دكتر اميدي در اين كنفرانس، به تحليل ابعاد و پتانسيل هاي روابط ايران و تركيه پرداخت كه با استقبال گرم حضار مواجه شد. تركيه به عنوان يك كشور پيشرفته، قرار است در سال 2023 در زمره ده اقتصاد برتر جهان قرار بگيرد و طي سال هاي اخير شريك سوم تجاري ايران محسوب مي شده است. تركيه يك بازار هدف مناسب براي صادرات انرژي ايران محسوب مي شود و سياست آن كشور در قبال ايران در دوره پس از انقلاب روند عقلايي طي كرده است. همپوشاني گذشته فرهنگي ايران و تركيه چنان زياد است كه تنها تعداد نسخه هاي خطي فارسي در كتابخانه هاي تركيه بين 20 تا 25 هزار مي باشد كه در 114 كتابخانه پراكنده هستند. بسياري از اسامي در اين كشور فارسي بوده كه فقط نحوه گويش آن تغيير كرده است. ولي متاسفانه آگاهي لازم در زمينه مشتركات فرهنگي دو كشور وجود ندارد. همچنين در طي اين سفر اعضاي تيم علمي دانشگاه اصفهان در كلاس­هاي مقاطع گوناگون دانشكده علوم سياسي دانشگاه مرمره حضور يافتند و ضمن آشنايي با نحوه تدريس با اساتيد و دانشجويان اين دانشكده به بحث و گفتگو پرداختند.

حضور در كنسولگري جمهموري اسلامي ايران و ديدار با سركنسول و رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در استانبول از ديگر ابعاد اين سفر بود. آقاي اسدزاده سركنسول ايران در استانبول در مراسم استقبال از تيم علمي دانشگاه اصفهان ضمن ضروري خواندن اين سفرها، بر لزوم هماهنگي دانشگاه­ها و مراكز علمي با وزارت امور خارجه تاكيد كرد و آن را باعث افزايش بازدهي اين سفرها در قالب ديپلماسي عمومي جمهوري اسلامي ايران دانست. عبدالرضا راشد رايزن فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در تركيه نيز با اشاره به نقش سازنده سفرهاي علمي در تقويت ديپلماسي عمومي و فرهنگي كشور، افزايش هدفمند اين سفرها را عاملي مهم در پيشبرد اهداف سياست خارجي كشور خواند. در پايان از حمايت­هاي بي شائبه دكتر امير رحيمي معاون پژوهشي دانشگاه اصفهان و دكتر ارهان دوگان از دانشگاه مرمره براي تحقق اين سفر تقدير به عمل آمد.

 
 
 
تاریخ:
1396/08/27
تعداد بازدید:
65
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal