جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۲ فروردين
English/العربيه
تازه ها
دومين برنامه نشست هم‌انديشي اساتيد با موضوع "ابعاد اخلاقي مسائل زيست محيطي" " class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
دومين برنامه نشست هم‌انديشي اساتيد با موضوع "ابعاد اخلاقي مسائل زيست محيطي"
دومين برنامه نشست هم‌انديشي اساتيد با موضوع "ابعاد اخلاقي مسائل زيست محيطي" با حضور صاحب نظراني از دانشگاه هاي قم و اصفهان،در دانشگاه اصفهان برگزار گرديد.


دومين برنامه نشست هم‌انديشي اساتيد با موضوع "ابعاد اخلاقي مسائل زيست محيطي" با حضور صاحب نظراني از دانشگاه هاي قم و اصفهان،در دانشگاه اصفهان برگزار گرديد.

به گزارش وب سايت خبري uinews حجت‌الاسلام‌والمسلمين ميثم شريف مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دومين برنامه نشست هم‌انديشي اساتيد ضمن خير مقدم به حاضرين و تبريك ميلاد مسعود نبي مكرم اسلام (ص) و امام جعفرصادق (ع)، لزوم تمسك به سيره نبوي در حوزه اخلاق را خاطرنشان نمود.

در ادامه دكتر سيدحسن اسلامي اردكاني عضو هيات علمي دانشگاه اديان و مذاهب قم، موضوع "اخلاق محيط زيست از منظر قرآن كريم و روايات" را بيان و تاكيد نمود كه در منظومه تفكر اسلامي، عالم، وحدتي يكپارچه دارد كه توسط خالقي حكيم و مدبر آفريده شده است. با اين نگاه، انسان همه طبيعت را جلوه حق تعالي مي‌داند و از بهره‌كشي نادرست، تخريب و آلوده‌كردن آن مي‌پرهيزد و مي‌كوشد هوشمندانه از مواهب الهي بهره گيرد.

همچنين، دكتر محسن شيراوند عضو هيات علمي گروه معارف دانشگاه اصفهان با موضوع "ابعاد اخلاقي زيست محيطي نظريه گايا و مقايسه آن با قاعده بسيط‌الحقيقه ملاصدرا"به ايراد سخن پرداخت. وي افزود:بسياري از دانشمندان در تلاش‌اند به يكي از چالش برانگيزترين مسائل در حوزه اخلاق زيست محيطي بپردازند و راه حلي براي برون رفت از بحران‌هاي خودساخته زيست‌محيطي بيابند.  دكتر شيراوند، در ادامه ضمن دسته‌بندي  نحوه نگرش به اخلاق در حوزه مسايل زيست محيطي، از يك سو به "نظريه گايا" اشاره نمود و از ديگر سو به بررسي "قاعده بسيط‌الحقيقه" ملاصدرا به‌عنوان نظريه‌اي نوين جهت ارائه الهيات زيست‌محيطي پرداخت.

در ادامه جلسه و در آستانه روز و هفته جهاني خاك، دكتر حميد قيومي محمدي رئيس شعبه انجمن علوم خاك ايران در استان اصفهان و عضو هيات علمي بخش تحقيقات خاك و آب در مورد اهميت و جايگاه رفيع خاك‌ها در چرخه زيست و نيز بررسي علت تخريب و ناپايداري گسترده اين ركن ركين محيط زيست در ايران و جهان ايراد سخن نمود و با توجه به اهميتي كه آموزه‌هاي ديني براي خاك قائل بوده، به شعري از عطار نيشابوري اشاره داشت كه مي‌گويد:

آفرين، جان آفرين پاك را             آن كه جان بخشيد و ايمان، "خاك" را

وي در ادامه تصريح كرد، در راستاي هدايت­هاي معصومين (ع)، در آثار بزرگاني چون شيخ بهائي، ملاصدرا، علامه طباطبائي، پروفسور ديناني و.... يافته‌هاي ارزشمندي وجود دارد كه مي­تواند براي بهره‌برداري‌هاي پايدار از محيط‌زيست راهگشا باشد. دكتر قيومي در پايان از نشست حاضر با طرح چند سوال درخواست نمود با تبادل نظر و نظريه‌پردازي، بررسي شود كه نوع تفكر و سيستم معرفت شناختي كه موجد اين همه تخريب و ناپايداري در اركان محيط‌زيست، حوضه‌هاي آبي و از جمله خاك بوده است، كدامين تفكر بيمار بوده و براي پايش و پالايش اين تفكر بيمار چه بايد كرد.؟

در پايان نيز جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد و حاضرين پاسخ سوالات و ابهامات خود را از سخنرانان و صاحبنظران شنيدند.

گفتني است ،اين نشست، نشست دوم از سلسله نشست‌هاي هم‌انديشي اساتيد توسط دفتر هم انديشي اساتيد نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري دانشگاه اصفهان، پژوهشكده محيط زيست و مركز پژوهشي فرآورده‌هاي طبيعي و زيستي دارويي با موضوع محيط زيست در سيزدهم آذر ماه سال جاري برگزار شد و سومين نشست به زودي با عنوان "محيط زيست از منظر فقه و حقوق" برگزار خواهدشد.

 

 

تاریخ:
1396/09/16
تعداد بازدید:
23
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal