جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۹ فروردين
English/العربيه
تازه ها
اولين جايزه ادبي استاد محمد قهرمان براي عضو هيات علمي دانشگاه اصفهان " class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
اولين جايزه ادبي استاد محمد قهرمان براي عضو هيات علمي دانشگاه اصفهان
دكتر سعيد شفيعيون رئيس كتابخانه مركزي و مركز اسناد و عضو هيات علمي گروه زبان و ادبيات فارسي دانشگاه اصفهان كه مصحح كتاب نفايس المآثر است ،به عنوان برگزيده اولين دوره جايزه ادبي قهرمان انتخاب و تنديس، لوح و جايزه نقدي اين مسابقه را دريافت نمود.


 

دكتر سعيد شفيعيون رئيس كتابخانه مركزي و مركز اسناد و  عضو هيات علمي گروه زبان و ادبيات فارسي دانشگاه اصفهان كه مصحح كتاب نفايس المآثر است ،به عنوان برگزيده اولين دوره جايزه ادبي قهرمان انتخاب و  تنديس، لوح و جايزه نقدي اين مسابقه را دريافت نمود.

به گزارش وب سايت خبريuinews مراسم اعطاي اولين دوره جايزه ادبي استاد محمد قهرمان، شاعر و مصحح متون سبك هندي، روز دوشنبه، 31 ارديبهشت ماه در تالار دكتر شريعتي دانشكده ادبيات و علوم انساني دانشگاه فردوسي مشهد برگزارشد

در اين مراسم كه استادان دانشگاه و متخصصان سبك هندي حضور داشتند، دكتر فتوحي، استاد رشته زبان و ادبيات فارسي و از داوران جايزه ادبي قهرمان با بيان اينكه دوره صفويه يكي از دوره هاي اوج ادبيات ايران است، گفت: در اين دوره تاريخي، ايران از جهاتي در كانون نگاه ها قرار گرفته است.

وي با اشاره به اينكه ايران فرهنگي در دوره صفويه قلمرو بسيار وسيعي داشته است، اظهار كرد: در اين دوره علاوه بر تنوع افق هاي فكري و فلسفي و زيبايي شناسي، انبوهي از قلمروهاي بكر براي محققان ايجاد شده است.

دكتر فتوحي پويايي اجتماعي و ارتقاي سطح سواد اجتماعي در جامعه آن روز را از شاخصه هاي دوره صفويه دانست و اضافه كرد: صداي متكثر مي تواند فضايي متكثر ايجاد كند كه تاريخ و جريان هاي به حاشيه رانده شده را به اصل خود بازمي گرداند.

وي با اشاره به تخصص استاد قهرمان در ادبيات دوره صفويه از دانشجويان خواست كه به دوره هاي ناشناخته شده اي مانند دوره صفويه قدم بگذارند تا بتوانند درك روشن و شفافي از آن دوره به علاقه مندان اين حوزه ارائه دهند.

در ادامه دكتر ياحقي، استاد رشته زبان و ادبيات فارسي و ديگر داور اين جايزه، به بيان خصوصيات شخصيتي استاد قهرمان پرداخت و يادآور شد: ايشان به عنوان مسئول كتابخانه دانشكده ادبيات نقش بسزايي در ارتقاي پژوهشهاي مرتبط با سبك هندي داشته است.

 

وي با بيان اينكه استاد قهرمان رباعيات بسيار نابي دارد، ادامه داد: رباعيات استاد قهرمان تلفيقي از خيام و صائب است. او افزود قهرمان دستي هم در محلي سرايي داشت كه در اين عرصه بي نظير بود

دكتر ياحقي به انجمن ادبي قهرمان اشاره كرد و گفت: اين انجمن در كنار انجمن فرخ مهمترين انجمن ادبي خراسان بوده است كه بعد از درگذشت ايشان توسط دوستدارانشان ادامه پيدا كرده است.

دكتر ساكت، داور و دبير اولين دوره جايزه ادبي قهرمان نيز به بيان گزارشي از روند داوري اين جايزه پرداخت و اظهار كرد: آيين نامه اين جايزه در هفتمين جلسه شوراي مركزي آثار مفاخر و اسناد دانشگاه در تاريخ 5 آبان ماه 1395 به تصويب رسيد و در نشست خبري در تاريخ 26 ارديبهشت ماه سال 1396 با رونمايي از پوستر، فراخوان جايزه اعلام شد.

وي با اشاره به اينكه در دوره نخست كتاب­ها و رساله­ هاي مقاطع تحصيلات تكميلي در سه سال اخير بررسي و داوري شده است، اضافه كرد: در اين دوره 20 اثر (11 كتاب، 7 پايان ­نامه دوره ارشد و يك رساله دكتري و يك مقاله) ارسال شده است كه پس از بررسي اوليه و بر اساس آيين نامه جايزه ادبي استاد قهرمان 14 اثر (8 كتاب و 6 پايان­نامه و رساله دكتري) قابل داوري بود.

دبير اولين دوره جايزه ادبي قهرمان در پايان يادآور شد: اثر برگزيده اين دوره از نظر نوآوري و روش تحقيق شاخص و متمايز است و بي ترديد در زمره كارهاي ماندگار پژوهشي در اين عرصه به شمار خواهد آمد.

رييس مركز آثار مفاخر و اسناد دانشگاه فردوسي مشهد گفت: همت خانواده شادروان قهرمان در بنيانگذاري اين جايزه در تداوم كوشش هاي استاد قهرمان در حوزه  پژوهش هاي ادبي مرتبط با سبك هندي بسيار موثر خواهد بود.

گفتني است در اين مراسم همچنين از دكتر سعيد شفيعيون، عضو هيات علمي گروه زبان و ادبيات فارسي دانشگاه اصفهان و مصحح كتاب نفايس المآثر به عنوان برگزيده اولين دوره جايزه ادبي قهرمان با اهداي تنديس، لوح و جايزه نقدي تقدير شد و در پايان ايشان در سخنراني خود به معرفي اثر برگزيده اش در اين جايزه پرداخت.

 

 
تاریخ:
1397/03/03
تعداد بازدید:
62
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal