جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۳ فروردين
English/العربيه
تازه ها
نشست خبري سومين كنفرانس بين المللي اينترنت اشيا در دانشگاه اصفهان " class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
نشست خبري سومين كنفرانس بين المللي اينترنت اشيا در دانشگاه اصفهان
مسئولين علمي و اجرايي سومين كنفرانس بين المللي اينترنت اشيا در جمع اصحاب رسانه، به تشريح اهداف و محورهاي اين همايش پرداختند.

 

 

 مسئولين علمي و اجرايي سومين كنفرانس بين المللي اينترنت اشيا در جمع اصحاب رسانه، به تشريح اهداف و محورهاي اين همايش پرداختند.

به گزارش وب سايت خبريuinews  دكتر حسين ماهوش دبير اجرايي سومين كنفرانس بين المللي "اينترنت اشيا و كاربردها" در جمع اصحاب رسانه  اظهار داشت: اين كنفرانس تحت تأييد IEEE است كه در سال جاري براي سومين دوره به ميزباني دانشگاه اصفهان برگزار مي‌شود. پيش از اين دوره نخست اين كنفرانس در سال 1396 در دانشگاه اصفهان با عنوان "اينترنت اشيا، كاربردها و زيرساخت‌ها" و در سال 1397 در دانشگاه فردوسي مشهد برگزار شد.

وي در ادامه افزود: فعاليت‌هاي جدي در حوزه اينترنت اشيا در دانشگاه اصفهان از سال 93 با برگزاري يك پنل كارگاهي از مؤسسه "كانسيل IOT" اروپا آغاز و پس از آن روند برگزاري دوره‌هاي آموزشي و كارگاه‌ها ادامه داشت.

دكتر ماهوش معرفي تكنولوژي‌هاي روز دنيا و معرفي و ارائه كاربردهايي دخيل در اين مفهوم را از محورهاي اصلي اين همايش قلمداد و ايجاد امكان تبادل نظر و اطلاع يافتن از آخرين فعاليت‌هاي پژوهشي و كاربردي در حوزه اينترنت اشيا در ايران و جهان، گسترش پژوهش، انتقال فناوري و ارتقاي كاربردها و كسب و كارهاي مبتني بر اينترنت اشيا در ايران و ايجاد همگرايي بيشتر ميان مراكز علمي پژوهشي و مراكز صنعتي با محوريت زيرساخت‌ها و كاربردهاي اينترنت اشيا را از اهداف اين كنفرانس دانست .

دبير اجرايي سومين كنفرانس بين المللي "اينترنت اشيا و كاربردها" در دانشگاه اصفهان در خصوص سخنران‌هاي كليدي اين كنفرانس بين المللي، گفت: پروفسور"Rauf Boutaba" از دانشگاه واترلو كانادا، پروفسور حسين صراف زاده از انستيتو فناوري يونيتك نيوزلند با موضوع "شهر هوشمند"، پروفسور "Rob Van Kerannburg" مسئول شوراي اروپايي اينترنت اشيا و دكتر مزدا احمدي عضو هيأت علمي پژوهشگاه ارتباطات و فناوري اطلاعات در خصوص مفهوم "بلاكچين"  سخنراني خواهند داشت.

وي همچنين از برگزاري چند كارگاه آموزشي در طول اين كنفرانس خبر داد و گفت: كارگاه "هوشمندسازي كارخانه بر بستر اينترنت اشيا سازماني" و كارگاه "اينترنت اشيا صنعتي، تعريف، زيرساخت‌ها و كاربردها" توسط شركت بين‌المللي سيستم‌ها و اتوماسيون ايريسا، كارگاه "سيستم اندازه گير هوشمند مصرف انرژي مبتني بر اينترنت اشيا" توسط محمد حسين يغمايي مقدم، كارگاه " رايانش و اينترنت اشيا " توسط مهندس علي ناظم رعايا و كارگاه " اصول طراحي كسب و كارهاي پلتفرمي بر مبناي اينترنت اشيا" توسط محمدحسين نورانيان ارائه مي‌شود.

شايان ذكر است در ادامه دكتر بهروز شاهقلي دبير علمي اين همايش نيز اظهار داشت: تا كنون بيش از 100 مقاله علمي توسط پژوهشگران و متخصصين 20 دانشگاه مطرح كشور و همچنين محققين خارجي، به دبيرخانه اين كنفرانس ارسال شده است كه پس از داوري 40% از اين مقالات مورد پذيرش و در قالب پوستر و سخنراني ارايه خواهند شد.

دكتر شاهقلي  اينترنت اشياء را فناوري نوظهور و در حال گسترش دانست و تصريح نمود: اينترنت اشياء فناوري مدرني است كه در آن براي هر شيئي قابليت ارسال داده و يا دريافت فرامين ازطريق شبكه‌هاي ارتباطي فراهم مي‌شود.

دبير علمي سومين كنفرانس بين المللي "اينترنت اشياء و كاربردها" با اشاره به نوپايي اين حوزه گفت: سرمايه گذاري علمي و فني در اين حوزه مي‌تواند باعث ايجاد مشاغل نو شود. تحقيقات علمي در اين حوزه در ايران و جهان به سرعت در حال رشد است و برگزاري كنفرانس هاي علمي در اين حوزه كمك مي كند كه اطلاعات به روز در زمان مناسب در اختيار اهل فن قرار داده شود. 

دبير علمي سومين كنفرانس بين المللي "اينترنت اشياء و كاربردها" توسعه تجهيزات سخت افزاري اعم از سنسورها و ربات ها را عامل رشد سريع اينترنت اشيا دانست و گفت: اين مفهوم روز به روز در حال گسترش است. از اين رو برگزاري كنفرانس هاي علمي براي آگاهي افراد و مجامع علمي از پيشرفت هاي روز دنيا در حوزه IT از اهميت ويژه برخوردار است.

دكتر شاهقلي ورود علوم انساني و همكاري رسانه اي را در افزايش آگاهي عمومي مهم دانست و افزود: اين همكاري نقش مهمي در ارائه اين مفهوم درجامعه دارد. در حال حاضر پژوهشگاه فناوري اطلاعات و ارتباطات كشور طرحي با نام "اينترنت اشيا ملي" در دستور كار گذاشته و در حال كار است.

 وي در خصوص حوزه امنيت در IOT گفت: دانشگاه اصفهان جز معدود دانشگاه هايي است كه در حوزه امنيت اطلاعات در مقطع كارشناسي ارشد و دكتري دانشجو مي پذيرد. 30درصد مقالات ارسال شده به دبيرخانه اين كنفرانس نيز در خصوص مباحث امنيت اينترنت اشيا بوده است.

لازم به ذكر است دكتر علي بهلولي مسئول كميته اينترنت اشيا دانشكده مهندسي كامپيوتر نيز ضمن معرفي اين دانشكده اظهار داشت:

دانشكده مهندسي كامپيوتر دانشگاه اصفهان، با سابقه 31 ساله به عنوان يك دانشكده مطرح دانشجويان موفقي را در مقاطع كارشناسي، ارشد و دكتري پرورش داده است.

وي در ادامه افزود: دانشكده كامپيوتر دانشگاه اصفهان از 20سال پيش پذيرش دانشجو در مقطع ارشد و از 15سال پيش پذيرش در دوره دكتري را آغاز كرده است. 

وي با بيان اينكه تاكنون  2600 دانشجو در اين رشته از دانشگاه اصفهان فارغ التحصيل شده اند، گفت: 500 دانشجو در مقطع ارشد، 80 دانشجوي در مقطع دكتري و مابقي در مقطع كارشناسي، دانش آموخته اين دانشكده بوده اند.

عضو هيات علمي دانشگاه اصفهان اظهار داشت: برنامه هاي راهبردي در زمينه اينترنت اشيا در دانشكده كامپيوتر دانشگاه اصفهان انجام شده و تاكنون در  حوزه پژوهشي، آموزش و مهارت افزايي و ارتباط با صنعت فعاليت هايي شكل گرفته است. 

وي به تجهيز آزمايشگاه هاي اين رشته اشاره كرد و گفت: بيش از يك ميليارد براي تجهيزات آزمايشگاه ها پيش بيني شده است.

دكتر بهلولي همچنين افزود: ما آمادگي اين را داريم كه با توجه به تخصص هاي مختلف صنايع ،تاثيرات اينترنت اشيا و عملكرد آن را براي آن ها مطرح نماييم. بحث اينترنت اشيا صنايع را درگير مي كند و تجهيزاتي كه وارد مي شود بر مبناي نسل چهار مي آيد و بايد قبل از اين كه مشكلاتي براي ايشان پيش بيايد فاز اوليه را انجام دهند .

 وي با بيان اينكه حوزه آموزش و مهارت افزايي نيازمند پرورش نيروهاي متخصص است، اظهار كرد: با توجه به پيشرفت روزافزون اين حوزه در دنيا بايد بتوانيم نيروي متخصص تربيت كنيم.  در سرفصل دروس مقاطع ارشد و دكتري درس هايي را براي ورود دانشجويان به اين حوزه ها در نظر گرفته ايم.

گفتني است سومين كنفرانس بين المللي "اينترنت اشياء و كاربردها" 28 و 29 فروردين توسط دانشكده مهندسي كامپيوتر دانشگاه اصفهان و تحت حمايت IEEE در دانشگاه اصفهان برگزار مي شود.

 

 

 

 

تاریخ:
1398/01/21
تعداد بازدید:
79
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal