جستجوSepratorTopMenuارتباط با ماSepratorTopMenuورود اعضاءSepratorTopMenuنقشه سایتSepratorTopMenuاعضای هیأت علمیSepratorTopMenuدانشجویانSepratorTopMenuصفحه اصلی
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۲ فروردين
English/العربيه
تازه ها
بازديد اعضاي هيات علمي دانشگاه اصفهان از شركت ذوب آهن" class = "b1 file1 shownews5file1 img-responsive pull-lg-right pull-md-right pull-sm-right pull-xs-none">
بازديد اعضاي هيات علمي دانشگاه اصفهان از شركت ذوب آهن
مدير ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه اصفهان به اتفاق جمعي از اعضاي هيات علمي از شركت ذوب آهن اصفهان بازديد به عمل آوردند.


مدير ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه اصفهان به اتفاق جمعي از اعضاي هيات علمي از شركت ذوب آهن اصفهان بازديد به عمل آوردند.

به گزارش وب سايت خبريuinews دكتر بهمن زماني مدير ارتباط با صنعت و جامعه در اين جلسه راهكارهاي عملياتي ساختن فرصت مطالعاتي صنعتي را مورد ارزيابي قرار داد. وي فرصت مطالعاتي صنعتي 3 ماهه براي اعضاي هيات علمي جوان را يكي از اقدامات موثر دانشگاه اصفهان در راستاي اقتصاد مقاومتي دانست و بر اين مهم تاكيد نمود.  

مدير ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه در ادامه اظهار داشت: حدود،650  نفر عضو هيأت علمي كه  بيش از 50 درصد از آنان در مرتبه علمي استادي و دانشياري هستند وظيفه ي تعليم و تربيت 15700 نفر دانشجو كه 50 درصد آنان در مقطع تحصيلات تكميلي در دانشگاه اصفهان مشغول تحصيل هستند را بر عهده دارند.

وي همچنين اظهار داشت: بيش از 70 سال از قدمت دانشگاه اصفهان كه در سال 1325 تاسيس شده است مي گذرد، اين دانشگاه كه جز 5 دانشگاه برتر جامع و 10 دانشگاه برتر كشور است، هر ساله پذيراي دانشجوياني در رشته هايي مانند علوم انساني، علوم پايه و فني و مهندسي مي باشد. در حال حاضر 13 دانشكده، 57 گروه آموزشي، 8 قطب علمي، 10 پژوهشكده و 32 گروه پژوهشي فعال، 71 رشته كارشناسي، 185 رشته كارشناسي ارشد و 119 رشته دكتري در اين دانشگاه فعال هستند. 

دكتر زماني از پيش نويس تفاهم نامه بين دانشگاه اصفهان و شركت ذوب آهن خبر داد و تصريح نمود: اين تفاهم نامه همكاري كه يكي از بند هاي آن مربوط به آيين نامه فرصت هاي مطالعاتي صنعتي است ، قرار است طي جلسه اي مشترك بين مسئولان دو سازمان منعقد گردد.

وي جايگزيني فرصت هاي مطالعاتي صنعتي به جاي فرصت هاي مطالعاتي خارج از كشور را راهكار مناسبي براي كمك به اقتصاد مقاومتي كشور دانست و خواستار اعلام ظرفيت پذيرش اعضاي هيات علمي براي فرصت هاي مطالعاتي از سوي شركت ذوب آهن شد. دكتر زماني يكي ديگر از اهداف همكاري با شركت ذوب آهن را ، نظام مند كردن فعاليت هاي پژوهشي دانشگاه اصفهان در راستاي نيازهاي شركت ذوب آهن در زمينه پايان نامه ها و رساله ها، پروژه هاي تحقيقاتي و واحدهاي فناوري دانست.

 

 شايان ذكر است در ادامه مهندس جعفري معاون مدير پژوهشي ذوب آهن نيز ضمن ابراز خرسندي از حضور اساتيد و متخصصين دانشگاه اصفهان در اين شركت اظهار داشت: با وجد قدمت پنجاه ساله اين شركت، در حال حاضر تجهيزات مدرني در ذوب آهن اصفهان نصب شده كه بسياري از آنها به دست توانمند متخصصين داخلي و در بدترين شرايط تحريم صورت گرفته است . وي در ادامه افزود: ذوب آهن در استفاده از پساب براي تامين آب مورد نياز خود ، پيشگام بوده و تا 3 يا 4 سال آينده با انجام اقدامات لازم ، كليه آب مورد نياز خود را از طريق پساب شهرهاي اطراف تامين مي كند و از آب خام به طور محدود و براي شرب استفاده خواهد كرد.

وي تصريح نمود: فرايندهاي مورد استفاده در صنايع فولاد، ماهيتاً مي‌توانند باعث انتشار گازهاي گلخانه‌اي و آلاينده‌ها در محيط زيست شوند، مگر آنكه اينگونه صنايع، با جديت و متعهدانه، در زمينۀ بهبود شرايط زيست‌محيطي فرايندهاي توليد و كاهش انتشار آلاينده‌ها و گازهاي گلخانه‌اي فعاليت نمايند. محيط زيست خانۀ بزرگي است كه همۀ ما انسان‌ها در آن زندگي مي‌كنيم. بهداشت و حفظ و بقاي محيط زيست، وظيفۀ تك تك ما انسان‌ها است و واحد بزرگ صنعتي همچون ذوب‌آهن نمي‌تواند در اين زمينه بي تفاوت باشد. از اين رو است كه طي سال‌هاي گذشته پروژه‌هاي زيست‌محيطي متعددي در ذوب‌آهن اصفهان به مرحلۀ اجرا در آمده و در برنامۀ پروژه‌هاي حال و آتي خواستار بهره مندي از تخصص اساتيد دانشگاه اصفهان است.

 

شايان يادآوري است، مهمترين طرح‌ها و پروژه‌هاي توسعه، بازسازي و نوسازي در ذوب‌آهن اصفهان به شرح زير است:

  • پروژه توليد ريل :

 با عنايت به تفاهم‌نامه تيرماه 1393 وزيران صنعت، معدن و تجارت؛ تعاون، كار و رفاه اجتماعي و راه و شهرسازي در خصوص توليد ريل ملي در شركت سهامي ذوب‌آهن اصفهان، مقرر گرديد به منظور تأمين نيازهاي ريلي راه‌آهن جمهوري اسلامي ايران، در فاز نخست اين پروژه، به منظور توليد ريل UIC60 (براي اولين بار در كشور) و تيرآهن بال پهن، كارگاه نورد 650 ذوب‌آهن تجهيز و بازسازي گردد. پس از بررسي و مطالعات دقيق، اجراي اين پروژه با مشاركت پيمانكاراني از آلمان و ايران آغاز گرديد و مطابق برنامۀ زماني پروژه، فازاول در شهريور 95  با حضور معاون اول رياست جمهوري بهره برداري آغاز شد.

  • گوگرد زدايي از چدن مذاب :

با احداث واحد گوگرد زدايي از چدن مذاب در قسمت ميكسر كارگاه فولادسازي موجود كارخانه، امكان توليد فولاد خام كيفي و در نهايت محصولات خاص نوردي فراهم گرديد.

  • ايستگاه ريخته‌گري شماره 5 :

با احداث يك ماشين ريخته گري مداوم 6 شاخه  به ظرفيت يك ميليون تن شمش فولادي در محدوده واحد ريخته گري موجود، نسبت به جذب چدن توليدي كوره‌ بلندهاي فعلي به صورت كامل اقدام شد ودرشهريور 95 با 17 ذوب (روزانه) با حضور معاونت رياست جمهوري افتتاح شد.

  • كارگاه اكسيژن جديد به ظرفيت h25000 Nm3/ :

دستيابي به توليد سالانه 3.6 ميليون تن فولاد در ذوب‌آهن، مستلزم توسعه و افزايش توليدات گازهاي فرآيندي مانند اكسيژن، ازت و آرگون مي‌باشد. بدين منظور، احداث كارگاه اكسيژن جديد در دستور كار اجرا قرار گرفته است. در اين پروژه، يك واحد جدايش هوا به منظور جداسازي گازهاي اكسيژن، ازت و آرگون از هوا با پيشرفت 57%درحال احداث مي باشد. محصولات اين كارگاه شامل 25000 نرمال متر مكعب در ساعت گاز اكسيژن، 18000 نرمال متر مكعب گاز ازت و 900  نرمال متر مكعب مايع آرگون خواهد بود.

  • تزريق پودرزغال :

بااجراي اين پروژه امكان دريافت زغال كك نشو(زغال با كيفيت پايين) و انجام فرآيند خردكردن ،گرمادهي بمنظور حذف رطوبت و پودر كردن ميكروني جهت شارژ در كوره بلندبا هدف كاهش مصرف كك متالورژي فراهم  مي‌گردد

  • گندله سازي :

اين پروژه جهت تغيير شارژ كوره بلند از سنگ آهن وآگلومره به گندله  و آگلومره كه  افزايش بهره وري كوره بلند را در پي دارد در حال اجراست

 

 گفتني است در اين بازديد كه در روز 20 خرداد سال جاري برگزار شد، 18 نفر از اعضاي هيات علمي دانشگاه با تخصص هاي مختلف به همراه مدير ارتباط با صنعت و جامعه و كارشناسان اين حوزه حضور داشتند كه نظرات و ديدگاه هاي خود را مطرح و پس از بازديد از قسمت هاي مختلف شركت ذوب آهن به تبادل نظر و ديدگاه هاي خود با مسئولان شركت پرداخته و بر تحكيم روابط بين دانشگاه و صنعت تاكيد نمودند.

 

 

تاریخ:
1398/03/21
تعداد بازدید:
125
منبع:
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الكترونيكي شما    
شماره تلفن
توضيحات  
تغییر کد امنیتی  
كد امنيت  
 
1درخواست مجوز پخش آگهیدرخواست مجوز عکاسیرزرو پایه های تبلیغاتیرزرو محیط های نمایشگاهیدرخواست مجوز بازدید از دانشگاه78رزرو سالن همایش پیامبر اعظم (ص)
کلیه حقوق وب سایت متعلق به پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه اصفهان می باشد
Powered by DorsaPortal