۱۴۰۰ پنج شنبه ۷ مرداد
آيين بزرگداشت ايثارگران در دانشگاه اصفهان
معاون فرهنگي دانشگاه اصفهان گفت: رسالت الهي رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس بود كه كشور را بيمه كرد.

آيين بزرگداشت ايثارگران در دانشگاه اصفهان

به گزارش خبرنگار وب سايت uinews، صبح امروز (سه شنبه) آيين بزرگداشت ايثارگران دانشگاه اصفهان با حضور اعضاي هيئت رييسه، سرپرست دانشگاه اصفهان و جمعي از ايثارگران در تالار فارابي دانشكده علوم تربيتي دانشگاه اصفهان برگزار شد.

حجت الاسلام جعفر شاه نظري با اشاره به هفته دفاع مقدس و ضرورت زنده نگه داشتن آرمان هاي انقلاب اظهار كرد: فداكاري هاي شهدا و ايثارگران ارزش بزرگي دارد.

 

وي با اشاره به واژه كليدي جهاد در قرآن تصريح كرد: جهاد به معناي تلاش، پويايي و فعاليت است كه مايه حيات انسان است. جهاد، فرهنگي را به جامعه تزريق مي كند و مجاهد انسان فداكار، پركار و تلاشگر است.

معاون فرهنگي دانشگاه اصفهان با بيان اينكه انواع جهاد در متون ديني بيان شده است، خاطر نشان كرد: جهاد اصغر كوشش در برطرف نمودن موانع توسعه و تعالي جامعه است و اما جهاد اكبر به معناي ساختن نفس و تلاش براي عبور از هواهاي نفساني و خواسته هاي غلط كه انسان را از اهداف عالي باز مي دارد، است همچنين جهاد كبير به تلاش فرهنگي و سوق دادن جامعه از لحاظ فكري، عملي و رفتاري به ارزش ها اشاره دارد.

شاه نظري با اشاره به انواع جهاد اضافه كرد: بر اين اساس انسان ها به سه گروه تقسيم مي شوند. دسته اول كساني هستند كه نگاه عميق به زندگي ندارند و براي زندگي دنيوي تلاش مي كنند دسته دوم علاوه بر تلاش و جهاد براي زيستن، رسالت كمك به ديگران و جامعه را در زندگي دنبال مي كنند و ممكن است رسالت ايماني آن ها با رسالت هاي طبيعي آميخته شود و اما دسته سوم كساني هستند كه در قرآن با عنوان نيكان از آن ها ياد مي شود كه رسالت الهي را در زندگي دنبال مي كنند. اين گروه به تعبير قرآن به عهد خود پايبند هستند و تمام فعاليت شان براي خدا و به سوي خدا است به همين دليل مورد هدايت و رحمت الهي قرار دارند.

وي با بيان اينكه رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس فقط براي خدا و رسالت توحيدي گام برداشتند، تاكيد كرد: رسالت الهي رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس بود كه كشور را بيمه كرد . انتظار مي رود خانواده هاي شهدا، ايثارگران و جانبازان مصداق جهاد اكبر باشند و در عين حال روح اخلاص و فداكاري را به عنوان جهاد كبير به محيط اطرافشان انتقال دهند. برگزاري چنين نشست هايي در راستاي تحقق ارزش هاي جهاد در جامعه، دانشگاه و در زندگي است.

گفتني است؛ هدايايي از طرف سرپرست دانشگاه اصفهان به ايثارگران اين دانشگاه اعطا خواهد شد.

 
 
تاریخ:
1394/07/07
تعداد بازدید:
275
منبع:
Powered by DorsaPortal