۱۳۹۹ جمعه ۱۴ آذر
مديريت سبز هزينه نيست، صرفه جويي است
دكتر ولي اله ميرخاني در جمع اصحاب رسانه اظهار داشت: مديريت سبز هزينه نيست بلكه صرفه جويي است و هدف ما فرهنگ سازي براي توليد انرژي پاك، كمك به حفظ محيط زيست و كاهش بار نيروگاه هاي فسيلي است.


دكتر ولي اله ميرخاني در جمع اصحاب رسانه اظهار داشت: مديريت سبز هزينه نيست بلكه صرفه جويي است و هدف ما فرهنگ سازي براي توليد انرژي پاك، كمك به حفظ محيط زيست و كاهش بار نيروگاه هاي فسيلي است.

به گزارش وب سايت خبريuinews دكتر ولي الله ميرخاني  معاون اداري و مالي دانشگاه و دبير اجرايي دومين همايش بين المللي دانشگاه سبز در جمع اصحاب رسانه ضمن اظهار تاسف از حوادث دلخراش جاري شدن سيل در برخي از استان هاي كشور اظهار داشت: دانشگاه اصفهان ضمن همدردي با هموطنان سيل زده اميدوار است با ارايه راهكارهاي علمي از بروز اتفاقات مشابه در كشور جلوگيري نمايد.

 دبير اجرايي همايش دانشگاه سبز همچنين افزود: بر اساس اطلاعات انتشار يافته توسط سايت گرين متريك (Green Metric) در تاريخ 19 دسامبر 2018 دانشگاه اصفهان در بين 16 دانشگاه ايراني بعد از دانشگاه زنجان و كاشان حائز رتبه 3 بوده و در بين 719 دانشگاه جهان رتبه جهاني 220 را به خود اختصاص داد.وي تصريح نمود:دانشگاه اندونزي با ارزيابي 6 شاخص مرتبط با توسعه پايدار شامل محيط زيست و زيرساخت، انرژي و تغييرات اقليمي، مديريت پسماند، آب، حمل و نقل،آموزش  هر ساله به معرفي سبزترين دانشگاه هاي جهان مي­پردازد.

وي در باره اجراي طرح هاي توليد انرژي و برق در برخي از دانشگاه ها، اظهار داشت: هدف دانشگاه ها از اين كار، درآمدزايي نيست بلكه فرهنگ سازي براي توليد انرژي پاك، كمك به حفظ محيط زيست و كاهش بار نيروگاه هاي فسيلي است.

معاون اداري ومالي دانشگاه ضمن اشاره به اجراي طرح جمع آوري و پساب حاكستري در دانشگاه اصفهان از صرفه جويي 200 هزار ليتر آب در دانشگاه خبر داد.

دانشمندISI دانشگاه اصفهان  همچنين بيان داشت: دانشگاه اصفهان، با حدود 280 هكتار زمين و 70 سال قدمت يكي از مهم‌ترين دانشگاه هاي كشور است و با توجه به اين موضوع كه خيلي از ساختمان‌هاي اين دانشگاه قديمي هستند، موضوع اتلاف انرژي يكي از چالش هاي اصلي در زمينه مديريت سبز دانشگاه به حساب مي آيد.

وي افزود: خوشبختانه طي سال هاي اخير مديريت دانشگاه اقدامات بسيار خوبي در زمينه صرفه جويي در مصرف انرژي، مواد و حفظ محيط زيست كه به اختصار مديريت سبز ناميده مي‌شود در دانشگاه اصفهان انجام داده است.

معاون اداري و مالي دانشگاه اصفهان تصريح كرد: برخي از اين اقدامات براي اولين بار در سطح دانشگاه هاي كشور در دانشگاه اصفهان انجام شده و امور فني دانشگاه اصفهان اين آمادگي را دارد كه به منظور ترويج مديريت سبز، تجربيات خودش را به راحتي در اختيار ساير دانشگاه‌ها قرار دهد.

دبير اجرايي همايش خاطرنشان كرد: يكي از اين كارها سيستم ذخيره‌سازي سرمايش يا آيس بانك در موتورخانه‌هاي دانشكده‌هاي زيست شناسي و علوم تربيتي جديد است كه اساس كار اين سيستم به اين صورت است كه در ساعاتي از شبانه روز و عموماً" شب ها كه سيستم سرمايش ساختمان در حال كاركردن حداقل يا آماده باش به سر مي برد، آيس بانك با توليد و ذخيره سازي يخ مقدار زيادي از انرژي برودتي را در خودش ذخيره مي كند و سپس در اوج ساعات مورد نياز عمدتاً" ظهر و عصر تابستان با آزاد سازي برودت ذخيره شده علاوه بر كمك به سيستم سرمايش باعث پيك مصرف و نهايتاً" با كوچك‌تر شدن و كاهش دستگاه ها نقش به سزايي در مصرف انرژي و كاهش هزينه دارد.

دكتر ميرخاني با بيان اينكه شبكه جمع آوري و تصفيه فاضلاب خوابگاه، استفاده مجدد از آب خاكستري تصفيه شده به منظور آبياري فضا سبز دانشگاه و ساير مصارف صرفه‌جويي در مصرف آب از اهداف اين پروژه است گفت: با توجه به خشكسالي هاي اخير و مشكلات كمبود آب، همچنين با توجه به وسعت فضاي سبز دانشگاه و خطر خشك شدن درخت‌ها موضوع استفاده از آب خاكستري از اهميت زيادي برخوردار است.

معاون اداري و مالي دانشگاه اصفهان تصريح نمود:  دانشگاه ها بايد در اقدام هاي عملي براي جلوگيري از تخريب محيط زيست و ارائه آموزش هاي لازم در اين زمينه در ميان نهادهاي مختلف، پيشگام باشند.

در ادامه، دكتر جمشيد اسماعيلي مدير كل نظارت بر طرح هاي عمراني وزارت علوم، تحقيقات و فناوري نيز در اين نشست اظهار داشت: مديريت سبز از مطالبات جدي جامعه از دانشگاه هاست و وزارت علوم نيز اين موضوع را يكي از اولويت هاي خود قرار داده است.
وي حركت به سمت مديريت سبز را يك ضرورت قلمداد نمود و افزود:  وزارت علوم در صدد است با پشتيباني سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور، مديريت سبز را در دانشگاه ها بطور كامل اجرا كند تا الگويي براي ساير دستگاه هاي اجرايي شود.

دكتر اسماعيلي بيان داشت: موضوع مديريت سبز از سال 92 در كشور مطرح و در سال 96 با تشكيل كارگروه راهبري مديريت سبز در وزارت علوم و دانشگاه ها به طور جدي عملياتي شد و در اين راستا دومين همايش بين المللي دانشگاه سبز ارديبهشت امسال در دانشگاه اصفهان برگزار مي شود.

مدير كل نظارت بر طرح هاي عمراني وزارت علوم افزود: امسال در اين همايش، سامانه ارزيابي مديريت سبز دانشگاه هاي كشور رونمايي مي شود و دانشگاه ها از اين پس مي توانند اطلاعات عملكرد خود را در سامانه مذكور وارد كنند.

وي با اشاره به اينكه سال 96 حدود 600 طرح و سال گذشته نيز حدود 600 طرح ديگر درباره طرح هاي مديريت سبز از سوي دانشگاه ها به وزارت علوم معرفي شد، اضافه كرد: اين طرح ها از نظر توجيه اقتصادي و زيست محيطي بررسي و در نهايت از بين آنها از حدود 120 طرح منتخب حمايت هاي مالي به ميزان حدود 550 ميليارد ريال بعمل مي آيد.

  شايان ذكر است دكتر مهران زينليان دبير علمي اين همايش نيز ضمن بيان اهداف و محور هاي اين همايش تصريح نمود: شركت كنندگان در اين همايش از ايران، پاكستان، عراق، كرواسي، اندونزي، مالزي و استراليا هستند و پروفسور  سومرو معاون علمي سازمان همكاري هاي اقتصادي"اكو" سخنراني كليدي علمي مراسم افتتاحيه اين رويداد خواهد بود.

وي با بيان اينكه از وزيران علوم، تحقيقات و فناوري، نيرو، معاون علمي و فناوري رياست جمهوري و رييس سازمان حفاظت محيط زيست نيز براي شركت در اين رويداد دعوت شده است، اظهار داشت: تاكيد ما در اين همايش بر جنبه عملياتي و كاربردي آن است و مباحثي اولويت دارد كه عملياتي شده و صرف تحقيقات يا مرز دانش نيست.

دكتر زينليان در ادامه، انرژي هاي تجديدپذير، مديريت آب و پساب، مديريت مصرف انرژي، مديريت پسماند، حمل و نقل سبز، فناوري اطلاعات و ارتباطات، تجربه هاي ملي و بين المللي و طراحي پرديس هاي دانشگاهي پايدار را از محور هاي كليدي اين همايش قلمداد نمود و افزود: تا كنون
حدود 80 مقاله گاربردي به دبيرخانه همايش رسيده و 50 مقاله واجد شرايط بوده اند كه ظرف دو روز آينده بهترين ها انتخاب و از عزيزان نويسنده مقاله دعوت به عمل مي آيد. لازم به ذكر است در زمان برگزاري همايش 20 مقاله به صورت سخنراني و بقيه به صورت پوستر ارايه مي شود.
دبير علمي همايش بين المللي دانشگاه سبز با بيان اينكه سه ضلع اصلي اين رويداد، دانشگاه ها، صنايع و دولت هستند، تصريح كرد: كارشناسان و مسوولان سازمان هاي مديريت و برنامه ريزي، آب، برق و وزارت نيرو و برخي صنايع و شركت هاي خصوصي در اين همايش حضور فعال دارند.
دكتر زينليان يكي از بروندادهاي اين رويداد را ارتباط بيشتر با صنعت به ويژه در بخش مديريت مصرف آب و كنترل آلاينده هاي زيست محيطي عنوان و اضافه كرد: طرح هاي خوبي در اين زمينه با تعدادي از شركت هاي خصوصي و واحدهاي صنعتي بزرگ در اصفهان تعريف شده و در حال اجراست.

همچنين مهندس مصطفي منفرد مدير كارگروه مديريت سبز وزارت علوم تحقيقات و فناوري نيز بيان داشت:با تشكيل كارگروه راهبري مديريت سبز از سه سال گذشته در وزارت علوم، اين موضوع بطور جدي در دانشگاه ها مطرح شد و اين وزارتخانه در سال هاي 96 و 97 از بين طرح هاي رسيده از دانشگاه ها در اين زمينه از حدود 120 طرح حمايت مالي كرد.
مهندس منفرد با بيان اينكه دستورالعمل جامعي در اين باره توسط وزارت علوم و سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور تدوين و به دانشگاه ها ابلاغ شد، ادامه داد: اين دستورالعمل مبتني بر 9 محور مانند انرژي هاي تجديد پذير، بهينه سازي مصرف انرژي، روشنايي، حرارت و برودت و مسائل فرهنگي است.

وي با تاكيد بر اينكه تا كنون كارهاي فراتر از كشورهاي همسايه در زمينه مديريت سبز در دانشگاه هاي كشورمان انجام شده است، اظهارداشت: براي توسعه مديريت سبز در كشورمان يك همايش ملي در دانشگاه خليج فارس و يك همايش بين المللي در دانشگاه فردوسي مشهد برگزار شد و ارديبهشت امسال دومين همايش بين المللي دانشگاه سبز در دانشگاه اصفهان برگزار خواهد شد.

وي پيام اين همايش را ' انديشه سبز، دانشگاه سبز و جامعه سبز' خواند و تصريح كرد: مديريت سبز يك موضوع نوپا در كشورمان و تبليغات و فرهنگ سازي بيشتر براي آن ضروري است.
لازم به ذكر است دكتر ابراهيم رضايي دبير كميته فرهنگي دومين همايش بين المللي دانشگاه سبز نيز در اين نشست اظهار داشت: اين رويداد، ميزبان ايده هاي فرهنگي در حوزه كارآفريني در بخش مديريت سبز است و 44 غرفه در اين زمينه برپا خواهد شد.
گفتني است: همايش بين المللي دانشگاه سبز با هدف معرفي دستاوردهاي عرصه مديريت سبز در دانشگاه ها، تبادل علم و تجربه هاي مسوولان و كارشناسان و ايجاد زمينه هاي مناسب براي ارتقاي عملكرد دانشگاه ها و تغييرات گسترده در جامعه روزهاي 10 و 11 ارديبهشت سال جاري در دانشگاه اصفهان برگزار مي شود.

  

تاریخ:
1398/01/26
تعداد بازدید:
361
منبع:
Powered by DorsaPortal