۱۳۹۹ چهارشنبه ۵ آذر
طراحي دستگاه ونتيلاتور خانگي، گلايدوسكوپ، قالب و ساخت فيلتر ماسك در دانشگاه اصفهان
شركت دانش بنيان چكاد طب ادرين متشكل از اعضاي هيات علمي و دانشجويان دانشگاه اصفهان در راستاي وظيفه اجتماعي و علمي خود اقدام به طراحي دستگاه ونتيلاتور خانگي، گلايدوسكوپ، قالب و ساخت فيلتر ماسك در دانشگاه اصفهان نمودند.


شركت دانش بنيان چكاد طب ادرين متشكل از اعضاي هيات علمي و دانشجويان دانشگاه اصفهان در راستاي وظيفه اجتماعي و علمي خود اقدام به طراحي دستگاه ونتيلاتور خانگي، گلايدوسكوپ، قالب و ساخت فيلتر ماسك در دانشگاه اصفهان نمودند.

به گزارش وب سايت خبريuinews دانشگاه اصفهان با شروع كرونا ويروس جديد در كشور براي مقابله با اين ويروس و مداواي بيماران كرونايي، ظرفيت و توان علمي خود را براي همياري رساندن به دستگاه هاي متولي امر سلامت در كشور به كار گرفته است و در اقدامي موثر از سوي مديريت دانشگاه در شرايط فعلي كه جامعه نياز مبرم به مراقبت هاي بهداشتي دارد، دكتر جمشيدي عضو هيات علمي دانشگاه اصفهان به اتفاق تيم همكاران و دانشجويان اين دانشگاه موفق به طراحي و توليد دستگاه ونتيلاتور خانگي، گلايدوسكوپ، قالب و ساخت فيلتر ماسك شده و كمك شاياني به بيماران مبتلا به اين ويروس نمودند. 

شايان ذكر است، دكتر نيما جمشيدي عضو هيات علمي مهندسي پزشكي دانشگاه اصفهان و مدير عامل شركت دانش بنيان چكاد طب ادرين در گفتگو با واحد خبر روابط عمومي دانشگاه اظهار داشت: شركت دانش بنيان چكاد طب ادرين در راستاي وظيفه اجتماعي و علمي خود اقداماتي مانند طراحي دستگاه ونتيلاتور خانگي يا ونتيلاتور اورژانس، محافظ صورت، طراحي و ساخت دستگاه گلايدوسكوپ، توليد ملحقات دستگاه ونتيلاتور، توليد فلومتر‌هاي اكسيژن مخصوص دستگاه ونتيلاتور، طراحي قالب و ساخت فيلتر ماسك را انجام داده است.

1-    طراحي دستگاه ونتيلاتور خانگي يا ونتيلاتور اورژانس: با توجه به افزايش نياز به اين دستگاه‌ بعد از شيوع ويروس كرونا در سراسر دنيا افزايش يافته است اين شركت در راستاي رفع نياز داخلي اقدام به طراحي اين دستگاه نموده است. اين دستگاه ها براساس استاندارد Emergency-FDA در دو مدل اكسيژني و بدون اكسيژن درحال توليد هستند و قابليت كاربرد خانگي، امبولانسي را دارند. در فاز اول اميدواريم ظرف ماه آينده در سه شيفت 2000 عدد تحويل مراكز و اورژانس گردد. در فاز دوم مدل خانگي آن توليد مي شود از ويژگي هاي ان ارزان بودن و قابليت استفاده ساده و خانگي در مدل كودك و بزرگسال است.

 

2-    محافظ صورت: با توجه به خطر پرتاب ويروس كرونا بر اثر عطسه يا صحبت كردن محافظ صورت يكي از ابزارهاي ضروري محافظت شخصي در مقابله با انتقال ويروس كرونا از فرد آلوده به ساير افراد به خصوص كادر درماني مي‌باشد لذا در اين راستا اعضاي هيات علمي دانشگاه اقدام به بررسي و ساخت مدل‌هاي ارزان قيمت و گوناگون براي مهار انتقال بيماري نموده است. در حال توليد انبوه و فروش هستيم. قابليت توليد سريع، ارزان و نصب آسان و ايمن از ويژگي هاي اين وسيله است.

 

3-    طراحي و ساخت دستگاه گلايدوسكوپ: با توجه عنايت به اينكه اين دستگاه براي لوله گذاري و بررسي عدم انسداد مجاري تنفسي در بيماري كرونا استفاده مي‌شود، اقدام به ساخت و طراحي نرم افزار و سخت افزار مكانيكي و الكترونيكي اين دستگاه نموده است. لوله گذاري تراشه يكي از ملزومات نجات بيماران كرونايي در مراحل حاد بيماري است. اين كار از مهارتهاي پايه در علوم پزشكي است با اينحال ميزان موفقيت افراد مبتدي در اين مهارت پائين است. ويدئولارنگوسكوپ ها (گلايدوسكوپ) وسايلي گران قيمت هستند كه باعث افزايش سرعت و دقت و كم خطر كردن لوله گذاري تراشه در بيماران و مانع از فوت بيماران ميشوند

 

4-    توليد ملحقات دستگاه ونتيلاتور : با عنايت به اينكه ملحقات دستگاه ونتيلاتور به دليل كمبود در جهان و عمدتا وارداتي بودن ان و نياز شديد فعلي در داخل كشور كمتر توليد مي‌شود اين شركت هاي دانش بنيان دانشگاه اصفهان به منظور رفع نياز داخلي در شرايط بحراني فعلي جهاني اقدام به طراحي و مهندسي معكوس و باز توليد ملحقات اين دستگاه نموده است.

 

5-    توليد فلومتر‌هاي اكسيژن مخصوص دستگاه ونتيلاتور: فلومتر‌هاي مخصوص دستگاه ونتيلاتور اينفلوئنسرها قابليت يكبار مصرف داشته و بعد از هر بار مصرف تعويض خواهند شد

 

 

تاریخ:
1399/01/20
تعداد بازدید:
809
منبع:
Powered by DorsaPortal