۱۴۰۰ سه شنبه ۲۷ مهر
38 سال با جهاد دانشگاهي، دكتر طالبي: جهاد دانشگاهي بر پايه خدمت به جامعه شكل گرفت
رئيس دانشگاه اصفهان گفت: در روزهاي نخست تشكيل انقلاب اسلامي تا به امروز، انگيزه تشكيل جهاد دانشگاهي استفاده از ظرفيت‌هاي علمي و نيروي انساني دانشگاه در راستاي خدمت به جامعه بوده است.

 

 

/38 سال با جهاد دانشگاهي/

طالبي: جهاد دانشگاهي بر پايه خدمت به جامعه شكل گرفت

 

رئيس دانشگاه اصفهان گفت: در روزهاي نخست تشكيل انقلاب اسلامي تا به امروز، انگيزه تشكيل جهاد دانشگاهي استفاده از ظرفيت‌هاي علمي و نيروي انساني دانشگاه در راستاي خدمت به جامعه بوده است.

هوشنگ طالبي در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا-منطقه اصفهان، در خصوص سالروز تأسيس جهاد دانشگاهي و نقش اين نهاد در پيشبرد اهداف انقلاب اسلامي اظهار كرد: جهاد دانشگاهي، نهادي برآمده از انقلاب اسلامي است كه پس از رخداد انقلاب فرهنگي در دانشگاه‌ها شكل گرفت، اين نهاد انقلابي بر اساس احساس مسئوليت براي خدمت دانشگاه به جامعه و در راستاي ارزش‌هاي انقلاب پايه‌گذاري شده است.

وي با بيان اينكه نيروهاي انقلابي با انگيزه خدمت اين نهاد را پايه‌گذاري كردند، ادامه داد: پايه‌گذاران جهاد دانشگاهي انتظار مادي از تشكيل اين نهاد نداشتند و تنها انگيزه آن‌ها استفاده از ظرفيت‌هاي علمي و نيروي انساني دانشگاه براي خدمت به جامعه در روزهاي نخست تشكيل انقلاب اسلامي بود.

رئيس دانشگاه اصفهان يكي از راهبردهاي اوليه براي تشكيل جهاد دانشگاهي را ايجاد پل ارتباطي ميان دانشگاه و جامعه عنوان كرد و افزود: خلاءهاي موجود بين اين دو قطب ضرورت نياز به تشكيل يك پل ارتباطي را تقويت كرد كه با شكل‌گيري جهاد دانشگاهي اين مهم مرتفع شد.

طالبي يادآور شد: پس از انقلاب اسلامي با تشكيل ديگر سازمان‌ها، نوع و شكل ارائه خدمت در جهاد دانشگاهي تغيير كرده است؛ در روزهاي نخست انقلاب اسلامي، جهاد دانشگاهي نقش پشتيباني به خصوص در جنبه فيزيكي و ساختاري داشت، اما اكنون نوع برخوردهاي خصمانه با نظام تغيير كرده و بيشتر جبه نرم‌افزاري دارد.

وي افزود: جهاد دانشگاهي به عنوان يك نهاد انقلابي با ويژگي‌هاي انقلابي و منعطف، در اين زمينه نقش مهمي دارد و مي‌تواند در موضوع اقتصاد مقاومتي به معناي روش‌هاي علمي اقتصاد پايدار نجات‌دهنده كشور باشد.

طالبي ابراز اميدواري كرد كه جهاد دانشگاهي در اين زمينه پيشرو باشد و نه تنها در زمينه‌هاي اجرايي بلكه در ايده پردازي و راهبرد به جامعه كمك كند.

رئيس دانشگاه اصفهان افزود: نقش مهم جهاد دانشگاهي در پشتيباني از دفاع مقدس به‌خصوص در ابعاد علمي مانند پرونده‌هاي بدون سرنشين شناسايي و يا پل هل متحرك روي آب و... بر كسي پوشيده نيست.

طالبي با تأكيد بر اينكه فلسفه وجودي جهاد دانشگاهي، استفاده از ظرفيت علمي دانشگاه در خدمت به جامعه است، تصريح كرد: بي‌شك از روزهاي اوليه تشكيل جهاد دانشگاهي تا امروز، نقش اين نهاد يك نقش علمي بوده است كه طي 38 سال گذشته، در اين مسير گام‌هاي قدرتمندي برداشته‌شده است.

وي در پاسخ به اين سؤال كه نقش ساختار منعطف جهاد دانشگاهي در رفع نيازهاي كشور به هنگام فشار اقتصادي دشمن چيست؟ گفت: فعاليت‌هاي پژوهشي در جهاد دانشگاهي، يكي ديگر از بخش‌هاي اساسي فعاليت‌هاي اين نهاد است كه از روزهاي نخست تشكيل انقلاب، هيات ويژه‌اي در اين بخش فعال شد و در اين راستا نوآوري‌هاي بسياري صورت گرفته است.

رئيس دانشگاه اصفهان يكي از اين نوآوري‌ها در بخش پژوهش جهاد دانشگاهي را بخش افكار سنجي در  جمع‌آوري اطلاعات اعلام كرد و گفت: اين بخش به عنوان پايه‌ترين فعاليت شناسايي آسيب‌هاي اجتماعي مشغول به فعاليت است و در واحد اصفهان به خوبي نقش خود را ايفا مي‌كند

 

تاریخ:
1397/06/04
تعداد بازدید:
1143
منبع:
Powered by DorsaPortal