۱۳۹۹ جمعه ۱۴ آذر
مصاحبه با مسئول كميته آب پساب خاكستري دومين همايش بين المللي دانشگاه سبز
مسئول كميته آب پساب خاكستري دومين همايش بين المللي دانشگاه سبز به تشريح فعاليت هاي اين كميته پرداخت.

 

 

دكتر شروين جمشيدي عضو هيات علمي دانشكده عمران و حمل و نقل و همچنين مسئول كميته آب پساب خاكستري دومين همايش بين المللي دانشگاه سبز كه در 10 و 11 ارديبهشت ماه سال جاري در دانشگاه اصفهان برگزار مي شود، در مصاحبه اختصاصي با واحد خبر روابط عمومي دانشگاه به تشريح اهداف اين كميته پرداخت.

متن مصاحبه به شرح زير است:

جناب آقاي دكتر جمشيدي ضمن معرفي خودتان بفرماييد چه فعاليت هايي در خصوص پساب خاكستري انجام داده ايد؟

جمشيدي هستم دكتراي مهندسي محيط زيست و به نوعي تخصص ديگرم در حوضه مهندسي آب و فاضلاب مي­باشد. حدود 18 سالي است كه قبل از شاغل شدن در دانشگاه به عنوان عضو هيئت علمي، در وزارت نيرو و بخش تحقيقاتي وزارت نيرو مشغول بودم كه پروژه­هاي متعددي را در بخش آب و فاضلاب انجام داديم. براي همين دوستان زحمت كشديد و بنده را به عنوان مسئول كميته آب پساب و بحث پساب خاكستري در دانشگاه و دومين همايش بين المللي دانشگاه سبز معرفي كردند. در طي اين چند سال كارها و فعاليت­هاي مختلفي صورت گرفته كه بنده فقط يك مورد را به طور خاص ذكر مي كنم، قبل از اينكه من عضو هيئت علمي دانشگاه شوم يك طرحي مرتبط با همين حوضه وجود داشت به نام طرح تدوين سند راهبردي تصفيه فاضلاب كه يك طرح ملي در سطح كشور بود.

  كارفرماي اين طرح، شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور بود كه هدف آن بررسي چالش­ها و فرصت­هاي تصفيه فاضلاب در كشور و در واقع انجام برنامه­ريزي و اسفاده بهينه از فنآوري هاي بهتر در اين حوضه است. مي خواهم اين نكته را از قالب همين موضوع مطرح بكنم كه، بخش دولتي بعضا در برخي مسائل تصميم­گيري و حتي علمي ممكن است از دانشگاه جلوتر باشد. يكي از برنامه­هاي ما اين است كه سعي كنيم بخش دولتي و بخش تصميم گيرنده مانند وزارت نيرو و شركت­هاي آب و فاضلاب را در اين حوزه وارد كنيم و بتوانيم از تجربيات آن ها استفاده كنيم.

لطفا در مورد كميته پساب خاكستري و نقش اين كميته در دومين همايش بين المللي دانشگاه سبز توضيح دهيد؟

بحث پساب خاكستري در واقع بخشي از فاضلابي است كه توليد مي­شود به صورت فاضلاب خانگي و مسكوني و پتانسيل بسيار زيادي براي باز چرخاني دارد. مثلا در دانشگاه اصفهان نيز پايلوتي وجود دارد در اين زمينه كه پساب خاكستري خوابگاه­ها را جمع آوري و تصفيه مي­كنند و براي آبياري فضاي سبز و بخش­هاي ديگر از آن استفاده مي­ نمايند.

لطفا" هدف اين كميته را شرح دهيد؟

كميته­اي كه ما داريم با همكاري همكار عزيزمان آقاي مهندس حسن­پور به عنوان دبير كميته، در واقع مي­خواهد تمركزش را بر روي شركت­ها و تجربياتي كه در اين حوضه انجام شده با هدف بازچرخاني و استفاده مجدد از پساب خاكستري بگذارد. تجربيات در كشور وجود دارد ولي كم است، در واقع مشكلي كه ما داريم پيدا كردن اين دوستان در بخش­هاي مختلف و دعوت كردنشان به اينجاست. هدف اصلي اين كميته اين است كه بتواند مفهوم بازچرخاني پساب خاكستري را در كشور و بخش­هاي مختلف جا بيندازد و نشان بدهد كه اين كار شدني و عملياتي است، چالش­ها و مشكلاتي دارد كه بايد بر طرف شوند ولي بايد به سمت جلو حركت كند، چون نياز است.

فعاليت­ها و برنامه­ريزي­هايي كه انجام داده­ايد چه در شركت و چه در راستاي دومين همايش بين اللملي دانشگاه سبز شامل چه مواردي هستند؟

فعاليت­هايي كه احتمالا در اين حوضه انجام مي­شود و  تا حدودي بخشي از آن­ها انجام شده، در واقع پيدا كردن شخصيت­هايي است كه كه در اين حوضه كار كرده­اند، هم در داخل كشور و هم خارج از كشور و دعوت از اين دوستان است. هرچند ايجاد اين هماهنگي­ها به دلايل مختلفي سخت است ولي ما تلاش خودمان را مي كنيم.

 فعاليت ديگري كه انجام مي­دهيم دعوت از شركت­ها و مراكز دولتي و خصوصي است براي اينكه هم در مباحثي كه در قالب پنل­هاي تخصصي برگزار مي­شود و هم در مباحثي كه در كارگاه­هاي آموزشي وجود دارد شركت كنند.

نمايشگاه هم احتمالا خواهيم داشت كه يك نمايشگاه تركيبي است از بخش­هاي مختلف و احتمالا از حوضه پساب­هاي خاكستري هم باشد. و به صورت خاص علاقمند هستم همان طرح ملي كه ذكر كردم، تجربياتش را به عنوان سخنراني يا كارگاه مطرح شود، نه از طرف ما بلكه از طرف كارفرماي طرح كه شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور است.

به نظر شما از چه شركت­هايي اگر دعوت شود همكاري با اين حوضه بيشتر مي­شود؟

اگر بخواهيم تخصصي درباره حوضه پساب خاكستري صحبت بكنيم، شركت­هايي كه پكيج تصفيه آب و فاضلاب مي­سازند چون آن­ها معمولا با مشكلات اين قبيل كارها آشنا هستند و كار اجرا شده دارند و مي­توانند حضور داشته باشند. اما شركت­هاي مشابهي داريم كه كارهاي تصفيه­اي بزرگتري انجام مي­دهند آن­ها نيز صاحب نظر هستند كه اتفاقا در اصفهان اين چنين شركت­ها زياد ديده مي شود كه مي­توان از ظرفيتشان استفاده كرد.

به عنوان سخن آخر نيز در حوضه تصفيه و پساب يك نكته­اي را يادآوري مي كنم: از 2 سال گذشته شعار روز جهاني آب كه هر سال يك شعار دارد دقيقا تمركزش بر روي تصفيه آب و پساب است. كشورهاي خارجي سرمايه گذاري هاي زيادي بر روي اين مورد براي سال­هاي آتي انجام داده­اند اما تجربيات ما در ايران زياد نيست و به دليل مشكلات بودجه، زياد وارد اين موضوع نشده­ايم ولي اين حوضه هميشه براي سرمايه گذاري و انجام كارهاي تحقيقاتي و فنآوري باز است.

 

 

 

  

 

تاریخ:
1398/01/03
تعداد بازدید:
235
منبع:
Powered by DorsaPortal