۱۳۹۹ جمعه ۱۴ آذر
مصاحبه با دكتر علي دهنوي مسئول كميته پسماند بازيافت در دومين همايش بين المللي دانشگاه سبز
دكتر علي دهنوي مسئول كميته پسماند بازيافت در دومين همايش بين المللي دانشگاه سبز در مصاحبه اختصاصي با واحد خبر روابط عمومي به تشريح اهداف اين كميته پرداخت.

 

دكتر علي دهنوي عضو هيات علمي گروه مهندسي عمران دانشگاه اصفهان و مدير عامل سازمان مديريت پسماند شهرداري اصفهان و مسئول كميته پسماند بازيافت در دومين همايش بين المللي دانشگاه سبز در مصاحبه اختصاصي با واحد خبر روابط عمومي به تشريح اهداف اين كميته پرداخت.

متن مصاحبه به شرح زير است:

 آقاي دكتر لطفا خودتان را معرفي بفرماييد؟

بنده دهنوي هستم عضو هيات علمي گروه مهندسي عمران دانشگاه اصفهان و مدير عامل سازمان مديريت پسماند شهرداري اصفهان، گرايش من مهندسي محيط زيست و تخصص اصلي بنده در زمينه تصفيه آب و فاضلاب است و يك سالي است در بحث مديريت پسماند شهري نيز ورود پيدا كرده ام و در اين زمينه كارهايي را شروع كرده ام.

لطفا كميته پسماند بازيافت دومين همايش بين المللي دانشگاه سبز، كه درحال حاضر مسئول آن هستيد را معرفي و درباره فعاليت­هاي آن توضيح دهيد؟

محورهاي مختلفي براي دانشگاه سبز در نظر گرفته شده از جمله بحث آب و پساب، انرژي و موارد مختلفي كه به نوعي حفاظت از محيط زيست را در دستور كارشان دارند. يكي از اين حوزه ها بحث مديريت پسماند در دانشگاه ­ها  و به نوعي دانشگاه سبز و مديريت پسماند است. بد نيست اين مورد را متذكر شوم  كه اين همايش به نوعي در دانشگاه و براي دانشگاه درحال انجام شدن است ولي نتايج اين همايش مي­تواند بعدا توسط دانشگاه، فرهنگ­سازي شده و به كل شهر و كشور توسعه داده شود. بنابراين نگاه فقط اين نيست كه مديريت پسماند در داخل دانشگاه انجام شود بلكه هدف اين است كه اگر در اينجا انجام مي­شود، بتواند  به عنوان يك الگوي موفق به دانشگاه­هاي ديگر، ادارات، شهرها و روستاها گسترش پيدا كند. بنابراين يكي از حوزه هاي كاري در اين همايش بحث مديريت پسماند است. براي روشن شدن اهميت موضوع در دانشگاه اصفهان روزانه حدودا 15 هزار نفر اعم از كارمندان و اساتيد و دانشجويان در رفت و آمد هستند كه باعث توليد پسماند زيادي مي­شوند.اگر بخواهيم مديريت پسماند در شهر نتيجه موثرتري داشته باشد، به نظرم يكي از مكان­هايي كه مي­شود اقداماتي را به صورت پايلوت انجام داد در دانشگاه است. هم‌ ميزان توليد زياد است، هم تنوع توليدات وجود دارد و هم اقشار مختلف با تنوع فرهنگي و اجتماعي مختلفي در ان هستند. بنابراين به عنوان يك پايلوت مناسبي ميتواند مد نظر قرار گيرد. در دانشگاه اصفهان بخش اعظمي از اين پسماندها در خوابگاه، بخشي در كوي اساتيد و بخشي در رستوران­هاي سطح دانشگاه توليد مي­شود. سه حوزه را  در مديريت پسماند دانشگاه سبز مد نظر داريم كه يكي از اين حوزه ها، بازيافت و استفاده مجدد است. بسياري از اين اقلامي كه چه در سطح دانشگاه و چه در شهر به عنوان دورريز و پسماند توليد مي­شوند، قابل بازيافت هستند و بعد از بازيافت و استفاده مجدد هستند. بازيافت مي­تواند با تفكيك پسماندهاي خشك و تر عملياتي شود و حتي مي­تواند توسعه پيدا كند كه بعدا بتوانيم از آن­ها انرژي استحصال كنيم، كود توليد كنيم و تقريبا كل پسماند را بتوانيم بازيافت و از آن استفاده كنيم و مجدادا به چرخه باز گردانيم. تكنولوژي­هاي متنوعي در اين حوزه از مرحله تفكيك در مبدا تا مراحل نهايي وجود دارد كه قرار است بخش­هايي از آن در همايش مديريت سبز ارائه شود.

 يكي ديگر از حوزه­ هايي كه در اين همايش قرار است راجع به آن صحبت شود سياست­هاي زيست محيطي و اقتصادي و درآمدزايي حاصل از مديريت پسماند است. كل اين پسماند اگر تفكيك شود و مورد استفاده قرار بگيرد و يا انرژي از آن توليد شود، باعث درآمدزايي مي­شود. اصطلاح طلاي كثيف به دليل مباحث اقتصادي و درامدزايي پسماند به آن اطلاق ميشود. اين طلاي كثيف اصطلاحي است كه واقعا درست انتخاب شده چون پسماندها سرمايه هستند و اگر مديريت صحيحي داشته باشيم، مي­توانيم آن­ها را مجددابه چرخه مصرف باز گردانيم و از آن­ها ثروت توليد كنيم.

كار ديگري كه قرار است در اين همايش انجام شود بحث آموزش، فرهنگ­سازي و مشاركت­هاي مردمي است. مديريت پسماند موفق نخواهد بود مگر اينكه تمام مردم در اين چرخه مديريت نقش داشته باشند، طيبعتا با آموزش و فرهنگ­سازي است كه اين نقش به نوعي پر رنگ­تر خواهد شد. اين­ها محوري­هاي اصلي است ولي قرار است يك سري پنل تخصصي هم در اين همايش در حوزه ­هاي مختلف از جمله مديريت پسماند داشته باشيم. يكي از اين پنل­هايي كه پيشنهاد شده جايگاه مديريت پسماند در انجام تعهدات تغيير اقليم است و با توجه به اينكه بخش عمده ­اي از پسماند دفن مي­شود و گازهاي گلخانه ­اي از جمله متان و كربن دي اكسيد توليد مي­كند، مي­تواند بر روي تغييرات اقليمي تاثير گذار باشد و با توجه به كنفرانس تغيير اقليم سال 2015 و تعهداتي كه ايران داشته، يكي از محورها مي­تواند اين موضوع باشد و ما مي­توانيم آن را در حوزه مديريت پسماند مورد بررسي قرار

دهيم و راه­كارهاي مناسبي را ارائه دهيم و به اجرايي شدن تعهداتي كه ايران داشته بتوانيم كمك كنيم.

كار ديگري كه به نظرم دانشگاه مي­تواند در آن نقش داشته باشد اين است كه يك اطلس جامع مديريت پسماند براي كشور تهيه كند. ما درحال حاضر عدد و رقم صحيحي از وضعيت توليد پسماند از روش مديريتي در دسترس نداريم. مثلا اينكه در شهرهاي شمالي از چه الگويي براي مديريت پسماند استفاده كنيم، يا شهرهاي جنوبي چه الگويي يا در مركز ايران چه كنيم. پس دانشگاه كمك زيادي مي­تواند در تهيه اين اطلس داشته باشد و يك پنل تخصصي را مي­توانيم به اين موضوع اختصاص دهيم. علاوه بر اين كارگاه­هاي تخصصي نيز مي­تواند در كنار اين همايش وجود داشته باشد.

 به نظر مي­رسد در اين چند مورد مي­توانيم كارگاه ­هاي تخصصي داشته باشيم كه تكنولوژي­هاي جديد جمع­آوري و ذخيره­سازي پسماند بخصوص در دانشگاه­ ها را معرفي كنيم. براي مثال معرفي تكنولوژي دستگاه­هاي خود دريافت پسماند خشك. در دنيا تكنولوژي­ هايي وجود دارد كه مثل خودپردازهايي كه پول دريافت ميكنيد، خود دريافت هستند .مثلا كارت­هاي مترو و يا ... را براي شما در قبال دريافت پسماند خشك تفكيك شده،شارژ مي كنند. اين­ها يكي از مواردي است كه دنبال آن هستيم كه به صورت تخصصي راجع به آن صحبت كنيم و حتي نمايشگاهي داشته باشيم كه اين موارد را ارائه كنيم. در حال حاضر با تكيه بر دانش داخلي، خود دريافت بومي پسماند خشك در حال توليد است كه اميدواريم در نمايشگاه رونمايي شود.

 مخازن زيرزميني هوشمندي توليد كرده ­ايم كه به جاي قرار گرفتن روي زمين، در داخل زمين هستند و ما آن مخازن را نمي­بينيم. يك دريچه­ ي ورودي دارد كه شامل يك سنسور است كه وقتي زباله را جلوي آن مي­گيريم درب آن باز مي­شود و زباله را داخل آن مي­اندازيم و درب آن بسته مي­شود و وقتي مخزن پر شد آلارم مي­دهد و آن را خالي مي­كنند. مزيت اين مخزان به جز اينكه از منطره هاي زشت جلوگيري نيشود، باعث عدم دسترسي بسياري از حيوانات به زباله ها و پاره كردن كيسه انها ميشودكه نهايتا باعث جلوگيري از آلودگي محيط مي­شود. در شهر اصفهان يك تا دو مورد از اين مخزن­ها نصب شده است و احتمالا يكي از آن­ها را نيز در دانشگاه اصفهان تا قبل از اينكه همايش شروع شود نصب خواهيم كرد يا در نمايشگاه جانبي نمايش خواهيم داد. بحث بعدي كه در كارگاه تخصصي مورد بررسي قرار مي­گيرد تكنولوژي مديريت پسماند ويژه دانشگاه­ها است كه مي­توانيم به يك جمع­بندي خاصي برسيم با توجه به اينكه جمعيت زيادي وجود داد و همه جوان هستند، باتوجه به اين كه خوابگاه وجود دارد و مي­توانيم به اين نتايج برسيم كه چه كارهايي مي­توانيم بكنيم كه توليد پسماند را كاهش دهيم و ثانيا از تكنولوژي­هاي نوين نيز استفاه كنيم. در كنار اين چند محور كه به طور خلاصه شامل ارائه مقالات و پنل­هاي تخصصي و كارگاه­هاي تخصصي و غرفه­ هاي نمايشگاهي در حوزه­ هاي مختلف وجود دارد،تلاش مي­كنيم در حوزه مديريت پسماند هم اين خوددريافت­هاي پسماند و مخازن هوشمند را ارئه دهيم و بتوانيم گره­اي از مشكلات كشور را باز كينم.

 در زمينه مديريت پسماند مثل زمينه ­هاي ديگر شركت­هاي قدري نداريم و شركت­هايي كه وجود دارند نيز بيشتر در زمينه ساخت تجهيزات و بهره­برداري خطوط پردازش هستند، اخيرا نيز يك شركت دانش­ بنيان را فعال كرده ­ايم و اين مخازن هوشمند را توليد كرده ­ايم. يا RVM را سازمان مديريت پسماند حمايت كرده و الان درحال توليد است. به نظرم جذاب است كه اين شركت­ها در اين همايش حضور داشته باشند. حتما پيگيري مي­كنيم شركت­هاي دانش­ بنياني كه مي­توانند تكنولوژي­هاي نويني را در كشور اشاعه دهند در اين همايش حضور داشته باشند و پيگيري مي­كنيم كه اين مورد اتفاق بيفتد.

گفتني است دومين همايش بين المللي دانشگاه سبز با ميزباني دانشگاه اصفهان در روزهاي 10 و 11 ارديبهشت ماه سال جاري با حضور صاحب نظران داخلي و خارجي در اين دانشگاه برگزار مي شود.

 

 
تاریخ:
1398/01/04
تعداد بازدید:
479
منبع:
Powered by DorsaPortal