۱۴۰۱ شنبه ۳۱ ارديبهشت
انتخاب مرکز مشاوره دانشگاه اصفهان به عنوان مرکز مشاوره برتر
مرکز مشاوره دانشگاه اصفهان به عنوان مرکز مشاوره برتر در بین مراکز مشاوره دانشگاه های کل کشور انتخاب و در سی ویکمین گردهمایی روسای مراکز مشاوره دانشگاه های سراسر کشور مورد تقدیر قرار گرفت.

مرکز مشاوره دانشگاه اصفهان به عنوان مرکز مشاوره برتر در بین مراکز مشاوره دانشگاه های کل کشور انتخاب و در سی ویکمین گردهمایی روسای مراکز مشاوره دانشگاه های سراسر کشور مورد تقدیر قرار گرفت

به گزارش وب سایت خبریuinews دکتر مجتبی صدیقی معاون وزیر و رییس سازمان امور دانشجویان با ارسال نامه، انتخاب مرکز مشاوره دانشگاه اصفهان به عنوان مرکز مرکز مشاوره برتر در بین مراکز مشاوره دانشگاه های کل کشور را به دکتر هوشنگ طالبی رییس دانشگاه اصفهان، تبریک و برای کارکنان این مرکز آرزوی موفقیت نمود.

به همین مناسبت واحد خبر روابط عمومی دانشگاه با دکتر حاج حسینی معاون دانشجویی دانشگاه اصفهان و دکتر صادقی رییس مرکز مشاوره دانشگاه، مصاحبه ای را ترتیب و در خصوص فعالیت های موثر این مرکز پاسخ هایی به شرح زیر دریافت نمود:

 

جناب آقای دکتر حاج حسینی، ضمن تبریک به خاطر کسب عنوان مرکز مشاوره برتر در بین مراکز مشاوره دانشگاه های کل کشور ،خواهشمند است در خصوص وظایف و فعالیت های انجام شده در این مرکز توضیح دهید؟

 من هم لازم می‌دانم این انتخاب شایسته را به ریاست محترم دانشگاه، رئیس مزکز مشاوره دانشگاه، کارشناسان، مشاوران، روانشناسان مرکز مشاوره دانشگاه و به ویژه دانشجویان محترمی که به عنوان همیاران سلامت روان مرکز مشاوره فعالیت می‌نمایند تبریک عرض نمایم. این موفقیت مدیون زحمات این عزیزان است.

مراکز مشاوره وظایف متعددی به عهده دارند، ارائه مشاوره‌های تحصیلی به دانشجویان و کمک به رشد تحصیلی آن‌ها، آموزش مهارت‌های مطالعه و یادگیری، آموزش خودباورری، ارائه مشاوره‌های حرفه‌ای، شغلی، شخصی، ازدواج، زناشویی. پیشگیری و مداخله در بحران، و ... از جمله وظایف مرکز مشاوره است که در قالب مشاوره فردی یا گروهی، کارگاه و طرح‌های مختلف انجام می‌شود. این برنامه‌ها برای اثربخش بودن باید به نیازهای رشدی و سازگاری همه دانشجویان توجه کند، مانند آموزش رسمی، یک فرآیند مستمر و پویا باشد، به سنجش منظم نیازهای دانشجویان و ویژگی های محیط آموزشی آن ها بپردازد، به قدر و منزلت دانشجویان توجه کند، از حمایت حرفه ای و اجتماعی برخوردار باشد، از همکاری استادان و دانشجویان را در ارائه خدمات مشاوره استفاده کند و ... . معاونت دانشجویی در دانشگاه اصفهان همواره با حساسیت به وظایف مرکز مشاوره، برنامه‌ها و اثربخشی آین برنامه‌ها توجه داشته و از این مرکز تمام قد حمایت کرده است و به این توفیق که حاصل زحمات رئیس محترم مرکز مشاوره دانشگاه، کارشناسان، مشاوران و روانشناسان مرکز مشاوره دانشگاه و همیاران سلامت روان مرکز مشاوره است، افتخار می‌کند.

 در اینجا از فرصت استفاده می‌کنم و ضمن تشکر از زحمات دست اندرکاران طرح پایش سلامت دانشجویان که اخیرا برای اطلاع از وضعیت دانشجویان در ایام تعطیلی آموزش حضوری با هدایت مرکز مشاوره و همدلی، همراهی و همکاری مدیریت امور دانشجویی، روسا و معاونین دانشجویی دانشکده‌ها، کارشناسان گروه‌ها و دانشکده‌ها، کارشناسان امور فرهنگی و متصدیان خوابگاه‌ها انجام شد، از سایر فعالیت‌های مرکز مشاوره دانشگاه در دوران شیوع کرونا و به ویژه از اقدامات دلسوزانه و مدبرانه مرکز بهداشت دانشگاه تشکر و قدردانی نموده و تقاضا دارم در ترم تحصیلی آینده نیز که احتمالا به صورت ترکیبی حضوری و مجازی برگزار می‌شود، مراکز بهداشت و مشاوره با برنامه‌ریزی مناسب، به بهداشت جسم، ذهن و روان دانشجویان در ترم پیش رو اهتمام ویژه داشته باشند و طوری برنامه ریزی کنند که دانشجویان با اطمینان از برنامه‌ریزی‌های بهداشتی و روانی وارد دانشگاه ‌شوند و از ترس و اضطراب‌شان درخصوص آلودگی به بیماری کرونا کم ‌شود و انشاالله با هیچ مشکلی روبرو نشویم

جناب آقای دکتر حاج حسینی ممکن است بفرمایید عملکرد مراکز مشاوره بر اساس چه ملاک‌هایی و چگونه توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارزیابی می‌شود؟

در پایان هر سال تحصیلی فرم ارزیابی از طرف سازمان امور دانشجویان برای کلیه مراکز مشاوره دانشجویی در سطح کشور ارسال می‌شود و عملکرد این مراکز براساس ابعاد مختلف عملکردی با نظارت وزارت علوم مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. این ابعاد شامل میزان فضای اختصاص داده شده به مرکز مشاوره و شعب مرکز مشاوره در خوابگاه‌ها و دانشکده‌ها، امکانات موجود در مرکز مشاوره، تعداد مشاوران، روان شناسان، روان پزشکان و مددکاران فعال در مرکز مشاوره، تعداد کارکنان اجرایی ثابت در مرکز مشاوره، مرتبه علمی رئیس مرکز مشاوره و کارکنان و تعداد همیاران دانشجویی سلامت روان فعال در مرکز مشاوره می‌شود. علاوه بر اینها تعداد مراجعین مرکز مشاوره، تعداد خدمات مددکاری ارائه شده، تعداد کارگاه های برگزار شده برای دانشجویان، اساتید و کارکنان، تعداد طرح‌هایی که با مشارکت سازمان امور دانشجویان انجام شده است، میزان فعالیتی که کانون همیاران سلامت روان تحت نظر مرکز مشاوره انجام داده است، خدمات روان ‌پزشکی ارائه شده و ... است که هر کدام امتیاز جداگانه دارد و مجموع این فعالیت‌ها در ارزیابی بسیار مهم و موثر است.

 

 جناب آقای دکتر صادقی ضمن تبریک به جنابعالی و همکاران محترم، خواهشمند است در خصوص طرح های انجام شده در مرکز مشاوره توضیح دهید؟

انجام طرح های باکیفیت و کاربردی بسیار مهم است، از جمله طرح های انجام شده در دانشگاه اصفهان می توان به طرح سرند سلامت روان دانشجویان جدید الورود، طرح بررسی آسیب های اجتماعی تحت عنوان طرح سیمای زندگی، طرح خداقوت که در ایام امتحانات برای دانشجویان برگزار می شود و طرح هایی از این قبیل که خیلی متعدد و متنوع هستند اشاره نمود.

 همچنین طرح هایی مانند، طرح نشاط اجتماعی و همچنین سایر فعالیت هایی که به صورت مشترک مرکز مشاوره ، ستاد مبارزه با مواد مخدر و سازمان امور دانشجویان انجام می شود یا همایش های مختلفی که اجرا می شود مانند همایش همباشی، همایش گردهمایی کانون های همیاران سلامت روان و طرح های ابلاغی دیگر، اجرای این طرح ها، کیفیت و گزارش به موقع آن ها، امتیازات مختلفی دارد.

رییس مرکز مشاوره در ادامه افزود: این گزارشات از طریق بازدید توسط دبیر مناطق و رییس مراکز مشاوره دانشگاه های دیگر مورد راستی آزمایی و صحت آن مورد تایید قرار می گیرد.

خوشبختانه طی سال های گذشته مرکز مشاوره دانشگاه اصفهان به واسطه ی عملکرد خوبی که توسط همکاران اینجانب داشته و فعالیت­های به­سزا، پیگیرانه و مجدانه ایشان، چه در حیطه ی اجرایی و ارائه خدمات روان شناختی داشتند باعث شد که هر ساله به عنوان مرکز مشاوره نمونه کشوری انتخاب شویم. که البته امسال عنوان مرکز مشاوره برتر در بین مراکز مشاوره دانشگاه های کل کشور را کسب کرده ایم. که این موفقیت حاصل نمی شد، مگر با حمایت ها و پشتیبانی های ریاست محترم دانشگاه و معاونت محترم دانشجویی که همیشه خیلی جدی و دلسوزانه حامی مرکز مشاوره بوده اند. همچنین همکاری، همدلی و پیگیری همکاران بنده در مرکز مشاوره که جا دارد این موفقیت را به همه آنان تبریک و تهنیت بگویم.

 

تاریخ:
1399/05/10
تعداد بازدید:
1583
منبع:
Powered by DorsaPortal