۱۳۹۹ يکشنبه ۵ بهمن
برگزاری نشست هم اندیشی هیات رییسه دانشگاه با اعضای هیات علمی دانشکده الهیات و معارف اسلامی
نشست هم اندیشی هیات رییسه دانشگاه با اعضای هیات علمی دانشکده الهیات و معارف اسلامی به منظور تقویت و استمرار ارتباط دو سویه بین اعضای هیات علمی با مسئولین دانشگاه و بهره مندی از دیدگاه ها و نقطه نظرات متقابل آن ها، دوشنبه 13 مرداد ماه سال جاری، از ساعت 17 تا 19:45به صورت ویدئو کنفرانس(مجازی) برگزار شد.

 

 نشست هم اندیشی هیات رییسه دانشگاه با اعضای هیات علمی دانشکده الهیات و معارف اسلامی  به منظور تقویت و استمرار ارتباط دو سویه بین اعضای هیات علمی با مسئولین دانشگاه و بهره مندی از دیدگاه ها و نقطه نظرات متقابل آن ها، دوشنبه 13 مرداد ماه سال جاری، از ساعت 17 تا 19:45به صورت ویدئو کنفرانس(مجازی) برگزار شد.

به گزارش وب سایت خبریuinews دکتر هوشنگ طالبی رییس دانشگاه اصفهان در این نشست ضمن اشاره به جایگاه علوم انسانی و اسلامی در پشبرد علوم اظهار داشت: دانشگاه اصفهان با توجه به قرار گرفتن در لیست بهترین دانشگاه های ایران در رشته های علوم انسانی، باید در ثبت مستندات علمی در عرصه های ملی و بین المللی تلاش بیشتری داشته باشد.  اهمیت  و جایگاه علوم انسانی از الویت های دانشگاه اصفهان است و خوشبختانه این دانشگاه در لیست بهترین دانشگاه های ایران در رشته های علوم انسانی در پایگاه استنادی جهان اسلامISC قرار دارد.

 دکتر طالبی رفع مسائل جامعه را ماموریت دانشگاه اصفهان به عنوان دانشگاه نسل چهارم دانست و اظهار داشت: لزوم پرداختن به مشکلات جامعه و بی تفاوت نبودن نسبت به مسائل اجتماعی از وظایف دانشگاه نسل چهارم است. رییس دانشگاه در ادامه به رویکرد غرب زدگی به خصوص در بین اقشار تحصیل کرده اشاره و خواستار توجه و تدابیر اساتید حوزه علوم انسانی در رفع این معضلات شد و تصریح نمود:  منظور از دانشگاه نسل چهارم این نیست که صرفا" مقاله هایی به زبان انگلیسی نوشته شود بلکه منظور این است که اعضای هیات علمی ما ضمن آشنایی با  فرهنگ غرب به تبیین مسائل به نحوی بپردازند که جوانان ما جذب فرهنگ غنی کشور خود شده و از گرایش به فرهنگ های بیگانه پرهیز نمایند.

دکتر طالبی وابستگی تکنولوژی و فرهنگ را یک واقعیت اجتماعی دانست و اظهار داشت: فناوری و بهره مندی از تکنولوژی های  روز دنیا با اتکا به فراهم آوردن زیرساخت های فرهنگی به نتیجه مطلوب می رسد. وی اثر بخشی و اثر گذاری اعضای هیات علمی دانشکده الهیات در مقاله های بین المللی را بسیار بالاتر از سایر دانشکده ها دانست و خواستار توجه به این مهم در حوزه های علوم انسانی شد.

رییس دانشگاه همچنین ضمن اشاره به اثر بخشی در بعد آموزش، پژوهش  و تربیت،  تصریح نمود: حوزه های علوم انسانی  علاوه بر اثر بخشی در ابعاد آموزشی و پژوهشی، در بعد تربیتی  می توانند نقش به سزایی در پیشبرد اهداف ملی و بین المللی سازی دانشگاه داشته باشند.  وی در ادامه ضمن تقدیر از اقدامات ارزشمند اعضای هیات علمی دانشکده معارف و علوم انسانی در کیفیت برگزاری کلاس های غیر حضوری اظهار داشت: طراحی ساختمان جدید این دانشکده مورد تایید قرار گرفته و مقرر شده است که هرچه زودتر کارهای عملیاتی و ساختمانی آن شروع شود.  

دکتر رسول رکنی زاده معاون پژوهش و فناوری دانشگاه نیز اظهار داشت: دانشکده معارف، میراث دار یک فرهنگ عظیم است که باید بر اساس بهره مندی از تکنیک های نوین جهانی استخراج شود. لذا نگارش رساله های تحصیلات تکمیلی در این دانشکده می تواند با ارایه کارهای قوی و اثرگذار در سطح ملی و بین المللی مطرح و مورد توجه قرار گیرد.

وی در ادامه افزود: دانشگاه اصفهان در حال حاضر به عنوان یک دانشگاه نسل چهارم ،توجه ویژه ای نسبت به اثر بخشی در پیرامون خود دارد. دانشکده الهیات و معارف اسلامی کهاد همه رشته هاست چرا که همه رشته های آموزشی دانشگاه باید حدود 14 واحد درس های این دانشکده را اخذ نموده و از این طریق شناخت بیشتری نسبت به دنیای پیرامون خود کسب نمایند. دکتر رکنی زاده بر ضرورت نوشتن پایان نامه های دانشجویان خارجی به زبان فارسی تاکید و تصریح نمود: این فرصتی برای گسترش زبان فارسی است و باید به آن توجه شود.

معاون پژوهش و فناوری در ادامه ضمن اشاره به اهمیت راه اندازی ناحیه نوآوری در دانشگاه اصفهان اظهار داشت: بهره مندی از رشته های علوم انسانی در این ناحیه می تواند بسیار اثرگذار و مثمر ثمر باشد.

در واقع این ناحیه ها جایی برای پرورش ایده های نخبگان کشور است. دکتر رکنی زاده پرواضح ترین بخش برای سرمایه گذاری در کشور را سرمایه گذاری در حوزه پژوهش و فناوری دانست و توجه بر این مهم را ضروری قلمداد نمود و افزود: در بحران ها باید توجه بر روی توسعه پژوهش افزایش یابد. برای این که  پذیرنده دانشگاه نسل چهار باشیم و جا برای اعضای هیات علمی در شرکت های دانش بنیان و صنعت ایجاد کنیم حضور دو طرفه را می خواهیم. کارهای تیمی باید شکل بگیرد. کشف نیاز دوطرفه صنایع و دانشگاه بسیار مهم است . ما کارهای بزرگ شبکه ای باید انجام دهیم .

دکتر ولی اله میرخانی معاون اداری و مالی دانشگاه نیز ضمن ارایه گزارشی از روند ساخت ساختمان جدید برای دانشکده الهیات و معارف اسلامی اظهار داشت: طراحی اولیه این ساختمان انجام شده و پس از تایید نهایی مراسم کلنگ زنی این ساختمان انجام خواهد شد. در حال حاضر نیز برای رفع کمبود فضای فیزیکی این دانشکده با همکاری دانشکده ادبیات و علوم انسانی مقرر شد که بخشی از دفاتر این دانشکده تجمیع و فضای فیزیکی یکپارچه ای در اختیار دانشکده الهیات قرار گیرد.  

دکتر یوسف شاقول معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه نیز ضمن تقدیر و تشکر از زحمات اعضای هیات علمی در برگزاری کلاس های غیر حضوری و فعالیت ارزشمند اعضای هیات علمی در افزایش کیفیت  این کلاس های اظهار داشت: آموزش دانشگاه به صورت متمرکز از دانشجویان نظرسنجی نمودو تقریبا با رضایت 70درصدی دانشجویان مواجه شد که نشان از تلاش همه همکاران دارد. همچنین یاداور می شود برای نیمسال آینده نیز اساس آموزش بر مبنای برگزاری کلاس های غیر حضوری قرار گرفته است.

وی همچنین در ادامه افزود: آموزش دانشگاه همواره پشتیبان کارهای بین المللی اعضای هیات علمی و دانشکده ها بوده است ولی نه مطلوب است و نه ممکن که برای هر دانشکده به صورت جداگانه یک نسخه بین المللی سازی نوشته شود. دانشکده های مختلف باید به صورت تیمی در راستای اهداف بین المللی سازی دانشگاه همکاری نمایند.

معاون آموزشی دانشگاه ضمن تاکید بر پذیرش دانشجویان غیر ایرانی خواستار همکاری اعضای هیات علمی و  سایر دانشجویان ایرانی، برای تقویت بار علمی این دانشجویان شد و در ادامه این دانشجویان را سفیران دانشگاه دانست و بر این مهم تاکید نمود.

دکتر شاقول ریسک برگزاری کلاس های ترکیبی را بسیار بالا دانست و افزود: اگر ستاد سلامت استان و شهر اجازه برگزاری کلاس های ترکیبی را بدهند این کلاس ها برگزار می شود ولی در غیر این صورت کلاس ها همچنان به صورت غیر حضوری برگزار خواهد شد.

معاون آموزشی ضمن قدردانی از همه اعضای هیات علمی که با درک عمیق از شرایط پیش آمده، با تمام قوا در انجام امور محوله کوشش نمودند اظهار داشت: با همکاری همه اعضای هیات علمی دانشگاه و به ویژه مرکز فاوا و مرکز آموزش های الکترونیک دانشگاه نیمسال گذشته را با موفقیت پشت سر گذاشتیم و نیمسال بهتری را پیش رو خواهیم داشت و شایان یادآوری است که برای رسیدن به این مهم، زیرساخت های آموزش مجازی به نحو بسیار مطلوبی تقویت شده است.

دکتر بیدهندی رییس دانشکده الهیات و معارف اسلامی نیز ضمن ارایه گزارش مبسوطی از وضعیت فعلی دانشکده و سیاست های آتی اظهار داشت: در این دانشکده 44 عضو هیات علمی در 4 گروه آموزشی که شامل 2 نفر استاد تمام، 14 نفر دانشیار و مابقی استادیار و  همچنین 505 دانشجوی کارشناسی، 325 دانشجوی کارشناسی ارشد و 70 نفر دانشجوی دکتری حضور فعال دارند.  

دکتر بیدهندی ماموریت گرایی و اثربخشی علوم اسلامی را از دغدغه های این دانشکده دانست و تصریح نمود:  تقویت بروندادهای بین المللی و تقویت راهبردهای آتی دانشکده از جمله راهکارهای اثربخش در حوزه های آموزش و پژوهش می باشد که باید به آن توجه شود.

وی در ادامه خواستار ساخت و تجهیز فضای کالبدی مناسب برای دانشکده و شروع عملیاتی ساختمان این دانشکده، جذب اعضای هیات علمی کارآمد و توجه و برنامه ریزی در همکاری موثر دانشکده در پهنه نوآوری دانشگاه شد.

یادآور می شود معاونین آموزشی و پژوهشی دانشکده نیز گزارش مبسوطی از فعالیت های این دو حوزه را ارایه و مورد بحث و بررسی قرار دادند.

 لازم به ذکر است مدیران گروه ها و اعضای هیات علمی دانشکده الهیات و معارف اسلامی،نظرات و دیدگاه های خود را مطرح و متعاقب آن هیات رییسه دانشگاه نیز به پرسش های مطروحه پاسخ دادند و بر تعامل و همکاری های اعضای هیات علمی و هیات رییسه دانشگاه تاکید شد.

تاریخ:
1399/05/14
تعداد بازدید:
404
منبع:
Powered by DorsaPortal