۱۳۹۹ يکشنبه ۵ بهمن
نشست مشترک معاونین فرهنگی اجتماعی و دانشجویی دانشگاه با رییس دانشگاه
معاونین فرهنگی اجتماعی و دانشجویی دانشگاه در نشستی مشترک با رییس دانشگاه بر مجازی سازی محورهای فرهنگی اجتماعی در حوزه های مختلف، برای دانشجویان تاکید نمودند.


معاونین فرهنگی اجتماعی و دانشجویی دانشگاه در نشستی مشترک با رییس دانشگاه بر مجازی سازی محورهای فرهنگی اجتماعی در حوزه های مختلف، برای دانشجویان تاکید نمودند.

 

به گزارش وب سایت خبری uinews دکتر هوشنگ طالبی رییس دانشگاه در این نشست ضمن تبریک سال تحصیلی جدید اظهار داشت: همان گونه که در قرآن کریم می خوانیم، مزیت انسان به  تفکر و اندیشه اوست.

وی دانشگاه را فراتر از مکانی برای انجام پژوهش و تحقیق و تولید مقاله دانست و تصریح نمود: دانشگاه محل کسب دانش است ولی این موضوع نمی تواند جامعیت وظایف و رسالت های دانشگاهی را داشته باشد.

فعالیت های فرهنگی و اجتماعی رسالت مهم دانشگاه است و دانش آموختگان دانشگاه باید در کنار کسب علم و دانش به کسب مهارت های اجتماعی و فرهنگی نیز بپردازند تا موفقیت آن ها در اجتماع تضمین شود.

دکتر طالبی در ادامه افزود: اجتماعی شدن از دانشگاه شروع می شود و دانش آموزان با ورود به دانشگاه به عنوان فردی اجتماعی محسوب می شوند. برای اجتماعی شدن دانشجویان و این که در مسیر درست تفکر و اندیشه قرار بگیرند و افرادی مسئولیت پذیر و مستقل تربیت شوند، وظیفه و رسالت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه بسیار مهم محسوب می شود.

وی همچنین تصریح نمود: استاد دانشگاه صرفا یک آموزگار نیست بلکه گفتار و رفتارش ، نوع برخوردش و صداقتش الگوی دانشجویان است و استاد فقط به عنوان متخصص در یک فن نیست بلکه دانشجو از استاد در زمینه های مختلف و در راستای اجتماعی شدن، الگو برداری می کند.

دکتر طالبی خواستار تجدید نظر در رویکردهای فرهنگی و اجتماعی دانشگاه شد و تصریح نمود: رسالت معاونت فرهنگی اجتماعی بسیار وسیع است و این حوزه صرفا مختص دانشجویان نیست و باید بازنگری شده  و برای کارمندان و اعضای هیات علمی نیز تمهیداتی اندیشیده شود تا اساتید و کارکنان هم مانند سربازانی برای فعالیت های فرهنگی فعال و پویا باشند.

رییس دانشگاه همچنین با تاکید بر ایجاد پایش های فرهنگی در کنار پایش سلامت برای دانشجویان اظهار داشت: در حال حاضر با شیوع بیماری کرونا، یک بال بزرگ از فعالیت های دانشگاهی که همان اجتماعی شدن است تعطیل شده و دانشجو صرفا از آموزش های مجازی  استفاده می نمایند ولی از حضور در دانشگاه و کسب مهارت های اجتماعی شدن محروم شده اند. همان طور که برای فعالیت های آموزشی راهکاری پیدا نمودیم باید برای اجتماعی شدن دانشجویان نیز طرح های کاربردی ارایه شود.

وی بر نقش مهم برنامه ریزی های فرهنگی و اجتماعی در کنار فعالیت های آموزشی تاکید و خواستار بهره مندی از خرد جمعی برای کسب موفقیت های بیشتر پویندگان علم و دانش شد.

شایان ذکر است حجت الاسلام والمسلمین دکتر شانظری معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه نیز ضمن بیان فرازی از دعای مکارم اخلاق، اظهار داشت: تالیف صحیفه سجادیه امام سجاد (ع) به عنوان اخلاق و رساله حقوق بعد از واقعه کربلا بسیار مهم و مورد توجه قرار گرفت.

دکتر شانظری در ادامه تصریح نمود: جامعه ای می تواند متمدن باشد که از دو عنصر حقوق و اخلاق برخوردار باشد. ما نیز امیدواریم تا بتوانیم بر اساس فضایی که قرار گرفته ایم این رسالت نهادینه کردن اخلاق و رعایت حقوق را فرهنگ سازی نماییم.

لازم به یادآوری است معرفی طرح تورمجازی دانشگاه اصفهان و تشریح فعالیت های این تور یکی از محورهای مهم و اساسی این نشست مشترک بود که مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در این راستا دکتر رییسی معاون فرهنگی دانشکده ادبیات و علوم انسانی به تشریح طرح تور مجازی حوزه معاونت فرهنگی و فعالیت های این تور پرداخت و تصریح نمود:  با توجه به این مهم که بیش از 80 درصد از مراجعین و کاربران ، پیش از مراجعه به مکان های مختلف، درباره آن به صورت آنلاین به جستجوی می پردازند، تور مجازی می تواند در معرفی بهتر ساختار و پتانسیل های دانشگاه اصفهان، با شیوه های نوین و خاص ، ارتباط دانشگاه با دانشجویان و مراجعین خود کاربردی و مفید باشد.

دکتر رییسی در ادامه افزود: از مزایای تور مجازی این است که، دانشجویان می توانند از سراسر دنیا بدون محدودیت مکانی و زمانی در هر ساعت از شبانه روز از دانشگاه اصفهان بازدید نمایند و با پتانسیل ها و خدمات آن آشنا شوند.

وی همچنین به تشریح پیشنهاد نمایشگاه مجازی چندرسانه ای جهت جشن جدید الورودها پرداخت و به مواردی مانند: بازسازی یک فضای نمایشگاهی،جهت برپاایی جشن جدید الوردها،پیش سخرانی ریاست دانشگاه،بخش تصاویر و موسیقی،قرارگیری جشن های سال گذشته به صورت کلیپ های کوتاه،استفاده از پوستر در طراحی فضا و قابلیت سلفی گرفتن در فضای نمایشگاهی در بستر اینستاگرام اشاره نمود.

گفتنی است در این جلسه دکتر حاج حسینی معاون دانشجویی دانشگاه نیز ضمن ارایه گزارش مبسوطی از مجموعه فعالیت های این حوزه در ایام شیوع بیماری کرونا به تشریح فعالیت هایی مبنی بر اسکان دانشجویان تحصیلات تکمیلی در خوابگاه های دانشگاه پرداخت و تصریح نمود: طبق برنامه حوزه معاونت دانشجویی، بحث اسکان در خوابگاه ها، کنترل اولیه آن نیاز به همت معاونین دانشجویی دانشکده ها دارد. عمده اسکان های ما یعنی حدود 90 درصد آن ویژه دانشجویان تحصیلات تکمیلی است و 10 درصد هم مربوط به دانشجویان کارشناسی که نیاز به انجام تحقیقات میدانی دارند و باید در خوابگاه اسکان یابند.

دکتر حاج حسین همچنین اظهار داشت: اولویت ها و ظرفیت های اسکان در صفحه اول سایت معاونت دانشجویی اعلام شده و دانشجویان می توانند با مطالعه آن اقدام به ثبت نام و بهره مندی از امکانات این حوزه نمایند.

   

  

 

  

تاریخ:
1399/06/23
تعداد بازدید:
473
منبع:
Powered by DorsaPortal