۱۳۹۹ يکشنبه ۵ بهمن
نشست مشترک رییس دانشگاه با اعضای شورای بسیج استادان دانشگاه اصفهان
نشست رییس دانشگاه اصفهان با اعضای شورای بسیج استادان دانشگاه اصفهان با محوریت ارتقا کیفی آموزش های الکترونیک، روز یکشنبه 23 شهریور سال جاری در محل تالار دکتر رزمجو دانشگاه برگزار شد.


نشست رییس دانشگاه اصفهان با اعضای شورای  بسیج استادان دانشگاه اصفهان با محوریت ارتقا کیفی آموزش های الکترونیک، روز یکشنبه 23 شهریور سال جاری در محل تالار دکتر رزمجو دانشگاه برگزار شد.

به گزارش وب سایت خبریuinews دکتر هوشنگ طالبی رییس دانشگاه اصفهان در نشست مشترک با اعضای شورای بسیج استادان دانشگاه اصفهان ضمن استقبال از پرسش های مطروحه در خصوص آموزش های الکترونیک در دانشگاه اظهار داشت: طرح پرسش های شما عزیزان فرصتی برای تعامل متقابل و تشریح عملکرد دانشگاه از آغاز شیوع بیماری کرونا تا به امروز می باشد.

رییس دانشگاه در ادامه ضمن تاکید بر حفظ جایگاه هر سیستم و سازمانی اظهار داشت: حدود وظایف و اختیارات سازمان هایی مانند، وزارت علوم، شورای انقلاب فرهنگی،مجلس و دانشگاه در تدوین و اجرای آیین نامه های ارتقا ، کنکور دکتری و مواردی از این قبیل باید مشخص باشد.

دکتر طالبی در ادامه تصریح نمود: طبق رای دیوان و اعلام سازمان سنجش، دانشگاه ها نمی توانند حد نصاب برای مصاحبه دکتری بگذارند.

وی در مورد برگزاری کلاس ها ی مجازی در روز های پنجشنبه نیز اظهار داشت:با وجود افزایش 5 سرور و تقویت زیرساخت های آموزشی برنامه ریزی های لازم برای برگزاری مطلوب کلاس ها انجام شده است و امیدواریم برای تجمیع کلاس های پنجشنبه در برنامه هفتگی اقدامات موثری انجام شود ولی تا آن موقع همه الزام به رعایت قوانین و مقررات و برگزاری کلاس ها بر مبنای اعلام معاونت آموزشی دانشگاه هستیم.

دکتر طالبی در ادامه تصریح نمود: بانک رسالت و بانک مهر ایران برای کمک به دانشجویانی که نیاز به خرید لب تاپ دارند معرفی می شوند.

وی در پایان ضمن استقبال از هم اندیشی با اساتید در حوزه های مختلف، خواستار تحکیم و استمرار تعامل فی مابین شد.   

 

دکتر شاقول معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه نیز در این جلسه به تشریح فعالیت های انجام شده در حوزه معاونت آموزشی و اقدامات موثر این حوزه در دوران شیوع کرونا پرداخت و تصریح نمود:   امیدواریم با تقویت زیرساخت های سامانهLms که به همت ریاست دانشگاه انجام شده در نیمسال جاری با کیفیت بیشتری کلاس ها را برگزار نماییم. وی همچنین افزود: معاونت آموزشی دانشگاه این آمادگی را دارد که هر زمان ستاد کرونا اعلام نمودند که مشکلی برای حضور دانشجویان وجود ندارد، کلاس های دانشگاه را به صورت حضوری برگزار نماییم.

دکتر شاقول در ادامه افزود: برای استانداردسازی محتوی ارایه شده در سامانه، کارگروهی محیا نمودیم که در این کارگروه با نظر سنجی از اساتید، دروس استاندارد در مکتبخانه بارگزاری می شود.

وی در ادامه افزود:با خرید 5 سرور ، سامنه lms را به صورت بسیار محسوسی ارتقا و با تقویت زیرساخت های آموزش الکترونیک اقدام به برنامه ریزی برای کلاس های ترم جدید نمودیم.برنامه ریزی توسط یک تیم کارشناسی برای کل دانشگاه انجام شد. ابتدا تلاش بر این بود که کلاس ها طبق روال کلاس های حضوری برنامه ریزی شود ولی با تاکید دکتر خیام باشی و با یک گام احتیاطی 70 تا 75 کلاس همزمان برای 2500 دانشجو در یک روز، در نظر گرفته شد و در این برنامه سعی شده کلاس های پنجشنبه تا ساعت 6 بعد از ظهر باشد و اگر سامانه اجازه بدهد، برنامه پنجشنبه را در برنامه هفتگی ادغام می کنیم .

معاون آموزشی همچنین تصریح نمود: با اعلام ستاد کرونا، از ماه خرداد تا کنون حضور اساتید و مدیران در دانشگاه الزامی است و طبق معمول گذشته باید در دفاتر خود حضور داشته باشند.

وی همچنین در ادامه افزود: فرم های خودارزیابی به کمک مرکز TDC دانشگاه انجام و بررسی نتایج در دستور کار ما قرار گرفت.

دکتر شاقول در مورد حضور دانشجویان نیز اظهار داشت: دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای اتمام پایان نامه و انجام پروژه های تحقیقاتی و دانشجویان لیسانس نیز برای برگزاری کلاس های عملی خود با اعلام موافقت از سوی رییس دانشکده و مدیران گروه ها می توانند از ظرفیت خوابگاه های دانشگاه استفاده نمایند. در حال حاضر حدود 360 نفر از دانشجویان برای استفاده از ظرفیت خوابگاه های دانشگاه اصفهان ثبت نام کرده اند.

معاون آموزشی همچنین افزود: ظرفیت ساعات کلاسی تخصیص یافته به استادان برای 2 واحد، یک ساعت و برای 3 یا 4 واحد 2 ساعت می باشد که اگر دانشکده ای درخواست ساعات کلاسی اضافه تری داشتند باید از طریق نامه به معاونت آموزشی اطلاع بدهند تا موضوع بررسی شود. 

دکتر شاقول ضمن قدردانی از همه اعضای هیات علمی که با درک عمیق از شرایط پیش آمده، با تمام قوا در انجام امور محوله کوشش نمودند اظهار داشت: با همکاری همه اعضای هیات علمی دانشگاه و به ویژه مرکز فاوا و مرکز آموزش های الکترونیک دانشگاه نیمسال گذشته را با موفقیت پشت سر گذاشتیم و نیمسال بهتری را پیش رو خواهیم داشت و شایان یادآوری است که برای رسیدن به این مهم، زیرساخت های آموزش مجازی به نحو بسیار مطلوبی تقویت شده است. وی در ادامه تصریح نمود: سعی ما در دانشگاه این بوده که در این شرایط بحرانی اطلاعیه ها را به هنگام صادر کنیم و از تصمیم های عجولانه حتی الامکان اجتناب نماییم و همین سبب شده که تا کنون هیچ موردی پیش نیامده که از نظر و تصمیمی در این شرایط بحرانی بر گردیم.

 

دکتر نصر مسئول بسیج استادان دانشگاه اصفهان نیز در این نشست، تهدید بیماری کرونا را فرصتی دانست که باید از آن، حسن استفاده شود. وی در ادامه به تشریح پیشنهاداتی در راستای افزایش کیفیت آموزش الکترونیک در دانشگاه پرداخت و تصریح نمود: یکی از موارد بسیار مهم و حائز اهمیت در این دوران، تهیه محتوی درسی توسط استادان دانشگاه است که این محتوی باید به گونه ای آماده شود که در آینده چه در آموزش های مجازی و چه در آموزش های الکترونیک به نحو مطلوب استفاده شود. وی همچنین به مواردی مانند : یک ساعت آموزش کیفی،راه اندازی استدیو در هر دانشکده،برای ضبط دروس استادان به منظور بهبود کیفیت صدا، برگزاری دوره های آموزشی کلاس های مجازی برای اساتید،تمهیدات لازم برای کمک به دانشجویانی که قادر به خرید تجهیزات برای ورود به کلاس های مجازی نیستند،استفاده از سامانه های موازی با سامانه Lms ، برگزاری امتحانات شفاهی برای جلوگیری از تقلب ،پاسگویی و ارایه خدمات فنی کارشناسان دانشکده ها به دانشجویان،رعایت ارزش های فرهنگی و تذکر برای عکس های پروفایل به دانشجویان، اشاره نمود و خواستار ارائه تمهیدات لازم برای بهبود شرایط موجود شد.

دکتر نصر در ادامه افزود: آموزش الکترونیک خوب است ولی قرار نیست جایگزین آموزش های حضوری شود بلکه باید مکمل آن باشد.

    گفتنی است اعضای شورای بسیج استادان حاضر در این جلسه پرسش های خود را مطرح و پیشنهادهای خود را در خصوص بهبود کیفیت آموزش الکترونیک ارایه نمودند.

تاریخ:
1399/06/25
تعداد بازدید:
500
منبع:
Powered by DorsaPortal