۱۴۰۰ جمعه ۲۴ ارديبهشت
برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی و گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس در دانشگاه اصفهان
مراسم آغاز سال تحصیلی و گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس با حضور سردار فدا فرمانده سپاه صاحب الزمان (عج) استان اصفهان، هیات رییسه دانشگاه و جمعی از مدیران ارشد استانی و دانشگاهی به همت حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، در محل گلزار شهدای گمنام دانشگاه اصفهان برگزار شد.


مراسم آغاز سال تحصیلی و گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس با حضور سردار فدا فرمانده سپاه صاحب الزمان (عج) استان اصفهان، هیات رییسه دانشگاه و جمعی از مدیران ارشد استانی و دانشگاهی به همت حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه، در محل گلزار شهدای گمنام دانشگاه اصفهان برگزار شد.

 

به گزارش وب سایت خبری uinews دکتر هوشنگ طالبی رییس دانشگاه اصفهان در این مراسم ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای هشت سال دفاع مقدس و  تقارن آغاز سال تحصیلی با هفته دفاع مقدس،  به شهدای دانشگاه اصفهان نیز ادای احترام نمود.

رییس دانشگاه  در ادامه تصریح نمود: شهدای دانشگاهی از جمله افرادی بودند که نه تنها در میدان جنگ بلکه در میدان تعلیم و تربیت نیز سرآمد بودند. دکتر طالبی دستاوردهای امروز دانشگاه را مرهون ایثارگری های مردان علم و اندیشه ای دانست که جان خود را در راه پاسداری از ارزش های کشور فدا کردند.  اگر امروز دانشگاهی با این وضعیت داریم ناشی از دستاوردهایی است که از دفاع مقدس به جای مانده است.

رئیس دانشگاه اصفهان تصریح نمود: در دوران دفاع مقدس انسان های بزرگی را از دست دادیم که اندازه یک ملت بودند ولی در مقابل ارزش ها،آرمان ها، دین و حکومت اسلامی مان را توانستیم مقتدرانه حفظ کنیم. شهدای گمنامی که در این دانشگاه به خاک سپرده شده اند نمونه ای از گوهرهایی هستند که در شرایطی سخت از کشور دفاع کردند.

دکتر طالبی در ادامه افزود: جنگ تحمیلی جنگی نابرابری بود که با وجود حمایت های دنیا از صدام ، جوانان ما مقترانه با دست خالی ایستادگی نموده و از تمامیت ارضی کشور دفاع نمودند.  

رییس دانشگاه همچنین اظهار داشت: امروز نیز استکبار جهانی با اعمال تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران، ما را در یک جبهه قرارداده و ما با تمام توان ایستادگی می کنیم.

وی با بیان اینکه شهدا به ما آموختند می توان با دست خالی ایستاد و مقاومت کرد، خاطرنشان کرد: دانشجویان عزیزی که در دوران دفاع مقدس در دانشگاه از دست دادیم، با خون خودشان ادامه راه دانشگاه را تضمین کردند و کسانی که بعد از جنگ سکان دانشگاه را در دست گرفتند، تربیت شدگان دوران دفاع مقدس بودند.دانشگاه نیز مانند کل کشور از حریم شرافت، دین و ارزش ها دفاع می کند.

رئیس دانشگاه اصفهان موفقیت دوران دفاع مقدس را به مدد ایثارها، مسئولیت پذیری، ایمان و عشق جوانان آن دوران به نظام و این مرز و بوم اعلام کرد و گفت: امروز دانشجویان در جبهه علم همان رفتار جوانان در جبهه جنگ تحمیلی را انجام می دهند و بعد از دانش آموختگی هم با کمک به ارتقای علمی کشور در این راستا می کوشند.

 

شایان ذکر است در ادمه حجت الاسلام و المسلمین میثم شریف  رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه اصفهان نیز در این مراسم، اظهار داشت: هر سالی که انسان در طلب علم است باید از خدا تشکر کند. جهاد علمی و مبارزه با استکبار همزمان شده است و معتقدم جهاد تعطیل بردار نیست.

وی افزود: تا زمانیکه نتوانسته اند ما را از دینمان برگردانند استکبار با ما می جنگد و البته خاکریزها متفاوت است که گاهی اسلحه، گاهی حضور سر کلاس درس و در شرایط کنونی هم ادامه راه علمی به شیوه مجازی است.

وی اضافه کرد: با افتخار این مسیر را ادامه می دهیم و مسیری که تعریف کردیم رساندن پرچم  مقدس جمهوری اسلامی ایران به دست صاحب اصلیش حضرت امام زمان(عج) می باشد.

 

همچنین سردار فدا فرمانده سپاه صاحب الزمان (عج) استان اصفهان نیز در این مراسم اظهار داشت: امروز که مورد هجمه هستیم و تحریم ها فشار می آورد، نیازمند برگشت به فرهنگ دفاع مقدس و بهره گیری از دانش جوانان خود هستیم و می توانیم با ایستادگی در برابر استکبار به سرمنزل مقصود برسیم.

وی با تبریک آغاز سال تحصیلی و هفته دفاع مقدس، ابراز امیدواری کرد به برکت این مراسم و این مکان که شهدا در آن آرمیده اند، همه مشکلات کشور عزیز ایران مرتفع شود.

فرمانده سپاه صاحب الزمان (عج) استان اصفهان مواجهه ایران به ویروس کرونا قبل از آمریکا را یک حسن عنوان کرد و افزود: در آن شرایط بر اساس توانمندی های خود و با وجود شرایط تحریم توانستیم مدیریت کنیم و در این میان آنها که ما را تحریم کردند، خودشان به ماسک دزدی از یکدیگر دچار شدند.

سردار فدا شرایط پیش آمده و آموزش های مجازی را فرصتی برای نظام آموزش کشور اعلام کرد و گفت: تدریس در این فضا نعمت بود که این شرایط را هم تجربه کنیم.

به گفته وی معلمان مانند روحانیون تا آخر عمر بازنشستگی ندارد و دانش آموزی هم تعطیل بردار نیست و باید تا جایی که می توانند بیاموزند و همانطور که در احادیث عنوان شده حیات انسان به علم و عمل او است .

فرمانده سپاه صاحب الزمان (عج) استان اصفهان با تاکید براینکه اکنون در شرایط سختی هستیم و در جنگ نرم به سر می بریم، تصریح کرد: دشمن در سه نقطه کشور را مورد هدف قرار داده است که اولین نقطه، خانواده است که پایه و اساس خانواده های ما را هدف قرار داده است. در شبکه های مجازی و ماهواره ای در حال تبلیغ و از بین بردن نقش این نهاد اصلی در کشور است.

وی دومین نقطه هدف دشمن را مراکز آموزشی اعلام کرد و گفت: دشمن از مهد کودک تا دانشگاه دانش آموزان را هدف قرار داده و برای مثال در سند 2030 در حال ضربه زدن است که خوشبختانه نظام آموزش و پرورش با ظرفیت خوبی که ایجاد کرده تاکنون بزرگانی در این حیطه تربیت کرده است.

سردار فدا ادامه داد: سومین موضوع الگو دهی است که باید از آن به عنوان نماد برتر برای کشور استفاده کنیم. در این زمینه باید از کسانی که تابع شاخص های مطرح هستند استفاده و آنها را به نسل جوان بشناسانیم. متاسفانه در این زمینه غفلت کرده ایم و باید بیشتر کار کنیم.

فرمانده سپاه صاحب الزمان (عج) استان اصفهان اظهار کرد: نام شهید کاظمی و خرازی لرزه ای بر پشت دشمن بود و اصفهان بیشترین خانواده بالای دو شهید را داشته که می توانیم از این نمادها در کنار سابقه تاریخی اصفهان به نسل جدید استفاده کنیم.

وی به شهید زرین اشاره کرد و افزود: این شهید در زمانی که به جنگ رفت، 6 بچه داشت و از جان و زندگی خود گذشت تا از کشور دفاع کند. باید برای شناسایی این شهید که موفق به کشتن 2500 عراقی شد به نسل جوان تلاش کنیم.

فرمانده سپاه صاحب الزمان (عج) استان اصفهان افزود: آمریکایی ها یک تک تیرانداز دارند که همه جا معرفی می کنند، البته موفقیت های این فرد در مقابل مردم بی دفاع بوده است، اما ما شهید زرین را داریم که بیش از 3 هزار شلیک موفق داشته است. شهید زرین در زمانیکه عراقی ها خواب بودند، غذا می خوردند به آنها شلیک نمی کرده و این شرایط مطابق استانداردهای ما بوده است.

وی ادامه داد: شهید زرین در والفجر 4 جلوی پیشروی گردان عراق را گرفت و حماسه ای آفرید و اگر ما اینها را معرفی نکنیم، جوانان ما الگو نمی گیرند.

 فرمانده سپاه صاحب الزمان (عج) استان اصفهان به رشادت های جوانان ایرانی در دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: جوانان ما در آن زمان با روش مهندسی معکوس موفق به پیروزی شدند.

سردار فدا افزود: در آن زمان به برکت کمک مراکز عملی، موفقیت های بسیاری به دست آمد و امروز نیز به مدد مراکز علمی کشور در حال تلاش و رسیدن به موفقیت هستیم. امروز موشک شهاب و ماهواره داریم و قدرت بازدارندگی ما به حدی است که وقتی سردار سلیمانی را هدف قرار دادند، توانستیم پایگاه آمریکا در عراق را بدون ترس موشک باران کنیم.

وی تاکید کرد: امروز که مورد هجمه هستیم و تحریم ها فشار می آورد، نیازمند برگشت به فرهنگ دفاع مقدس و بهره گیری از دانش جوانان خود هستیم و می توانیم با ایستادگی در برابر استکبار به سرمنزل مقصود برسیم.

فرمانده سپاه صاحب الزمان (عج) استان اصفهان تاکید کرد: در حوزه علمی توانسته ایم از اول انقلاب به جهش 40 پله ای برسیم و اکنون نیز باید بیشتر خودمان را نشان دهیم. باید به داشته ها و ظرفیت مراکز علمی خود ببالیم و قدر داشته هایمان را بدانیم.

گفتنی است در انتهای این مراسم از سه کتاب صوتی که با همکاری معاونت فرهنگی دانشگاه اصفهان، دانشجویان دانشگاه اصفهان و بنیاد حفظ آثار نشر ارزش های دفاع مقدس استان اصفهان تهیه شده بود، رونمایی شد.

 

 

تاریخ:
1399/07/02
تعداد بازدید:
607
منبع:
Powered by DorsaPortal