۱۴۰۰ يکشنبه ۱۴ آذر
ترسیم سیاست گذاری های آموزشی در اجلاس روسای دانشگاه های بزرگ کشور
رییس دانشگاه اصفهان، موضوع مورد بحث اجلاس روسای دانشگاه های بزرگ کشور را، توسعه نوآوری و فناوری در دانشگاه ها دانست و بر ترسیم نقشه راه تحقیقات آینده کشور تاکید نمود.

رییس دانشگاه اصفهان، موضوع مورد بحث اجلاس روسای دانشگاه های بزرگ کشور را،  توسعه نوآوری و فناوری در دانشگاه ها دانست و بر ترسیم نقشه راه تحقیقات آینده کشور تاکید نمود.

به گزارش وب سایت خبریuinews دکتر هوشنگ طالبی رییس دانشگاه اصفهان در بیست و نهمین اجلاس روسای دانشگاه های بزرگ کشور که به میزبانی دانشگاه اصفهان و با حضور روسای 13 دانشگاه بزرگ کشور به صورت مجازی و حضوری برگزار شد، با بیان اینکه اجلاس امروز یک جلسه مشورتی برای سیاست گذاری های آموزشی در برنامه هفتم توسعه است، اظهار داشت: سیاست گذاری های کلان آموزشی در راستای ترسیم نقشه راه تحقیقات آینده کشور در جلسه امروز مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت. 

وی افزود: مهمترین دستور جلسه اجلاس امروز، در خصوص موضوع علم و فناوری در برنامه هفتم توسعه است و علاوه بر آن موضوع اختیارات و استقلال دانشگاه ها مطرح و مورد بحث قرار می گیرد. همچنین با توجه به بخشنامه جدید در خصوص معیارها و ملاک های ظرفیت های دانشگاه ها در حوزه پژوهش، باید مشخص شود که به چه میزان، دانشگاه های بزرگ با آن فرمول همخوانی دارند.

رییس دانشگاه اصفهان با تاکید براینکه به عقیده بنده در این خصوص همخوانی وجود دارد، تصریح کرد: اما بحث مکمل این ظرفیت بحث رشته های تحصیلی است که از سوی وزارت خانه تفویض اختیار برای دانشگاه های بزرگ انجام شده که البته کنترل نیز می شود.

دکتر طالبی تصریح نمود: موضوع دیگر مورد بحث این جلسه در مورد توسعه نوآوری و فناوری در دانشگاه ها است و تحقیقات و فناوری و نقشه راه تحقیقات آینده کشور را ترسیم خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه دانشگاه اصفهان یکی از قدیمی ترین دانشگاه های کشور است که اکنون با سن جوان اعضای هیات علمی این دانشگاه، آینده روشنی پیش رو دارد، خاطر نشان کرد: دانشگاه اصفهان با بیش از 70 سال سن به عنوان یک دانشگاه جوان قلمدا می شود زیرا متوسط سن اعضای هیات علمی این دانشگاه 48 سال و متوسط سنوات آن ها 15 سال و متوسط ورودی این همکاران 32.5 سال است . به همین خاطر به عنوان یک دانشگاه جوان نوید آینده ای روشن را می دهد. لازم به ذکر است در سال 1392 تعداد اعضای هیات علمی این دانشگاه هدود 650 و اکنون نیز تعداد اعضای هیات علمی 650 نفر هستند و این مهم نشانگر یکسان بودن ورودی و خروجی اساتید است. البته با اذعان این مهم که خروجی دانشگاه اعضای هیات علمی با مرتبه استاد تمامی و دانشیاری بوده و در مقابل اعضای هیات علمی جوان و با مرتبه استادیاری به دانشگاه ورود کرده اند. ولی روند رو به رشد از سال 1395 تا 1398 نشانگر افزایش شاخص های علمی این دانشگاه بوده است که در تولید علم و بروندادهای پژوهشی روند رو به رشدی داشته است.

رییس دانشگاه اصفهان با بیان اینکه اولویت دادن به علم و فناوری و حضور موثر در برنامه های ملی و بین المللی از برنامه های مصوب این دانشگاه است، افزود: ارتقا مراکز دانشگاه را در دستور کار خود داریم و اکنون آزمایشگاه مرکزی دانشگاه اصفهان دارای دستگاه هایی با فناوری بالا است که جز 10 آزمایشگاه برتر در کشور می باشد.

رییس دانشگاه اصفهان افزود: هم راستا با فعالیت های آموزشی دانشگاه، در تبدیل دانش فعالیت های مختلف در دانشگاه اصفهان انجام شده که می توان به برگزاری دوره های مشترک با دانشگاه های همکار همچون کره، دانشگاه دولتی لبنان، سئول و استراسبورگ فرانسه اشاره کرد.

وی ادامه داد: بیش از 30 قرارداد پژوهشی با دانشگاه های متعدد در حوزه اتحادیه اروپا انجام شد که شاهد تبادل اساتید هستیم و همچنین در حوزه جذب دانشجوی خارجی شاهد رشد 300 درصدی بوده ایم.

شایان ذکر است، حجت الاسلام میثم شریف رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه اصفهان نیز در این اجلاس با تاکید براینکه انسان تا پیش از جان دادن باید کرامت انسانیتش حفظ شود، اظهار داشت: اگر بتوانیم حرکت کلی دانشگاه به سمت تربیت دانشجویی کریم النفس باشد وظیفه خود را به خوبی انجام داده ایم و اگر خروجی دانشگاه دانشجوی عدالت خواه، با ادب، راستگو و با شرف باشد بسیاری از مشکلات داخل دانشگاه و حتی جامعه رفع خواهد شد و اگر اینگونه باشد دانشگاه انسان ساز است.

گفتنی است، ببیست و نهمین اجلاس 13 دانشگاه بزرگ کشور با حضور دکتر عباس رضایی استاندار اصفهان، دکترغلامحسین رحیمی معاون پژوهش و فناوری  وزارت علوم تحقیقات و فناوری، دکتر محمود نیلی رییس دانشگاه تهران، دکتر سید مهدی ابطحی رییس دانشگاه صنعتی اصفهان،  دکتر هوشنگ طالبی رییس دانشگاه اصفهان و سایر اعضای هیات رییسه دانشگاه اصفهان به صورت حضوری و دیگر روسای 13 دانشگاه بزرگ به صورت مجازی به میزبانی دانشگاه اصفهان 15 آبان ماه 1399 برگزار شد.

 

تاریخ:
1399/08/15
تعداد بازدید:
311
منبع:
Powered by DorsaPortal