۱۴۰۰ يکشنبه ۱۴ آذر
نشست خبری پنجمین کنفرانس بین‌المللی اینترنت اشیا و کاربردها
دکتر علی بهلولی دبیر پنجمین کنفرانس بین‌المللی اینترنت اشیا در نشست خبری مجازی از برگزاری پنجمین کنفرانس بین‌المللی اینترنت اشیا و کاربردها در روز های 29 و 30 اردیبهشت ماه سال جاری به میزبانی دانشگاه اصفهان خبر داد.

 

 دکتر علی بهلولی دبیر پنجمین کنفرانس بین‌المللی اینترنت اشیا در نشست خبری مجازی از برگزاری پنجمین کنفرانس بین‌المللی اینترنت اشیا و کاربردها در روز های 29 و 30 اردیبهشت ماه سال جاری به میزبانی دانشگاه اصفهان خبر داد.

به گزارش وب سایت خبریuinews دکتر علی بهلولی دبیر پنجمین کنفرانس بین‌المللی اینترنت اشیا و کاربردها، در جمع اصحاب رسانه ضمن ارایه گزارش مبسوطی از تاریخچه برگزاری کنفرانس بین المللی اینترنت اشیا اظهار داشت: دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه اصفهان و دانشکده فنی مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد از پیشگامان فعالیت علمی در زمینه اینترنت اشیاء در کشور به شمار می‌روند. برگزاری کارگاه‌ها و نشست‌های مختلف با دعوت از محققین خارجی و داخلی، راه اندازی آزمایشگاه‌های تخصصی مرتبط و برگزاری چهاردوره قبلی این کنفرانس از نمونه این فعالیت ها محسوب می شود.  در همین راستا دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه اصفهان مفتخر است با همکاری دانشگاه فردوسی مشهد میزبان پنجمین دوره این کنفرانس سالانه در بهار 1400 باشد. لازم به ذکر است به علت همه‌گیری ویروس Covid-19 این کنفرانس به صورت مجازی و برخط برگزار خواهد شد.

وی همچنین تصریح نمود: پنجمین کنفرانس بین المللی اینترنت اشیاء، با چند سخنرانی‌ کلیدی از متخصصان داخلی و خارجی در حوزه‌های مختلف اینترنت اشیاء، چهار کارگاه‌ و چند پنل‌ تخصصی، نشست‌های ارائه‌ی مقالات و نمایشگاه مجازی شرکت‌های فعال در حوزه اینترنت اشیاء در روزهای 29 و 30 اردیبهشت ماه سال جاری، به صورت برخط برگزار می‌شود.

دبیر کنفرانس در ادامه افزود: «فناوری‌های مرتبط با اینترنت اشیا»، «سرویس‌ها و کاربردهای اینترنت اشیاء»، «اینترنت اشیا و رایانش»، «اینترنت اشیا و علوم داده‌ها»، «امنیت اینترنت اشیا و حریم خصوصی»، «شهر هوشمند» و «اینترنت اشیاء صنعتی» از محورهای کلیدی این همایش هستند.

دکتر بهلولی  یکی از حامیان اصلی این همایش را شرکت فولاد مبارکه معرفی نمود و افزود: با توجه به حمایت شرکت فولاد، محور  علمی ترویجی صنعت به محورهای کنفرانس اضافه گشت و ما در این بخش نیز مقالات قابل توجهی را دریافت کردیم. کنفرانس طی دو روز برگزار می شود و روز چهارشنبه برنامه ها و سخنرانی های کلیدی و نشست و عصر چهارشنبه نیز یک میزگرد تخصصی درباره تحول دیجیتال برگزار خواهد شد. بحث تحول دیجیتال اکنون بسیار در ایران و دنیا مطرح شده است و تمام امور زندگی، صنعت و ... را درگیر خود کرده است. وی شناسایی پایان نامه‌های برتر ارشد و دکتری در این دوره و شناسایی پروژه‌های کاربردی که امکان عملیاتی شدن دارند را از ویژگی‌های برجسته این دوره از کنفرانس برشمرد و گفت: به دنبال ارائه جدیدترین دستاوردها در حوزه اینترنت اشیاء و اشاعه آن در سطح جامعه هستیم تا شبکه‌ای بین متخصصان در حوزه اینترنت اشیا ایجاد شود.

دکتر بهلولی در خصوص ضرورت برگزاری این کنفرانس، گفت: در آینده نزدیک، حضور اینترنت اشیا در زندگی روزمره بسیار محسوس خواهد بود. بنابراین و با توجه به نوپایی این حوزه، سرمایه گذاری علمی و فنی در آن می‌تواند باعث ایجاد مشاغل نو شود.

به گفته این استاد دانشگاه، اینترنت اشیا در مبحث اقتصاد و تحقق شعار سال یک جهش فوق العاده می‌تواند داشته باشد و ادامه این راه، باعث می‌شود شرکت های دانش بنیان بسیاری در این حوزه ایجاد شوند.

دبیر پنجمین کنفرانس بین المللی اینترنت اشیا، هدف این کنفرانس را شناسایی هرچه بهتر اینترنت اشیاء به جامعه علمی اعلام کرد و افزود: در حالیکه این کنفرانس یک همایش تخصصی است، اما مقالات بسیاری از رشته‌های مختلف دریافت کرده است.

دکتر بهلولی در خصوص نقش اینترنت اشیاء و کاربردهای آن در زندگی، عنوان کرد: اینترنت از زمان پیدایش شاهد تحولات عظیمی بوده است. اینترنت اشیاء فناوری مدرنی است که در آن برای هر شیء قابلیت ارسال داده و یا دریافت فرامین از طریق شبکه‌های ارتباطی فراهم می شود. اینترنت اشیاء یک فناوری نوظهور و در حال گسترش است که این ظهور و گسترش هر دو حوزه‌ی تحقیقات و کاربرد را شامل می‌شود.

شایان ذکر است دکتر مائده عاشوری دبیر علمی پنجمین کنفرانس بین‌المللی اینترنت اشیاء و کاربردها از دریافت 146 مقاله به دبیرخانه پنجمین دوره کنفرانس خبر داد و گفت:از 146 مقاله دریافتی  53 مقاله پس از نظر کمیته داوری پذیرش و در زمان برگزاری کنفرانس ارایه خواهد شد.

وی افزود: داوری مقالات با مشارکت 140 داور از 23 دانشگاه انجام شد که برای هر مقاله سه نفر داور حضور داشتند.

دبیر علمی پنجمین کنفرانس بین‌المللی «اینترنت اشیاء و کاربردها»، در توضیح چهار کارگاه این کنفرانس، اظهار داشت: کارگاه های «امنیت در کارخانه های هوشمند در مسیر تحول دیجیتال»، «بررسی مدل های کسب و کاری جدید صنعت 4 و الزامات فنی پشتیبان مدل ها در IIOT»،«اینترنت اشیاء در شبکه هوشمند برق؛ از استانداردها تا بازار محصولات» و «اینترنت اشیاء؛ تیم سازی، توسعه محصول و ورود به بازار» برگزار می شود.

سخنرانان تخصصی پنجمین کنفرانس بین‌المللی «اینترنت اشیاء و کاربردها»:

 دکتر تورج شبانیان عضو هیأت علمی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات

 

سید محمدرضا میرصراف پژوهشگر پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات

 

آقای Rob Van Kranenburg مسئول شورای اروپایی اینترنت اشیاء

 

آقای دکتر Gautam Srivastava دانشیار دانشگاه Brondon از کشور کانادا

 

آقای دکتر Halim Yanikomeroglu استاد تمام دانشگاه Carleton از کشور کانادا

 

تاریخ:
1400/02/26
تعداد بازدید:
475
منبع:
Powered by DorsaPortal