۱۴۰۰ سه شنبه ۲۷ مهر
دیدار رایزن فرهنگی سفارت عراق با رییس دانشگاه اصفهان
رایزن فرهنگی سفارت عراق با رییس دانشگاه اصفهان، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی، معاون اداری و مالی و سرپرست دانشجویان خارجی ، دیدار و گفتگو نمود.


 رایزن فرهنگی سفارت عراق  با رییس دانشگاه اصفهان، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی، معاون اداری و مالی و سرپرست دانشجویان خارجی ، دیدار و گفتگو نمود.

 

به گزارش وب سایت خبریuinews دکتر هوشنگ طالبی رییس دانشگاه اصفهان در دیدار با دکتر امجد المظفر رایزن فرهنگی سفارت عراق در ایران ضمن ارایه گزارش مبسوطی از دستاوردها و ظرفیت های علمی دانشگاه اصفهان بر استمرار و تحکیم روابط علمی دانشگاه های دو کشور تاکید و اظهار داشت: دانشگاه اصفهان یکی از قدیمی ترین دانشگاه های کشور ایران است. این دانشگاه در سال 1947 میلادی معادل 1325 شمسی راه اندازی شد. رییس دانشگاه اصفهان در ادامه افزود: دانشگاه اصفهان 75 سال پیش فعالیت خود را شروع نمود و بعد از 40 سال رشته علوم پزشکی از آن جدا شد و هم اکنون دانشگاه اصفهان و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در یک محیط هستند ولی مستقل از هم فعالیت می کنند.

دکتر طالبی تصریح نمود: در حال حاضر رشته های علوم انسانی، علوم پایه و فنی و مهندسی در دانشگاه اصفهان فعال هستند. حدود 670 عضو هیات علمی که 55% آن ها استاد و دانشیار و بقیه استادیار هستند. همچنین در حال حاضر 16000 دانشجو داریم که 45% آن ها کارشناسی ارشد و دکتری و 55% نیز در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل می باشند.

رییس دانشگاه ضمن تاکید بر استمرار همکاری های علمی دانشگاه ها در سطح بین المللی اظهار داشت: حدود 953 دانشجوی غیرایرانی در دانشگاه اصفهان مشغول به تحصیل هستند که دو سوم از این تعداد یعنی حدود 592 نفر دانشجوی عراقی می باشند که بیشتر آن ها در مقطع تحصیلات تکمیلی تحصیل می کنند. طبق آماری که ارایه شده حدود 352 نفر در مقطع ارشد و دکتری و 200 نفر نیز در مقطع کارشناسی از کشور عراق در دانشگاه ما حضور دارند.

تعدادی از دانشجویان عراقی مقطع دکتری از کادر هیات علمی و مربیان دانشگاه های عراق هستند که بعد از اخذ مدرک در کشور خود خدمت خواهند نمود.

دکتر طالبی افزود: دانشگاه اصفهان برای پذیرش دانشجویان عراقی سخت گیری

 نمی کند ولی در حین تحصیل استاندارد های خود را از نظر میزان کیفیت نگاه م دارد.

وی ضمن تاکید بر شباهت های فرهنگی و مذهبی دو کشور بر تحکیم روابط دوسویه تاکید و تصریح نمود: دانشگاه اصفهان جز 5 دانشگاه جامع و 10 دانشگاه برتر کشور است و از نظر رنکینگ جهانی نیز جز 1000 دانشگاه برتر جهان است. در نظام رتبه بندی لایدن رتبه 790 را کسب نمودیم. همچنین طبق آخرین رتبه بندی پایگاه ISC در بخش آموزش رتبه 4 و در بخش پژوهش رتبه 5 را به خود اختصاص دادیم. همچنین 8 نفر از اساتید ما جز دانشمندان یک درصد پر استناد جهان هستند.

دکتر طالبی تصریح نمود: دانشگاه اصفهان به لحاظ امکانات و تجهیزات، فضای کالبدی مناسب و موقعیت جغرافیایی وضعیت بسیار مطلوبی دارد و تا کنون از 50 درصد ظرفیت خود برای جذب دانشجویان خارجی استفاده نموده است که برای سال آینده امکان پذیرش بیش از 2000 نفر دانشحو را دارد.

 

دکتر امجد المظفر رایزن فرهنگی سفارت عراق در ایران نیز در دیدار با دکتر طالبی رییس دانشگاه، دکتر میرخانی معاون اداری و مالی، دکتر شاقول معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی و دکتر مقدم سرپرست دانشجویان غیرایرانی دانشگاه که در محل حوزه ریاست دانشگاه اصفهان برگزار شد بر تداوم و تحکیم روابط بین دانشگاه های دو کشور تاکید نمود.

 دکتر امجد ضمن تشکر برای حمایت از دانشجویان عراقی بر اهتمام و عزم جدی دانشگاه های عراق بر گسترش تبادلات علمی با دانشگاه اصفهان به ویژه  در حوزه آموزشی، پژوهشی و ارتقاء توان علمی اساتید و دانشجویان پست دکتری در قالب فرصت های مطالعاتی به میزبانی دانشگاه اصفهان  وعقد تفاهمنامه همکاری مابین دانشگاههای عراق و دانشگاه اصفهان تاکید نمود.

دکتر امجد المظفر تصریح نمود: با وجود تایید دانشگاه های آزاد اسلامی از سوی وزارت تعلیمات و فرهنگ کشور عراق، ولی در عین حال، اولویت اول ما برای ثبت نام دانشجویان عراقی، دانشگاه های دولتی و برتر ایران است.

وی ضمن تشکر از فعالیت های دانشگاه اصفهان در زمینه های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی برای دانشجویان غیر ایرانی به خصوص دانشجویان عراقی، خواستار اعطای بورس تحصیلی یا تخفیف شهریه برای دانشجویان ممتاز عراقی شد.

دکتر المظفر با تشکر از میزبانی و اقدامات ارزنده دانشگاه اصفهان بر تسهیل اقامت های تحصیلی، تخفیف برای دانشجویان خوابگاهی، تاکید نمود.

گفتنی است این دیدار روز دوشنبه ساعت 16 در محل دفتر حوزه ریاست دانشگاه با حضور رییس دانشگاه، معاون اداری و مالی، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی و سرپرست دانشجویان غیر ایرانی برگزار و بر تحکیم روابط فی ماین دانشگاه اصفهان و دانشگاه های عراق تاکید شد.

 

 

 

 

تاریخ:
1400/03/11
تعداد بازدید:
383
منبع:
Powered by DorsaPortal