۱۴۰۰ سه شنبه ۲۷ مهر
انتخاب طرح عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان به عنوان طرح‌ برتر جشنواره طرح‌های پژوهشی دانشگاهی
طرح دکتر حمیدرضا فلاح عضو هیات علمی دانشکده فیزیک دانشگاه اصفهان با عنوان "بررسی و تحلیل اثر پارامترهای لایه نشانی بر خواص الکتریکی، حرارتی و ترمواپتیکی پوشش‎های آلومینیومی روی زیر لایه پلیمری" در جشنواره طرح های پژوهشی دانشگاهی به عنوان طرح برتر معرفی و رتبه سوم را به خود اختصاص داد.

 

طرح دکتر حمیدرضا فلاح عضو هیات علمی دانشکده فیزیک دانشگاه اصفهان با عنوان "بررسی و تحلیل اثر پارامترهای لایه نشانی بر خواص الکتریکی، حرارتی و ترمواپتیکی پوششهای آلومینیومی روی زیر لایه پلیمری"  در جشنواره طرح های پژوهشی دانشگاهی به عنوان طرح برتر معرفی و رتبه سوم را به خود اختصاص داد.

به گزارش وب سایت خبری uinews این طرح در حوزه کنترل حرارت پژوهشکده مواد و انرژی پژوهشگاه فضایی ایران تعریف شده است. ماموریت این حوزه، طراحی و ساخت المان‌های کنترل حرارت فضایی نظیر لوله حرارتی، رایاتور، عایق حرارتی، بازتاب دهنده خوشیدی، پوشش حرارتی و... است.

عایق‌های حرارتی چندلایه (MLI) متشکل از چندین لایه فیلم پلیمری لایه‌نشانی شده مختلف است که در بین آن‌ها جداکننده‌های توری شکل قرار گرفته و با استفاده اتصال‌دهنده‌های مختلف به یکدیگر و تجهیز مربوطه متصل می‌شوند.

شایان ذکر است، هدف از توسعه این محصول، کنترل شار حرارتی دیواره و اجزای ماهواره و تجهیزات مرتبط با آن از طریق کنترل تشعشع حرارتی است. دستیابی به پوشش مناسبی که علاوه بر قابلیت کار در محیط مرتبط، دارای خواص سطحی مناسبی نیز باشد؛ بزرگترین چالش در توسعه این عایق‌ها است. در این طرح، پوشش‌دهی توسط روش رسوب فیزیکی بخار (PVD) با تکنیک تبخیر حرارتی، آلومینیوم بر روی فیلم پلیمری پلی اتیلن ترفتالات با ضخامت 13 میکرومتر انجام شد در نهایت پارامترهای پوشش‌دهی بر اساس خواص ترمواپتیکی، آنالیزهای ساختاری، ارزیابی حرارتی و نیز آنالیز الکتریکی مورد بهینه‌سازی قرار گرفته است.

بنابرگزارش مذکور، در جشنواره طرح‌های پژوهشی دانشگاهی؛ هفت طرح برگزیده که پس از سه مرحله داوری از بین بیش از 100 طرح پژوهشی دانشگاه‌های مطرح کشور انتخاب شده بودند؛ ارایه شده و بر اساس شاخص‌های هیات داوران مورد بررسی دقیق قرار گرفته و در نهایت سه طرح برتر معرفی شدند.

گفتنی است؛ داوری این هفت طرح‏ پژوهشی دانشگاهی در این مرحله بر اساس چهار شاخص علمی-پژوهشی (امتیاز تولیدات علمی مستخرج از طرح و تدوین دانش فنی)؛ نوآوری- فناوری (امتیاز اکتسابی حاصل از میزان نو بودن موضوع پژوهش و رفع چالش‌های فناورانه پروژه ها)؛ ارزش اقتصادی- اجتماعی (امتیاز حاصل از صرفه جویی ارزی و امکان تجاری سازی) و در نهایت شاخص مدیریتی (میزان تناسب بودجه و زمان با نتایج طرح و نیز کیفیت انجام طرح) صورت گرفت.

رتبه اول به طرح "پدیده شناسی عددی دینامیک خوشه ای از ذرات جامد در داخل مخازن مرتعش حاوی سیالات لزج" و دکتر کیوان صادقی تعلق گرفت

رتبه دوم به طرح "طراحی آنتن- رفلکتوری و تغذیه آن با قابلیت چرخش بیم الکترونیکی بر اساس ساختارهای EBG" از دکتر شاهرخ جم اختصاص یافت.

و رتبه سوم به طرح "بررسی و تحلیل اثر پارامترهای لایه نشانی بر خواص الکتریکی، حرارتی و ترمواپتیکی پوششهای آلومینیومی روی زیر لایه پلیمری" و دکتر حمیدرضا فلاح تعلق گرفت.


 

 

تاریخ:
1400/03/23
تعداد بازدید:
324
منبع:
Powered by DorsaPortal