۱۴۰۰ سه شنبه ۲۷ مهر
تحکیم روابط ایران و روسیه بر مبنای روابط دیپلماسی علمی
رییس دانشگاه اصفهان در جشنواره علمی و فرهنگی اصفهان_ سن پترزبورگ که در دانشگاه اصفهان برگزار شد، بر تحکیم روابط ایران و روسیه بر مبنای روابط دیپلماسی علمی تاکید نمود.


رییس دانشگاه اصفهان در جشنواره علمی و فرهنگی اصفهان_ سن پترزبورگ که در دانشگاه اصفهان برگزار شد، بر تحکیم روابط ایران و روسیه بر مبنای روابط دیپلماسی علمی تاکید نمود.

به گزارش وب سایت خبریuinews دکتر هوشنگ طالبی در جشنواره علمی و فرهنگی اصفهان_سنت پترزبورگ که به میزبانی دانشگاه اصفهان به صورت نیمه مجازی برگزار شد، اظهار داشت: ایران و روسیه دو کشور همسایه با مرزهای مشترک هستند که همواره در زمینه های مختلف همکاری داشته و در حال حاضر نیز به طور گسترده این همکاری ها ادامه دارد.

رییس دانشگاه تصریح نمود: یکی از این زمینه ها همکاری که در سطح عالی بین دو کشور برقرار است، همکاری های علمی بین دو کشور است، این همکاری ها متناسب با ظرفیت های علمی دانشگاه های دو طرف نیست و نیاز به بررسی و آسیب شناسی دارد تا در سایه شناخت از موانع، برای افزایش همکاری ها،  ظرفیت سازی شود.

وی افزود: در همین راستا در سال های گذشته یک رابطه سازمانی و نظام مند بین کمسیون دانشگاه های روسیه و 13 دانشگاه بزرگ ابران از جمله دانشگاه اصفهان برقرار شده  است و تا کنون 5 نشست مشترک در این خصوص برگزار شده است که کمک شایانی در تحکیم روابط علمی بین دانشگاه ها ایجاد کرده است اما کافی نیست.

دکتر طالبی همچنین برگزاری این جشنواره را شروعی برای همکاری های علمی گسترده تر دانست و تصریح نمود: . خوشبختانه با وجود زیرساخت های اولیه مثل خواهر خواندگی دو شهر اصفهان و سنت پترزبورگ علاقه و انگیزه مدیران و محققان دو دانشگاه برای افزایش همکاری های  خوب علمی تحقیقاتی و آموزشی بین دو دانشگاه فراهم شده است.  

رییس دانشگاه ضمن بیان اهمیت گسترش دیپلماسی علمی تصریح نمود: باید توجه داشت که این همکاری و ایجاد رابطه دیپلماسی علمی، با توجه به جایگاه این دو دانشگاه، در سطح محلی و ملی،قطعا پیامدهای این رابطه می تواند اثرات مثبتی در فرهنگ، تاریخ، سیاست، تجارت و از همه مهمتر دستاوردهای علمی داشته باشد.

دکتر طالبی همچنین افزود: فارغ التحصیلان دانشگاه های روسیه در ایران و از جمله دانشگاه اصفهان به عنوان استاد مشغول به خدمت هستند که پتانسیل بلقوه برای ایجاد همکاری های تحقیقاتی و آموزشی در رشته های مختلف دارند . هر چند در دانشگاه اصفهان شاید محدود به چند رشته علوم و تربیت بدنی شوند اما مطمن هستم ما می توانیم در سایر رشته های تخصصی به خصوص علوم پایه، مهندسی و طیف گسترده ای از رشته های علوم انسانی مانند ادبیات و داستان نویسی، زبانشناسی که دانشگاه اصفهان در آن ها بسیار قوی عمل کرده است، ظرفیت های جدیدی برای همکاری ایجاد کنیم. در این رشته ها دانشگاه اصفهان جایگاه بسیار خوبی به لحاظ علمی در سطح ملی و بین المللی دارد و مطمئن هستم که دانشگاه سنت پترزبورگ نیز در رشته های مختلف ظرفیت های بالایی دارد.

شایان ذکر است، نخستین جشنواره علمی فرهنگی اصفهان-سن پترزبورگ به منظور تقویت خواهرخواندگی میان این دو شهر و با هدف توسعه روابط دانشگاهی به همت دانشگاه اصفهان و با همکاری دانشگاه سن‌پترزبورگ، شهرداری اصفهان، کنسولگری روسیه در اصفهان، استانداری سن پترزبورگ، باشگاه سپاهان اصفهان و بخش خصوصی در قالب سخنرانی‌های مسئولان شهری و دانشگاهی، وبینار خواهرخواندگی، نمایشگاه عکس سن پترزبورگ، نمایش فیلم و فعالیت‌های دیگر به منظور توسعه روابط خواهر خواندگی برگزار شد.

فعالیت‌های علمی پژوهشی تحت محورهایی مانند توسعه شهری، روابط اجتماعی فرهنگی، الگوسازی برای روابط اقتصادی در چارچوب روابط علمی بین دو دانشگاه، همکاری در توسعه آموزش زبان روسی در دانشگاه اصفهان و همچنین توسعه زبان فارسی در دانشگاه سن پترزبورگ، اجرای پروژه‌های مشترک با توجه به نیازهای توسعه شهری و تحکیم روابط از جمله برنامه‌های آینده برای همکاری‌های طرفین است که نقطه آغازین آن در این جشنواره رقم خورد.

افتتاح میز سن پترزبورگ در اصفهان، افتتاح مرکز روسی "روسکی میر" در دانشگاه اصفهان با هدف آموزش زبان روسی در دانشگاه و جامعه، نمایشگاه عکس از سن پترزبورگ، امضای تفاهم نامه بین دانشگاه اصفهان و سن پترزبورگ و وبینار خواهرخواندگی از دیگر برنامه های این جشنواره دو روزه در دانشگاه اصفهان است.

 

تاریخ:
1400/04/01
تعداد بازدید:
251
منبع:
Powered by DorsaPortal