۱۴۰۰ سه شنبه ۲۷ مهر
همایش بین المللی مشترک دانشگاه اصفهان با دانشگاه الجامعه الاسلامیه
رییس دانشگاه اصفهان در همایش بین المللی مشترک دانشگاه اصفهان با دانشگاه الجامعه الاسلامیه، قرآن را آیینه تمام نمای فصاحت و بلاغت و زیبایی زبان عربی دانست و بر بازبینی و بازخوانی نقش زبان عربی در فهم متن قرآنی و هویت بخشی زیبایی قرآن به زبان عربی تاکید نمود.

 

رییس دانشگاه اصفهان در همایش بین المللی مشترک دانشگاه اصفهان با دانشگاه الجامعه الاسلامیه، قرآن را آیینه تمام نمای فصاحت و بلاغت و زیبایی زبان عربی دانست و بر بازبینی و بازخوانی نقش زبان عربی در فهم متن قرآنی و هویت بخشی زیبایی قرآن به زبان عربی تاکید نمود.

  به گزارش وب سایت خبریuinews همایش بین المللی مشترک دانشگاه اصفهان با دانشگاه الجامعه الاسلامیه با عنوان «القرآن الکریم واللغة‌ العربیة؛ الأصول والامتدادات» با پشتیبانی و حمایت دکتر هوشنگ طالبی رییس دانشگاه اصفهان و دکتر عمار عبد الأمیر السلامی رییس دانشگاه نجف اشرف ، با هدف کلی و اصلی تبیین رابطه زبان عربی و قرآن کریم و ارائه پژوهش های نوین درباره قرآن کریم در دو حوزه ادبی و زبانی و نیز با هدف توجه به تلاش غیر عرب زبان ها در فهم متن قرآنی با انجام پژوهش های مختلف،  در روزهای اول و دوم تیر ماه 1400 برگزار شد.

 

شایان ذکر است، دکتر طالبی رییس دانشگاه اصفهان نیز در سخنرانی خود که توسط مدیر گروه عربی به زبان عربی نیز ترجمه و پخش گردید، به اهمیت و جایگاه ویژه قرآن کریم و ضرورت توجه به آن اشاره  و این همایش را نقطه عطفی برای تقویت پیوند فرهنگی میان دو کشور عراق و ایران و ارتباط هر چه بیشتر استادان دو دانشگاه و استفاده از تجربیات یکدیگر دانست، تا از این رهگذر با ژرف اندیشی و تأمل فکری در واژگان و ساختار و موسیقی جملات زبان قرآن کریم، راه برای توسعه هر چه گسترده تر پژوهش های قرآنی در زبان عربی هموار شود . رییس دانشگاه اصفهان با اشاره به تاریخچه ارتباط بین ایرانیان با زبان عربی و نیز نقش مؤثر آنها در ایجاد و شکوفایی علوم مختلف زبان عربی، بیان داشت: قرآن آیینه تمام نمای فصاحت و بلاغت و زیبایی زبان عربی بوده و همایش حاضر فرصتی برای بازبینی و بازخوانی نقش زبان عربی در فهم متن قرآنی و هویت بخشی زیبایی قرآن به زبان عربی است.

 یادآور می شود این  همایش در سامانه جامع ثبت و اطلاع رسانی همایش های معتبر علمی در پایگاه استنادی جهان اسلام (ISC) با شماره 00210 – 61504 به ثبت رسیده است.

دکتر سمیه حسنعلیان دبیر همایش از دانشگاه اصفهان و  دکتر حاکم الکریطی از دانشگاه الجامعه الاسلامیه و نیز دو تن از رؤسای کمیته ها (دکتر سیدمحمد رضا ابن الرسول و دکتر نرگس گنجی روسال کمیته ها از دانشگاه اصفهان و دکتر خلیل عبد الساده و دکتر هادی التمیمی روسای کمیته از دانشگاه نجف  بودند. در میان اسامی اعضای کمیته ها، افراد سرشناسی از کشورهای آمریکا، انگلستان، الجزایر، عمان، و اردن نیز دیده می‌شود.

همایش در سه محور اصلی پژوهش های قرآنی، زبانی و ادبی تنظیم و برگزار شد.

لازم به ذکر است دکتر سمیه حسنعلیان دبیر همایش اظهار داشت:  76 مقاله از دوازده کشور دنیا از جمله ایران، عراق، انگلستان، ترکیه، اردن، الجزایر، مصر، لبنان، و.. به دبیرخانه همایش رسید. از آنجا که علمیت همایش از بسیاری امور دیگر مهم تر بود، همانندجویی و داوری به صورت محرمانه بر مقالات واصله صورت گرفت که در این فرآیند 25 مقاله حذف گردید  مقالات پذیرفته شده ، در مجله الکلیه الإسلامیة به صورت مجانی، و با هزینه دانشگاه الجامعه الاسلامیه  و با پیام ریاست هر دو دانشگاه، به چاپ خواهد رسید.

وی در ادامه افزود: روز اول همایش و مراسم افتتاحیه توسط الجامعه الاسلامیه در بستر مجازی گوگل میت ، برگزار شد. مراسم با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز و با سخنرانی حجة الاسلام و المسلمین صدر الدین قبانچی امام جمعه نجف و مؤسس دانشگاه الجامعه الاسلامیه و نیز سخنرانی اقای دکتر طالبی رییس دانشگاه اصفهان، و سخنرانی دکتر عمار السلامی رییس دانشگاه الجامعه الاسلامیه ادامه یافت. دو جلسه علمی همایش با ارائه 16 مقاله با مدیریت خانم دکتر فاطمه سلامی و خانم دکتر زهرا برقعاوی برگزار گردید. دکتر کاظم میرزایی کارشناس سیاسی و فرهنگی نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در نجف اشرف، نیز در مراسم افتتاحیه حاضر بوده و پیامی را بدین مناسبت به همایش فرستاده‌اند که در مجله به چاپ خواهد رسید.

گفتنی است، روز دوم همایش که بر عهده دانشگاه اصفهان بود، در فضای مجازی اسکای روم برگزار شد. در ابتدا دکتر حسنعلیان دبیر ایرانی همایش از طرف دانشگاه اصفهان به ارائه سخنرانی پرداخت و گزارشی از اهداف برگزاری و نیز نحوه اجرای همایش ارائه نمود و دو جلسه علمی دیگر همایش با مدیریت دکتر حسین میرزایی و دکتر ماجد نجاریان و ارائه 16 مقاله از مقالات پذیرفته شده همایش برگزار گردید. در پایان دکتر حاکم حبیبی الکریطی دبیر عراقی همایش از طرف دانشگاه الجامعه الاسلامیه ، بیانیه نهایی همایش را قرائت نمود

 
 
 
تاریخ:
1400/04/05
تعداد بازدید:
317
منبع:
Powered by DorsaPortal