۱۴۰۱ چهارشنبه ۲۶ مرداد
دانشگاه اصفهان همچنان موفق در طرح فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی در جامعه و صنعت
بر اساس نامه ای که در تاریخ 26 تیرماه 1400 از طرف دکتر عبدالرضا باقری رییس مرکز هیأت های امنا و هیأت های ممیزه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به رؤسای دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی ارسال شده، گزارش خلاصه ای از اجرای طرح فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی در جامعه و صنعت و تجربیات برخی از دانشگاه ها ارائه گردیده است.

بر اساس نامه ای که در تاریخ 26 تیرماه 1400 از طرف دکتر عبدالرضا باقری رییس مرکز هیأت های امنا و هیأت های ممیزه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به رؤسای دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی ارسال شده، گزارش خلاصه ای از اجرای طرح فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی در جامعه و صنعت و تجربیات برخی از دانشگاه ها ارائه گردیده است.

به گزارش وب سایت خبری uinews بر اساس این گزارش، دانشگاه اصفهان در بین دانشگاه های کشور، بالاترین تعداد فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی در جامعه و صنعت در سال 1398 را به خود اختصاص داده است. همچنین، در هفته پژوهش و فناوری سال 1399 با توجه به سایر فعالیت ها و اقدامات انجام شده، دانشگاه اصفهان به عنوان برگزیده در توسعه همکاری های مشترک صنعتی و بالاترین تعداد فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی در جامعه و صنعت انتخاب و از طرف وزیر علوم، تحقیقات و فناوری مورد تجلیل قرار گرفت.

 

دکتر آرش شاهین مدیر ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه در گفتگو با واحد خبر روابط عمومی در خصوص دستاورهای این دفتر در چند سال اخیر اظهار داشت:

دلیل انتخاب دانشگاه اصفهان، برخورداری از یک نقشه راه مدون و داشتن سیاست های شفاف و اولویت بندی شده در زمینه ارتباط با صنعت و جامعه بوده است؛ ضمن آنکه همسویی برنامه اقدام های این دفتر با سیاست های کلی وزارت عتف در انتخاب دانشگاه اصفهان به عنوان دانشگاه برتر نقشی مهم داشته است. افزایش چشمگیر اعتبار طرح های منعقد شده و خاتمه یافته دانشگاه اصفهان با صنعت و جامعه در سال های اخیر نیز بسیار مورد توجه بوده است. دانشگاه اصفهان همچنان در طرح فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی در جامعه و صنعت در کشور پیشتاز است به گونه ای که تاکنون 16 نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه اصفهان در حوزه های مختلف علوم انسانی، علوم پایه و به ویژه فنی و مهندسی در طرح فرصت مطالعاتی جامعه و صنعت شرکت کردند که از این تعداد، 10 نفر دوره خود را با موفقیت به پایان رسانده اند؛ ضمن آنکه از این 16 مورد، 9 طرح پژوهشی برون دانشگاهی منجر به قرارداد شده که در نوع خود قابل توجه است.

دکتر شاهین در ادامه تصریح نمود: یکی از وجوه تمایز دفتر ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه اصفهان، بالاترین تعداد تفاهم نامه های منعقد شده با صنعت و جامعه در یک سال گذشته می باشد که تا پایان آذر ماه سال 1399 حدود 30 تفاهم نامه کاربردی بوده و این تعداد در تاریخ دانشگاه بی سابقه است. وجه تمایز دیگر دانشگاه ما به غیر از افزایش تعداد تفاهم نامه ها، هدفمند شدن تفاهم نامه ها و انعقاد قراداد با سازمان های بزرگ تر بوده است. در واقع انعقاد تفاهم نامه و قرارداد با مجموعه هایی مانند اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان اصفهان، شرکت توزیع برق استان، شبکه پژوهش و فناوری استان، شهرداری، شهرک علمی و تحقیقاتی، دادگستری، سازمان صمت، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، صدا و سیما و جهاد کشاورزی، منجر به توسعه بیش از پیش اثرگذاری اجتماعی دانشگاه شده و از این نظر می توان گفت دفتر ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه اصفهان پرچم دار حرکت به سمت دانشگاه های نسل های بالاتر و دانشگاه جامعه محور است.

مدیر دفتر ارتباط با صنعت و جامعه در ادامه افزود: برگزاری 150 دوره مهارت آموزی برای دانشجویان و اعضای هیات علمی در سال اخیر از دیگر دستاوردهای مهم دانشگاه اصفهان در راستای مأموریت های محوله وزارت عتف بوده که بسیار مورد استقبال قرار گرفت. همچنین راه اندازی مرکز هدایت شغلی و کاریابی تخصصی در این دفتر با هدف توسعه اشتغال از مرداد 1399 تاکنون از اقدامات مهمی است که تعداد محدودی از دانشگاه ها آن را عملی نموده اند.  

دکتر شاهین ضمن تشریح ماموریت محوله وزارت علوم در خصوص اعطای سهمیه نیروهای امریه به دانشگاه ها اظهار داشت: طی ماموریت محوله وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، تعداد محدودی از دانشگاه ها برای این مهم انتخاب شدند که خوشبختانه دانشگاه اصفهان به عنوان دانشگاه معین در استان اصفهان، یکی از دانشگاه های منتخب برای انجام این ماموریت بود. در این راستا 4 سهمیه به ما اختصاص دادند که تاکنون سه سهمیه از نیروهای امریه سربازی را جذب و به کار گرفته ایم. علاوه بر این، با تمهیدات مناسبی که به عمل آمده، تعداد قابل توجهی از دانش آموختگان دانشگاه از مزیت های طرح کسر خدمت برخوردار شده اند.

 راه اندازی شورای دانشجویی ارتباط با صنعت و جامعه برای اولین بار در کشور

دکتر شاهین همچنین از راه اندازی شورای دانشجویی ارتباط با صنعت و جامعه خبر داد و اظهار داشت: این شورا برای اولین بار در کشور توسط دانشگاه اصفهان راه اندازی شد و یکی از کارهای فوق العاده متمایز این دفتر بوده است که ضمن موفقیت با استقبال بسیار خوبی مواجه شد. این شورا که متشکل از دانشجویان عمدتاً در مقطع دکتری علاقه مند به فعالیت در صنعت و جامعه می باشد دارای اساسنامه، دبیر و اعضای فعالی است که در دانشگاه پویایی و تحرک زیادی را ایجاد کرده است. این دانشجویان که از طرف دانشگاه به صنایع معرفی می شوند به عنوان نماینده و کانال ارتباطی ما با صنایع محسوب می شوند. خوشبختانه جلسات و فعالیت های این شورا از سال گذشته تاکنون به طور مداوم و با اثربخشی مورد انتظار دنبال شده و ظرفیت های خوبی برای مشارکت فعال تر دانشجویان در کنار اعضای هیات علمی برای همکاری با صنعت و جامعه فراهم شده است.

 سرویس دهی فعالیت های پژوهشی دانشگاه از طریق سامانه های آنلاین

مدیر ارتباط با صنعت و جامعه در ادامه تصریح نمود: حوزه معاونت پژوهش و فناوری به خاطر شیوع بیماری کرونا ضرورت سرویس دهی امور پژوهشی از طریق یک سامانه مستقل را به عنوان یک نیاز ضروری مورد توجه قرار داد به همین خاطر دفتر ارتباط با صنعت و جامعه از طرف جناب آقای دکتر رکنی زاده معاون محترم پژوهش و فناوری دانشگاه ماموریت یافت تا سرویس دهی به کل دانشگاه در سامانه آنلاین فعالیت های پژوهشی بر عهده بگیرد. این سرویس دهی شامل جلسات داخل دانشگاه و جلسات دانشگاه با بیرون از آن، کارگاه ها، نشست ها، وبینارها و کنفرانس های ملی و بین المللی بوده است. خوشبختانه این دفتر در انجام این مأموریت نیز عملکرد خیلی خوبی داشته و سرویس دهی لازم را برای انجام کلیه برنامه های هفته پژوهش چه در سطح حوزه معاونت پژوهش و فناوری و چه در سطح گروه ها و دانشکده ها به خوبی و با نظم مطلوبی به انجام رسانده است.

 راه اندازی میز همکاری با صنایع و سازمان ها

دکتر شاهین راه اندازی میز همکاری با صنایع را نیز مطرح نمود و در این خصوص اظهار داشت: نمایندگان سازمان ها و صنایع با امضای توافق نامه ای که شرایط حضورشان را به طور دقیق مشخص می نماید، به صورت موقت مثلا دوره های 6 ماهه در دفتر ارتباط با صنعت و جامعه مستقر شده و متقابلا ما نیز نمایندگانی به صنایع معرفی نموده ایم. در مجموع این دو اقدام مزایایی دارد و از آنها راضی هستیم.

 طراحی سامانه جامع عرضه و تقاضای پژوهشی (سامانه ویرا)

مدیر ارتباط با صنعت و جامعه در ادامه افزود: در یکی دو سال اخیر برخی سازمان ها اقدام به راه اندازی سامان هایی برای اعلام اولویت های پژوهشی و همکاری دانشگاه با صنعت و جامعه پیشنهاد نموده اند. این درحالی است که بنا به توصیه وزارت عتف، دانشگاه ها و در شرایط آرمانی خود وزارت عتف می بایست یک سامانه نرم افزاری یکپارچه مستقل در این زمینه راه اندازی نماید. به این منظور، دفتر ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه اصفهان نیز سامانه ی ویرا را طراحی نمود. در این سامانه، فرصت ها و اولویت های پژوهشی از بیرون دانشگاه به وصرت به روز شده ثبت گردیده. علاوه بر آن، امکاناتی برای کاریابی و هدایت شغلی، کارآموزی و رفع نیازهای سایر مراکز دانشگاه نیز دیده شده است. ویژگی متمایز این سامانه، اعلام اولویت های پژوهشی به تفکیک تخصص های اعضای هیات علمی و ویژه سازی آنها برحسب رشته ها است.

 برخورداری از قابلیت اطمینان بالا در خدمات

دکتر شاهین ضمن بیان شاخص های عملکرد بالای خدمات در دفتر ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه اصفهان به خصوص در ایام شیوع بیماری کرونا و کسب رتبه برتر کشور در شاخص های عملکرد این دفتر اظهار داشت: یکی از ویژگی های دفتر ارتباط با صنعت و جامعه دانشگاه آن است که سرعت ارائه خدمات بالایی دارد و توانسته با تمرکز روی فرآیندها از یک سو و چابک سازی فرآیندها از سوی دیگر این مهم را محقق سازد. ایشان سرعت عمل بالا در فعالیت ها و پاسخگویی سریع به نامه های اداری را ضامن موفقیت برای استفاده بهینه از فرصت ها بر شمرد. دکتر شاهین اضافه نمود بدون تردید یکی از دلایل مهم موفقیت این دفتر، وجود نیروهای فوق العاده دلسوز و متعهدی مانند خانم ها سامع، افخمی و محمودی و آقایان دکتر براتیان، ضیایی و صالحی است که زحمات شبانه روزی این عزیزان درپیشبرد اهداف متعالی این دفتر قابل تقدیر و تشکر است.

 افزایش چشمگیر در جذب اعتبارات پژوهشی در قالب طرح های برون دانشگاهی

دکتر شاهین با اشاره به بودجه 1400 کشور و افزایش دیده شده در سهم درآمدی دانشگاه ها از درآمدهای اختصاصی بیان داشت: اهمیت دفتر ارتباط با صنعت و جامعه از یکسو و موفقیت این دفتر در افزایش جذب اعتبارات پژوهشی آن هم در شرایط تحریم و کرونا از سوی دیگر، بسیار حائز اهمیت است. خوشبختانه با همت و پشتکار اعضای هیات علمی و پیگیری های مستمر دفتر ارتباط با صنعت و جامعه از ابتدای سال 1400 ارزش قراردادهای برون دانشگاهی افزایش چشمگیری داشته است به گونه ای که بالاترین اعتبار قرارداد مربوط به یکی از طرح های برون دانشگاهی با ارزش بیش از 60 میلیارد ریال است که قرارداد آن در تیرماه 1400 به عنوان قراردادی با بالاترین میزان اعتبار در تاریخ دانشگاه به امضا رسیده است. با توجه ضرورت حرکت شتابان دانشگاه ها به سمت دانشگاه های نسل چهارم و جامعه محور، قابلیت های دفتر ارتباط با صنعت و جامعه در کسب درآمدهای اختصاصی نمود بیشتری می یابد و در این راستا این دفتر نیازمند حمایت های بیشتر به منظور کسب افتخارات و دستاوردهای کاربردی بیشتر برای دانشگاه است.

دکتر شاهین در پایان از همت، تلاش و مشارکت قابل تقدیر اعضای هیات علمی فعال دانشگاه در راستای پیشبرد اهداف مترقی این دفتر که در راستای سیاست های کلی حوزه معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه و وزارت عتف است تشکر نمود و تأکید کرد کسب عنوان برگزیده در توسعه همکاری های مشترک صنعتی و بالاترین تعداد فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی در جامعه و صنعت حاصل یک کار جمعی به وسعت مجموعه دانشگاه اصفهان است. ایشان این موفقیت مهم را به نیروهای خدوم این دفتر، کلیه اعضای هیأت علمی و کارکنان شایسته دانشگاه و هیأت رئیسه محترم داشگاه تبریک گفت و برای همه این بزرگواران سلامتی و سربلندی روزافزون آرزو نمود.

 گفتنی است، طرح فرصت مطالعاتی اعضا هیأت علمی در راستای تقویت و برقراری ارتباط منسجم دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی، با جامعه و صنعت در همه حوزه های علمی و همچنین عملیاتی نمودن یافته های اعضا هیأت علمی در جامعه و صنعت تدوین گردیده است. خوشبختانه بهره برداری طرح فرصت مطالعاتی با همکاری اکثر وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی صورت گرفته و بیش از 1500 محور مورد نیاز در سال 1399 و موارد جدید در سال 1400 طبق برنامه زمان بندی منظم بر روی سامانه فرصت مطالعاتی اعضای هیات علمی اطلاع رسانی شده است. همچنین جهت تسهیل اعلام نیازها، شرکت ها و دستگاه های اجرایی می توانند اولویت ها و محورهای مورد نیاز خود را با مراجعه به لینک زیر تکمیل نمایند.

https://industry.msrt.ir/fa/page/1435

 


 

تاریخ:
1400/05/03
تعداد بازدید:
750
منبع:
Powered by DorsaPortal