۱۴۰۱ يکشنبه ۳ مهر
دبیر کل هیات اندیشه ورز دانشگاه اصفهان انتخاب شد
اولین نشست هیات اندیشه ورز دانشگاه اصفهان با حضور جمعی از نخبگان علمی و اجرایی دانشگاه روز یکشنبه 27 شهریور1401 در محل تالار دکتر رزمجو برگزار و دکتر سید علی اصغر میرباقری فرد با اکثریت آرا، به عنوان دبیر هیات اندیشه ورز انتخاب شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه ، دکتر حسین هرسیج رییس دانشگاه اصفهان در این نشست ضمن بیان اهمیت تشکیل هیات های اندیشه ورز در دانشگاه های بزرگ جهان ، اظهار داشت: امروز جمعی از نخبگان فکری و اجرایی و سرامدان علمی در حوزه های علوم انسانی، علوم پایه و فنی و مهندسی دانشگاه را به این نشست دعوت نمودیم تا نظرات و پیشنهادات خود را پیرامون مسائل راهبردی دانشگاه ارایه نمایند.
 

وی در ادامه تشکیل هیات های اندیشه ورز را، فرا دانشگاهی دانست و تصریح نمود: بعد از تشکیل هیات اندیشه ورز در دانشگاه اصفهان و اجرایی شدن تصمیمات هیات در امور راهبردی دانشگاه، اهداف آن به سایر سازمان های استان نیز باید تسری یافته و هیات های اندیشه ورز استانی نیز تشکیل و راه اندازی شود.

دکتر هرسیج لزوم برخورداری از یک تیم نخبگانی به منظور تمهیدات لازم در عرصه های مختلف را لازم و ضروری قلمداد و تصریح نمود: تشکیل کمیته هایی در حوزه های علوم انسانی، علوم پایه و فنی و مهندسی نیز در این هیات، بسیار حائز اهمیت است.

وی هدف از تشکیل این هیات را افزایش کیفی فعالیت های آموزشی،پژوهشی، فرهنگی دانشگاه و حرکت به سمت اجرایی کردن برنامه های راهبردی مبتنی بر دانشگاه جامعه محور و تمدن ساز دانست و اظهار داشت: انتظار می رود برنامه های راهبردی جامعه محور و تمدن ساز در برنامه های آموزشی، پژوهشی و فرهنگی دانشگاه تسری یافته و راه حل های مناسبی برای حل معضلات و مشکلات جامعه دیده شود.

 

دکتر هادی امیری معاون پژوهش و فناوری دانشگاه نیز سیاست گذاری و تصمیم سازی در دانشگاه را امری پیچیده دانست و اظهار داشت: تشکیل هیات اندیشه ورز یا همان اتاق فکر می تواند در برنامه های اقدام دانشگاه و تاثیرگذاری در جامعه به ما کمک نماید.

وی افزود: به طور کلی همه به این اجماع رسیدم که برای برنامه های راهبردی دانشگاه باید یک هیات اندیشه ورز متشکل از نخبگان و سرآمدان علمی و اجرایی داشته باشیم.

دکتر امیری تصریح نمود: امروزه فاصله ی علم و عمل در دانشگاه ها زیاد شده است و باید دانشی که تولید می شود بتواند در حل مسائل دانشگاه کمک نماید.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه اصفهان افزود: انتظار می رود موضوع طرح ها، مقاله ها و پایان نامه های استادان ما به سمت حل مسائل دانشگاه و جامعه برود.

دکتر امیری با بیان این که افراد صاحب اندیشه می توانند ذخیره دانش خود را برای حل مشکلات دانشگاه به اشتراک بگذارند خواستار تداوم و استمرار نشست های هیات های اندیشه ورز به منظور همفکری برای مدیریت شایسته و مطلوب دانشگاه شد.

 

دکتر رسول رکنی زاده استاد دانشکده فیزیک دانشگاه نیز ضمن تاکید بر ایجاد تیم و کارهای گروهی در دانشگاه اظهار داشت: در کشورهای جهان سوم همواره بین اندیشه و عمل، گسست وجود دارد در حالی که در دنیای پیشرفته این مشکلات دیده نمی شود.

وی در ادامه افزود: بیشترین اندیشکده ها نسبت به جمعیت، در کشور آمریکا راه اندازی شده است و به همین خاطر تعداد آرندی صنعت آن ها بالاتر است.

دکتر رکنی زاده با بیان این که تشکیل هیات های اندیشه ورز بسیار مطلوب و ضروری است تصریح نمود: زمانی به سمت تشکیل اندیشکده می رویم که قصد تغییر داریم و یا به عبارتی از شرایط موجود راضی نیستیم. برای تحقق این مهم باید شرایط موجود را بشناسیم و مسائل دانشگاه را احصا کنیم.

وی یکی از شیوه های پرداختن به مسئله را پروژه ای عمل کردن دانست و تصریح نمود: برای حل مسائل نیاز به پروژه های حرفه ای داریم که خروجی ملموسی برای دانشگاه داشته باشد.

 

دکتر محمد ربانی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه نیز برای رسیدن به ارتقا کیفی و مطلوب ، خواستار حرکت استادان، کارکنان و دانشجویان در یک راستا شد و این مهم را عاملی برای رسیدن به موفقیت دانست .

وی بهره مندی از برنامه های راهبردی گذشته مانند برنامه های توسعه کشور را ضروری دانست و تصریح نمود: علاوه بر تشکیل اتاق فکر های جدید باید از تجربیات گذشته نیز بهره مند شد .

دکتر محمد ربانی آسیب شناسی سیستم دانشگاه را مقدمه ای برای انتخاب مسیر درست قلمداد نمود.

 

دکتر امیر رحیمی استاد دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه نیز به تشریح روند تغییر و تحولات در عرصه علمی کشور پرداخت .

وی برخی از مشکلات در عرصه های مقاله نویسی، ماموریت گرایی و شاخص های کیفی را مطرح و خواستار تغییر در سیاست های کلان وزارت علوم به منظور ارتقا کیفی دانشگاه های کشور شد

دکتر امیر رحیمی همچنین راهکارهایی برای افزایش انگیزه استادان و کبفبت پذیرش دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی ارایه و خواستار افزایش ارتباط صنعت با دانشگاه به منظور حصول اطمینان متقابل بین نخبگان دانشگاهی و صاحبان صنایع شد.

 

دکتر عطایی رییس دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه نیز توجه بر توسعه پایدار، رعایت استانداردهای ملی و بین المللی، بستر سازی مناسب و تثبیت را از موضوعات مطروحه در اتاق فکر دانشکده معرفی کرد که باید در هیات اندیشه ورزی دانشگاه نیز دیده شود.

دکتر هوشمند عضو هیات علمی دانشکده فنی و مهندسی نیز خواستار پیاده کردن برنامه های محوری متناسب با برنامه های راهبردی دانشگاه اصفهان شد و تصریح نمود: از ظرفیت های موجود دانشگاه باید به نحو مطلوب بهره مند شد.

 

دکتر هاشمیان فرد رییس دانشکده ادبیات و علوم انسانی نیز اساس کار هیات اندیشه ورزی را مدل سازی دانست و در ادامه بر مسئله یابی تاکید نمود.

وی ضمن بیان اهمیت همساز و همراه شدن همکاران علمی به منظور حل مسائل، ورود نیروهای جدید با ایده های نو و ابتکاری را بسیار مهم و ضروری دانست.

 

دکتر میرباقری استاد دانشکده ادبیات و علوم انسانی نیز اظهار داشت: ما با یک محدودیت زمانی مواجه هستیم و باید برای این هیات یک برونداد و خروجی داشته باشیم و به همین خاطر باید درست اولویت شناسی و امکان سنجی شود و دستاوردهایی به دست آید.

وی در ادامه افزود: در بخش مبانی نظری هیات اندیشه ورزی بر اساس تجربیات آسیب شناسی می شود.

در مورد مبانی نظری باید بر اساس فرایند فکر و اندیشه موجود متناسب سازی کنیم و زمینه های اجرای آن را فراهم آوریم .

دکتر میرباقری فرد همچنین تصریح نمود: این هیات نباید بدون برنامه در عرصه های تصمیم گیری ورود نماید و در کوتاه مدت از ساختارهای موجود بهترین استفاده را باید داشته باشند

وی با بیان این که رویکردهای بلند مدت منجر به تغییرات ساختاری برای اهداف بلند مدت است تصریح نمود: بهترین راه این است که علاوه بر فکر کردن به رویکردهای بلند مدت براساس واقعیت ها ، ماموریت ها را هدفمند نماییم.

دکتر میرباقری فرد در ادامه افزود: با اسیب شناسی می توان به این نتیجه رسید که باید فضای فکری و گفتمان جلسه به بدنه دانشگاه منتقل شود، همچنین گروه های دانشکده ها برای فعالیت مبتنی بر جامعه محوری و تمدن سازی نیازمند الگو هستند

وی در ادامه تصریح نمود: برای موفقیت این هیات، نسبت هیات با مدیریت دانشگاه نباید به موازات ساختار دانشگاه باشد. تشکیل کارگروه ها نیز تجربه ی خوبی است و اندیشه ورزی محدود به جمع حاضر نیست و مشارکت همه اعضای هیات علمی را می طلبد.

دکتر میرباقری فرد تصریح نمود: ما باید اساس کار این هیات را برنامه ی راهبردی دکتر هرسیج مبتنی بر جامعه محوری و تمدن سازی در دانشگاه قرار دهیم و بر این اساس برنامه ریزی نماییم.

 

دکتر علی ربانی استاد دانشکده ادبیات و علوم انسانی نیز ضمن تاکید بر جایگاه تصمیم سازی قوی هیات اندیشه ورز در مجموعه دانشگاه، خواستار لازم الاجرا شدن مصوبات این هیات شد    

وی تدوین نظام مسائل در دانشگاه را ضروری دانست و افزود: بر اساس این تدوین می توان مسائل تب دار دانشگاه را تشخیص و راهکارهای درست را ارایه نماییم.

دکتر علی ربانی الگوی بین سیستمی را یشنهاد و تصریح نمود: در این الگو همه اجزا در تعامل هستند

در ادامه این نشست دکتر هادی امیری معاون پژوهش و فناوری دانشگاه ضمن جمع بندی مطالب مطروحه از سوی اعضای جلسه اظهار داشت: اختصاص یک فضای فیزیکی در طبقه ششم برای دفتر هیات اندیشه ورزی وهمچنین تدوین شیوه نامه این هیات ضروری است.

گفتنی است در این نشست که روز یکشنبه 27 شهریور 1401 در محل تالار دکتر رزمجو برگزار شد ،دکتر سید علی اصغر میرباقری فرد با اکثریت آرا به عنوان دبیر کل هیات اندیشه ورزی دانشگاه معرفی و مقرر شد ضمن تدوین شیوه نامه جلسات این هیات به صورت مستمر برگزار و راهکارهای مناسب برای اداره مطلوب دانشگاه ارایه شود.

تاریخ:
1401/06/28
تعداد بازدید:
787
منبع:
Powered by DorsaPortal