۱۴۰۳ يکشنبه ۲۴ تير

اولین همایش ملی هوش مصنوعی و صنعت حسابداری در اصفهان

اولین همایش ملی هوش مصنوعی و صنعت حسابداری در اصفهان با حضور سخنرانانی از دانشگاه‌های مهم کشور همچون دانشگاه اصفهان، دانشگاه الزهرا و شرکت‌های فعال در حوزه فناوری به میزبانی دانشگاه اصفهان برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی،دکتر هادی امیری معاون پژوهش و فناوری دانشگاه اصفهان در این همایش ملی اظهار کرد: یکی از کلان روندهای مهمی که دنیا به سمت آن حرکت می کند، هوش مصنوعی است.

 

وی تصریح کرد: هوش مصنوعی به همه حوزه ها از جمله حسابداری مرتبط است.خوشبختانه گروه حسابداری دانشگاه اصفهان که از استادان زبده و بسیار توانمندی برخوردار است، امروز بخشی از دست آوردهایشان را که در حوزه هوش مصنوعی کار شده را ارائه می کنند.

دکتر امیری تصریح کرد:خوشحالم که دانشگاه بزرگ اصفهان میزبان بزرگوارنی است که در حوزه حسابداری صاحب نظر هستند و امیدوارم شاهد این باشیم که در دوره های بعدی با موفقیت و تجربیات بیشتری کارها پیش برود.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه خاطرنشان کرد: با توجه به برنامه راهبردی رئیس دانشگاه با عنوان دانشگاه جامعه محور و تمدن ساز درب های دانشگاه به روی همه کسانی که در حوزه های حسابداری دارای مهارت هستند و به دانشگاه اصفهان کمک می کنند که به سمت دانشگاه نسل 3 و 4 حرکت نماید، باز است.  

 

دکتر شادمان امینی دبیر کل و عضو هیات مدیره انجمن مدیران مالی اصفهان نیز ضمن برشمردن دلایل توجه به هوش مصنوعی در صنعت حسابداری گفت: نظر به حضور جدی پدیده‌ای  به نام هوش مصنوعی در متن تحولات انقلاب پنجم صنعتی و ارتباط این مقوله با صنعت حسابداری به‌عنوان یکی از مولفه های پیشبرد توسعه پایدار، هیات مدیره انجمن مدیران مالی اصفهان با همکاری انجمن علمی حسابرسی فناوری اطلاعات  ایران  و دانشگاه اصفهان ، تصمیم گرفتند تا با برگزاری همایش هوش مصنوعی و صنعت حسابداری، به بررسی ویژگی‌ها، روندها و تحولات آتی پیرامون هوش مصنوعی  در ارتباط با  کل صنعت حسابداری بپردازد.

لازم به یادآوری است،موضوعاتی همچون بقاء حسابداری و هوش مصنوعی، حرفه حسابداری و هوش مصنوعی در دیدگاه دانشگاه و صنعت و دیگر سرفصل‌های مهم پیرامون ویژگی‌ها و روندهای حاکم بر تحولات آتی حوزه هوش مصنوعی در پیوند با صنعت حسابداری در این همایش موردبررسی قرار گرفت


دکتر ناصر ایزدی نیا مدیر گروه حسابداری دانشگاه اصفهان نیز به تشریح بقاء و حیات حسابداری و چالش هوش مصنوعی پرداخت و تصریح کرد:حسابداری به عنوان یک سیستم اطلاعاتی همواره درگیر تبدیل داده ها به اطلاعات بوده است و در انجام این وظیفه ناگزیر به استفاده از تکنیک ها و ابزارهای پردازش اطلاعات می باشد .

وی افزود: رمز بقاء و ادامه حیات حسابداری در مواجه با محیط در حال تغییر و مواجه با رشد حیرت انگیز تکنولوژی های اطلاعاتی ، پذیرش و انطباق با این تغییرات و نه مخالفت و رد این تکنولوژی های نو می باشد . و از این امر به پویائی و دینامیک بودن حسابداری تعبیر می شود.نکته دوم وحدت فرماندهی و سازمان دهی این رشته می باشد که توسط محافل حرفه ای و نهادهای تدوین کننده استاندارد های حسابداری صورت می گیرد و آن انطباق و و پویائی که درمرحله قبل گفته شد لازم است هدایت و سازمان دهی می شود. از مباحث جدید و مورد توجه در محافل علمی و حرفه ای کاربرد هوش مصنوعی در کارهای حسابداری است .

دکتر ایزدی نیا تصریح کرد: کسانیکه به انقلاب صنعتی چهارم معتقدند می گویند در این عصر کارخانه ها با افزایش اتوماسیون و خودکار سازی و استفاده از ماشین های هوشمند حجم زیادی از داده های با ارزش را بواسطه اینترنت اشیاء تولید خواهند کرد که کارائی و بهره وری را در کل زنجیره ارزش بالا خواهد برد

در عصر انقلاب صنعتی نسل 4 تغییر رویکرد کارخانه ها از تولید انبوه به سمت تولید انبوه سفارشی شده می باشد . اساس تحول در صنعت در این دوره بواسطه بکارگیری چهار تکنولوژی اطلاعات یعنی اینترنت اشیاء ، هوش مصنوعی ، داده های بزرگ و بلاک چین می باشد .

با استفاده از فناوری اطلاعات نسل 4 مانند هوش مصنوعی و بلاک چین می توان امکان تهیه گزارش های مالی و غیر مالی سفارشی سازی شده را فراهم نمود و گزارشات مالی را در قالبی پویا و تعاملی متناسب با نیاز های ذینفعان ارائه نمود . این امر گزارشگری مالی را از قالبی سخت و غیر منعطف به یک سیستم منعطف در قرن 21 تبدیل خواهد نمود . و امکان انتقال گزارشگری فعلی را از تحلیل تاریخی داده ها به تحلیل اینده نگر داده ها تبدیل خواهد کرد .

 

بنابراین بکارگیری هوش مصنوعی در حسابداری باید مدیریت شود و همانگونه که سایر فناوری های قبلی مدیریت شد و این مهم وظیفه نهاد های مسئول تدوین استاندارد می باشد.باید به پیامد های اجتماعی و اخلاقی بکارگیری هوش مصنوعی توجه کرد .

وی تصریح کرد: خیلی ها نگران جایگزینی هوش مصنوعی به جای انسان در مشاغل هستند . واقعیت آن است که در کارهای تکراری و ساختاری که فرموله شده اند امکان اتوماسیون و استفاده از هوش مصنوعی وجود دارد و این تکنولوژی می تواند زمان انسان ها را آزاد کند تا آن ها به تفکر و طراحی بپردازند . نقش انسان نوآوری و خلاقیت و طراحی است و نه انجام کار تکراری .

دکتر ایزدی نیا یادآور شد: خلاصه آن که علیرغم آن که هوش مصنوعی می تواند جایگزین حسابدار در انجام کارهای تکراری باشد اما نباید جایگزین قضاوت و تخصص و تجربه حسابدار شود و حسابدار باید به نواوری و طراحی بپردازد و پاسخگوئی و مسئولیت پذیری همچنان عصاره و جوهره کار حسابدار است .

گفتنی است، این همایش با حضور سخنرانانی از دانشگاه‌های مهم کشور همچون دانشگاه اصفهان، دانشگاه الزهرا و شرکت‌های فعال در حوزه فناوری مانند همکاران سیستم، نوزدهم اردیبهشت در سالن پیامبر اعظم(ص) دانشگاه اصفهان از ساعت 15 تا 19 برگزار شد.

 

تاریخ:
1403/02/21
تعداد بازدید:
439
منبع:
Powered by DorsaPortal