۱۴۰۳ پنج شنبه ۳۱ خرداد

نشست هم اندیشی وزیر امور اقتصاد و دارایی با دانشگاهیان اصفهان

وزیر اقتصاد و دارایی کشور تصریح کرد:باید از ظرفیت کم‌نظیر دانشگاه اصفهان و اندیشکده حکمرانی دانشکده اقتصاد این دانشگاه بهره بیشتری برده شود تا سال های آینده شاهد تشکیل یک نظام تصمیم گیری منسجم مرتبط با مراکز علمی و اندیشکده ‌های مطرح در حوزه اقتصاد باشیم و این وزارت خانه به مدیران کل در سطح استان و وزارتخانه برای تعامل بیشتر با دانشگاه اصفهان رهنمود داده است.


به گزارش روابط عمومی، دکترسید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی، در نشست هم اندیشی با دانشگاهیان دانشگاه اصفهان که در محل اندیشکده حکمرانی دانشگاه برگزار شد با بیان این که هم اکنون شرایط اقتصادی کشور برای رشد و توسعه مهیا است تصریح کرد: یکی از دستاوردهای دولت سیزدهم این است که در مدت بسیار کوتاهی اقتصاد کشور را سامان دهی و از حالت اضطرار خارج کرد.

وزیر اقتصاد و دارایی در ادامه اظهار کرد:  به اذعان سازمان های اقتصادی بین المللی «متغیرهای واقعی» اقتصاد در سه سال گذشته بهبود یافته اند و این یک ادعای شخصی نیست و براساس گزارش اردیبهشت بانک جهانی، رشد اقتصادی کشورمان در سه سال اخیر تثبیت شده است.

دکتر خاندوزی افزود:  روند مستمر کاهش نرخ بیکاری نیز در سه سال گذشته ادامه داشته و به ترتیب از 10 به 9 و پس از آن به 8.1 درصد و نرخ سرمایه گذاری نیز از صفر درصد در آغاز دولت سیزدهم به 3.2 و 4 درصد در سال های بعدی رسید.

وزیر اقتصاد و دارایی  با بیان این که  کشور در سال 1401 موفق به کسب بیشترین درآمد ارزی از طریق صادرات غیرنفتی در طول تاریخ خود شده است، تصریح کرد:  ایران در سال 1402 از نظر حجمی، صادرات غیر نفتی  رشد 12 درصدی را تجربه کرد که البته به دلیل کاهش قیمت جهانی برخی اقلام صادراتی نتواتنست از نظر درآمدی، درآمد بیشتری از 1401 برای کشور ایجاد کند.

وزیر امور اقتصادی و دارایی دولت سیزدهم گفت: در کنار رشد درآمدهای غیر نفتی، صادرات نفتی کشور نیز در طول دولت شهید جمهور سه برابر شد.

وی یادآور شد: دولت سیزدهم وقتی اقتصاد را تحویل گرفت، کشور در فاز صفر اقتصادی بود و حتی در ماه نخست نگرانی های زیادی در مورد پرداخت حقوق کارمندان دولت در شهریور 1400 وجود داشت.

وی ادامه داد: وقتی دولت سیزدهم بر روی کار آمد، تمامی ظرفیت استفاده از فروش اوراق در 6 ماهه نخست سال استفاده شده بود و ظرفیت درآمدهای مالیاتی نیز در آن سال بسیار محدود بود.

دکتر خاندوزی خاطرنشان کرد: البته آن وضعیت تنها مربوط به دولت قبل نبود و از اواخر سال 91 بدلیل تحریم ها کشور دچار مشکلات انباشته اقتصادی شده بود و بجز 2 سال 95 و 96 که تا حدودی فضای تنقس نفتی حاصل از برجام ایجاد شد در کل دهه 90 اقتصاد ایران، تبلور کامل از یک اقتصاد آسیب پذیر بود.

وی تاکید کرد: بهترین سال درآمد ملی، در کل تاریخ کشورمان سال 1390 بود ولی با شروع تحریم ها به فاصله تنها یک سال، بدترین سال درآمدی کشور در طول تاریخ، در سال 1391 رقم خورد و از این رو بود که رهبر معظم انقلاب در همان دور اول فشارهای تحریمی در بهمن 1392 بر اقتصاد مقاومتی تاکید کردند.

وی یادآور شد: متاسفانه پس از دور اول افزایش فشارهای تحریمی، اصلاح ساختار اقتصادی را نیاموختیم و در سال 1397 به دنبال دور دوم تحریم ها، دچار رکود تورمی دیگری شدیم که به قفل شدگی در ساختار اداره اقتصادی کشور منجر شد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی دولت سیزدهم تاکید کرد: اقتصاد ایران از دهه 90 درس‌های پرهزینه‌ای آموخت و تاوان اقتصاد نفتی شکننده، تمرکز گرا و متمرکز در پایتخت را پرداخت کرد.

وی افزود: برای حل ناترازی‌های مالی و حل مشکلات اقتصادی کشور نیازمند یک طرح اصلی و رسیدن به یک فهم مشخص اقتصادی هستم و هرچند در علوم اقتصادی و اجتماعی نحله های فکری متفاوتی وجود دارد ولی می توان با استفاده از ظرفیت علمی دانشگاه ها و پژوهشکده ها به انتخاب رویکرد منتخبی که سیاست گذار بتواند آن را در دستور کار قرار دهد، رسید.

وی تصریح کرد: اکنون بهترین زمان برای اتخاد و تعیین رویکرد منتخب اقتصادی کشور در آستانه تشکیل دولت چهاردهم، مجلس جدید و در آغاز شروع برنامه هفتم توسعه است و پژوهشکده‌ها، دانشگاه ها و مراکز علمی کشور می توانند در این زمینه نقش آفرین باشند.

دکتر خاندوزی اظهار کرد:  همه کم و بیش در مورد مقصد و اهداف اقتصادی کشور اشتراک و اتفاق نظر دارند ولی آن چه مهمتر است تاکید بر روش ها و الگوهایی است که روش رسیدن به این اهداف را مشخص می کند و این که با چه روشی قرار است این اهداف مشخص شود و باید پیش از شروع اصلاحات اقتصاد این روش ها تعیین شود.

وزیر اقتصاد و دارایی تصریح کرد: وزارت امور اقتصادی و دارایی بدنبال استفاده از تمامی ظرفیت‌های علمی کشور در حوزه اقتصاد است و بدنه پژوهشی این وزارتخانه حتی در خصوص نگاه‌های غیر متعارف گزارش ‌های پژوهشی تهیه و منتشر می کند.

وی تاکید کرد: بدنه های پژوهشی دولت در لایه تربیت سیاستمداران جوان نیز، جوانان نخبه را در «مدرسه سیاست گذاری» جذب می کند که در مردادماه امسال آخرین دوره این نهاد در دولت سیزدهم با حضور جمعی از دانشجویان نخبه تحصیلات تکمیلی سراسر کشور برگزار می شود.

وی خاطرنشان کرد: هدف از تربیت سیاستمداران جوان این است که هم با قیود و محدودیت های تصمیم گیری آشنا شوند و هم از مشکلات و مسایل روی میز دستگاه ها برای اداره امور کشور آشنا شوند.

دکتر خاندوزی یادآور شد: در دولت سیزدهم برای نخستین بار صورت های مالی افزون بر 2 هزار شرکت دولتی و یا تحت مدیریت عمومی برای نخستین بار منتشر شد که اقدامی بی سابقه بود.

وی خاطرنشان کرد: وزارت امور اقتصادی و دارایی اهرم هایی برای معرفی افراد به سازمان حسابرسی داشت ولی در دولت سیزدهم امضا طلایی وزیر برای احراز رتبه در سازمان حسابرسی حذف شد که نقش مهمی در قاعده مند کردن فعالیت های این بخش داشت.

وی افزود: شورای رقابت در ابتدای تشکیل دولت سیزدهم بسیار تضعیف شده بود ولی دولت مردمی هم این شورا و هم بازوهای پژوهشی آن را تقویت کرد و امسال نیز بودجه خوبی به این شورا تخصیص داده شده تا بتواند وظایف قانونی خود را انجام دهد.

گفتنی است نشست هم اندیشی دکتر سید احسان خاندوزی وزیر امور اقتصاد و دارایی با دانشگاهیان اصفهان روز سه شنبه 22 خرداد 1403 در محل اندیشکده حکمرانی دانشکده علوم اداری و اقتصاد برگزار شد. در این نشست جمعی از اعضای هیات علمی دانشگاه اصفهان دیدگاه ها و نظرات خود را در باب مسائل اقتصادی کشور مطرح و دکتر خاندوزی به سوالات مطروحه پاسخ داد و در خصوص تعالی حوزه اقتصادی کشور به بحث و تبادل نظر پرداختند.

 

 
 
 
 
 
تاریخ:
1403/03/22
تعداد بازدید:
180
منبع:
Powered by DorsaPortal